• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

TSMC ma dla nas bardzo złe wiadomości. Chipy wyprodukowane w litografii 3 nm będą znacznie droższe. Podwyżki odczujemy wszyscy.

Wygląda na to, że niezbyt miłe powiedzenie „Tanio już było” sprawdza się właśnie po raz kolejny. Z nieoficjalnych przecieków wynika, że wafle krzemowa 3 nm od TSMC będą kosztować 20 tysięcy dolarów. Oznacza to podwyżkę o całe 25% w stosunku do litografii 5 nm. Niestety, jest to wręcz fatalna wiadomość dla wszystkich konsumentów.

Litografia 3 nm to wciąż względnie nowa technologia, ale już wkrótce stanie się ona absolutnym standardem w nowych procesorach, kartach graficznych czy urządzeniach mobilnych. Firmy takie jak Nvidia czy AMD z pewnością podniosą zatem (i tak już bardzo wysokie) ceny. Zwiększone koszty produkcji muszą zostać przecież przerzucone na klientów.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Oczywiście, TSMC ma przecież konkurencję, głównie w postaci Samsunga, który również rozwija litografię 3 nm. Masowa produkcja powinna ruszyć już w 2024 roku. Niestety, Samsung jak na razie prezentuje o wiele niższy poziom – uzysk wynosi zaledwie 20% co właściwie skreśla ich jako producenta, który byłby w stanie zaspokoić popyt na rynku. W dodatku, siłą rzeczy ich ceny również nie będą zbyt korzystne.

Być może, niektórzy producenci postawią zatem na architekturę hybrydową i tylko część układów wykorzysta litografię 3 nm. Pozwoliłoby to na dość skuteczne obniżenie cen. Pozostaje jednak pytanie jak wypadnie wtedy wydajność. Tak czy inaczej, należy nastawić się na dość spore podwyżki.

Zobacz też:
TSMC wybuduje nową fabrykę w Stanach Zjednoczonych
Exynos 2300 – Samsung nie porzuca nowego procesora
Samsung prezentuje kiepskie wyniki finansowe za ostatni kwartał

Oceń ten post