Klimatyzer przenośny to proste urządzenie, które ma za zadanie obniżać temperaturę w pomieszczeniu już po podpięciu do gniazdka – bez konieczności instalacji. Jak dokładnie działa klimator? Sposób działania klimatora znamy już z nawilżaczy ewaporacyjnych. Kluczową rolę w pracy tego urządzenia odgrywa woda, lód i system wentylacyjny. Podobnie jak w przypadku nawilżaczy – urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia, filtruje je i chłodzi, po czym wypuszcza z powrotem. Stąd też używamy określenia klimator wodny lub ewaporacyjny.

Klimator a klimatyzator – różnice

W przeciwieństwie do klimatyzatorów, klimatory to urządzenia o bardzo prostym mechanizmie działania. Nie ma tu gazowego czynnika chłodniczego, jest wyłącznie specjalny wkład chłodzący powietrze w sposób ekologiczny. Klimatyzator z kolei to urządzenie posiadające wymienniki ciepła i sprężarkę. Czynnikiem chłodniczym jest tu jeden związek chemiczny lub ich mieszanina. Klimatyzator przenośny najłatwiej rozpoznać po rurze wystającej poza pomieszczenie. Najbardziej kluczowe różnice pomiędzy klimatorem, a klimatyzatorem dotyczą jednak efektywności. Klimator ewaporacyjny jest niestety znacznie mniej skuteczny pod względem obniżania temperatury pomieszczenia. Efekty działania klimatyzerów są odczuwalne subiektywnie (spada temperatura odczuwalna), dlatego często uważa się je za lepsze wersje wentylatorów.

Sprawdź również: Najcichszy wentylator pokojowy? Podpowiadamy jak wybrać

Na zdjęciu znajduje się Klimator przenośny HONEYWELL TC10PCEI w kolorze białym z czarnymi elementami.

Klimator przenośny HONEYWELL TC10PCEI

Czy warto kupić klimator ewaporacyjny – wady i zalety

Do zalet klimatora wodnego zaliczyć można na pewno łatwość instalacji – nie ma tu potrzeby podpinania skomplikowanych przewodów, ani rury do odprowadzania gorącego powietrza. Stosunkowo niska cena czyni klimatyzer najtańszym domowym urządzeniem chłodzącym. Kupując klimator ewaporacyjny mamy też świadomość, że jest to rozwiązanie dość ekologiczne i jednocześnie ekonomiczne. Pobór energii elektrycznej w porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi i klimatyzacją stacjonarną jest znacznie niższy.

Sam fakt nawilżania powietrza ciężko zaliczyć do zalet lub wad. Z jednej strony klimatyzer eliminuje ryzyko przesuszenia powietrza, z drugiej jednak mamy ryzyko przewilżenia. Wilgotność dla temperatury 20°C nie powinna przekraczać 45%. Mniejszy stopień nawilżenia może na dłuższą metę powodować problemy skórne i problemy z układem oddechowym. Ale wyższa wilgotność może tworzyć idealne warunki do rozwoju bakterii, roztoczy i grzybów, co także może poważnie szkodzić naszemu zdrowiu.

Wśród wad trzeba na pewno zauważyć stosunkowo niską efektywność, bo powietrze schładzane jest na dość małej przestrzeni. Klimator nie będzie najlepszym wyborem do poprawy komfortu pracy jeśli pracujesz w otoczeniu elektroniki. Klimatyzer, w przeciwieństwie do innych urządzeń chłodzących, nawilża powietrze – dlatego nie zaleca się ustawiania go w miejscach, gdzie niewskazana jest wzmożona wilgotność. Zestawiając zalety i wady uważamy, że klimator może stanowić dość dobry sposób na wspomaganie systemu chłodzącego w domu.

Na zdjęciu znajduje się klimator z jonizacją - Activejet Selected KS-1065BPJ.

Klimator z jonizacją – Activejet Selected KS-1065BPJ

Klimator z jonizacją

Model Activejet Selected KS-1065BPJ to jedno z kilku godnych polecenia urządzeń, które jednocześnie zmusza nas do zastanowienia się nad użytecznością funkcji jonizacji. Jonizację spotykamy w coraz większej ilości urządzeń użytku domowego – czy warto wybierać rozwiązania w nią wyposażone? Naszym zdaniem – na pewno nie zaszkodzi. Klimatory z funkcją jonizacji są po prostu wyposażone w dodatkowy filtr elektrostatyczny. Filtr wytwarza jony ujemne, dzięki którym możliwa jest neutralizacja krążących w powietrzu zanieczyszczeń. Co prawda filtry HEPA obecne w oczyszczaczach mają znacznie większą skuteczność w eliminacji np. alergenów, jednak filtr elektrostatyczny może stanowić dodatkowe wsparcie w oczyszczaniu powietrza. Nie można tylko zapominać o regularnym czyszczeniu filtrów.

Klimator wodny – jaki wybrać? TOP 3

Nazwa Cena Pojemność zbiornika Dodatkowe funkcje
Activejet Selected KS-1065BPJ 439,00 zł 10 l Jonizacja, oscylacja, wyłącznik czasowy
Honeywell TC10PCEI 466,38 zł 10 l Jonizacja, oscylacja
Ravanson KR-7010 339,00 zł 8 l Wyłącznik czasowy, wskaźnik poziomu wody

Wybierając klimator do domu w pierwszej kolejności patrzmy na jakość. Jako że jest to urządzenie, które ma posłużyć przez długie lata – warto postawić na klimator, który ma dobre opinie i przeszedł odpowiednie testy. Jednym z najbardziej godnych polecenia klimatyzerów jest Activejet Selected KS-1065BPJ. Linia Selected skierowana jest do klientów, którzy na równi cenią sobie jakość, wydajność i estetykę produktów. Ten konkretny model klimatora zużywa o 80% mniej energii w porównaniu do standardowego klimatyzatora, posiada funkcję jonizacji, wygodny wyświetlacz LED i pilot zdalnego sterowania. Do dyspozycji mamy tryb oscylacji nawiewu, 3 prędkości pracy i 3 tryby pracy (normalny, naturalny i nocny), a także timer czasowy.

Na obrazku znajduje się Klimator ewaporacyjny Ravanson KR-7010

Klimator Ravanson KR-7010

Klimator Honeywell TC10PCEI jest odpowiedni dla dla pomieszczeń o powierzchni do 15 m², a model Ravanson KR-7010 jest polecany do pomieszczeń nie większych niż 10 m². Oba urządzenia są bardzo wydajne, posiadają trzy prędkości pracy oraz udogodnienie w postaci zdalnego sterowania. Zalecenia producentów odnośnie powierzchni, na której urządzenie jest w stanie pracować efektywnie jest dość dobrym zobrazowaniem tego, czego można wymagać od klimatorów.

Kiedy warto kupić klimator ewaporacyjny?

Podsumowując – klimator sprawdzi się w małych pomieszczeniach, o maksymalnej powierzchni 20 metrów kwadratowych. Jeżeli nie masz możliwości instalacji klimatyzacji lub nie chcesz narażać się na nadmierny hałas – klimator może być rozwiązaniem dla Ciebie. Pod względem efektywności to urządzenie najłatwiej porównać do wentylatora pokojowego ponieważ obniża temperaturę odczuwalną. Jeżeli zależy Ci na jednoczesnym nawilżeniu powietrza i jesteś gotów monitorować stopień wilgotności – korzyści klimatora nad wentylatorem będą przeważające.