Popularny odtwarzacz open source VLC Media Player w wersji 4.0 będzie miał nowy interfejs obsługi. Już dawno ten niewielki i przydatny program nie otrzymał tego typu aktualizacji.

Jean-Baptiste Kempf, prezes Fundacji VideoLAN, zdradził, że interfejs został zmodyfikowany, aby był teraz bardziej nowoczesny. Wcześniej interfejs był odświeżany ok. dwa lata temu. Zdecydowanie nadszedł już czas na zmiany.

TOP 10: Jakie programy pobrać na nowy komputer

Nie wiemy jeszcze jak duże będą zapowiedziane zmiany. Czy VLC Media Player 4.0 będzie przypominał poprzednią wersję, czy też będzie wyglądał jak całkowicie nowy odtwarzacz? Nie ma jeszcze odpowiednich zrzutów ekranowych, niemniej wiemy już o kilku konkretnych cechach oprogramowania.

Odtwarzacz będzie wyświetlał reklamy

I tak, VLC Media Player 4.0 prawdopodobnie wprowadzi opcję wyświetlania bezpłatnych treści streamingowych, w których emitowane są reklamy. W ten sposób fundacja zyskałaby pewne źródło dochodów. Użytkownik będzie mógł oglądać programy i filmy bezpośrednio w odtwarzaczu, ale będą one przerywane reklamami. Czy to dobre rozwiązanie? Pewnie ocenimy dopiero po wdrożeniu i testach.

Co kupić: Dysk SSD do laptopa

Dodatkowo popularny odtwarzacz otrzyma obsługę kodeków AV1 i AV2. Tu dodajmy, że szczególnie AV1 zyskuje dużą popularność w usługach streamingowych i innych treściach wideo. VideoLAN pracuje ponadto nad nowym sposobem uruchamiania VLC w sieci www. Wykorzysta do tego Webassembly i JavaScript.

Premiera nastąpi w najbliższych miesiącach. Dokładnej daty niestety nie podano.

Zobacz też:
Sztuczna inteligencja odrzuci twoje CV?
Chrome blokuje popularną wtyczkę The Great Suspender
PornHub wyłapie i usunie nielegalne treści

Źródło: Ars Technica.com