• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Jeśli powietrze wypełnia smog, z każdym oddechem zasysamy maleńkie cząsteczki, które mogą uszkadzać nasze płuca, serce i mózg. W wyniku rosnącej ilości dowodów na negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza w ubiegłym roku WHO zaktualizowała zalecenia dotyczące średniej jakości powietrza z uwzględnieniem cząstek PM 2,5 zmniejszając je z 10 µg/m3 do 5 µg/m3.

O tym jaki wpływ mają poszczególne rodzaje zanieczyszczeń na nasz organizm, pisaliśmy w rankingu czujników jakości powietrza. Zainteresowanych odsyłamy do tego materiału. Dziś skupimy się na tym co możemy zrobić, żeby unikać zanieczyszczeń w powietrzu. Jednym z najlepszych rozwiązań okazuje się być skuteczna maska antysmogowa.

Dragon Casual II

Dlaczego warto kupić dobrą maskę antysmogową?

Według danych UNEP, czyli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, w Polsce średnie roczne narażenie na zanieczyszczenia przekracza wytyczne WHO 4,6-krotnie. Warto jednak mieć świadomość, że średnia uwzględnia najczystsze miasta, w których odczyty sięgają 11,1 µg/m3 (Gdańsk), 11,6 µg/m3 (Gorzów Wielkopolski) czy 12,3 µg/m3 (Szczecin), podczas gdy w najbardziej zanieczyszczonych miastach wartości sięgają 24 µg/m3 (Kraków), a nawet 29.9 µg/m3 (Rybnik).

Brak skutecznej polityki przeciwdziałającej zanieczyszczeniom zbiera żniwo w ludziach i ich stanie zdrowia. W 2019 roku prawie 30 tysięcy ludzi zmarło w wyniku chorób powiązanych z zanieczyszczeniami powietrza. W tym roku, w związku z problemami energetycznymi, należy spodziewać się znacznego pogorszenia jakości powietrza.

Emisja ze źródeł grzewczych osiedli mieszkaniowych stanowi jeden z największych przyczyn problemu, tuż po rolnictwie i energetyce. Jeśli tej zimy rzeczywiście będziemy palić czym popadnie, poniesiemy także konsekwencje zdrowotne. Chyba że będziemy chronić się przed szkodliwym powietrzem, na przykład za pomocą dobrych masek antysmogowych i oczyszczaczy powietrza.

Sprawdź także: Ranking oczyszczaczy powietrza 2022 – TOP 10 najlepszych modeli

Czy maski chirurgiczne chronią przed smogiem?

W naszym kraju noszenie maseczek co do zasady odbywa się raczej z przymusu. Dla porównania w Japonii, gdzie średnie roczne stężenia zanieczyszczeń wynoszą 13 µg/m3 jest to zjawisko znacznie bardziej popularne. Maski chirurgiczne stanowią element podstawowej etykiety, bardzo popularne są też maski antysmogowe.

Niestety maski chirurgiczne, które są używane do ochrony przed chorobami zakaźnymi, w tym Covid-19, filtrują zaledwie około 20% zanieczyszczeń z powietrza. Ostatecznie zostały stworzone w innym celu – by zapobiegać rozprzestrzenianiu się aerozoli.

Jak wybrać skuteczną maskę antysmogową?

Jak więc wybrać skuteczną maskę antysmogową, żeby mieć pewność, że ochroni nas przed wszelkimi rodzajami zanieczyszczeń obecnymi w smogu?

Skuteczność filtracji cząstek – oznaczenia na maskach

W maskach na twarz możemy spotkać różnorodne oznaczenia, które odnoszą się do skuteczności filtracji. N95, N99 i N100  to system klasyfikacji NIOSH, według którego N oznacza „nieodporny na olej”, z kolei oznaczenia cyfrowe nawiązują do skuteczności filtracji:

  • N95 – filtruje co najmniej 95% cząstek unoszących się w powietrzu
  • N99 – filtruje co najmniej 99% cząstek unoszących się w powietrzu
  • N100 – filtruje co najmniej 99,97% cząstek unoszących się w powietrzu

System klasyfikacji „Conformité Européen” (CE) stosuje oznaczenia zaczynające się od „FFP”:

  • FFP1 – filtruje co najmniej 80% cząstek unoszących się w powietrzu
  • FFP2 – filtruje co najmniej 94% cząstek unoszących się w powietrzu
  • FFP3 – filtruje co najmniej 99% cząstek unoszących się w powietrzu

Maski z chińskim oznaczeniem KN95 odpowiadają skutecznością maskom N95 i FFP2.

Filtr węglowy

Dobra maska antysmogowa powinna również posiadać filtr węglowy, ponieważ skuteczna filtracja cząstek to nie to samo co ochrona przed trującymi gazami, takimi jak np. benzopiren.

Dopasowany kształt

Trzecią kluczową kwestią przy wyborze skutecznej maski antysmogowej jest jej dopasowanie do kształtu twarzy. O ile maseczki chirurgiczne mogą być luźniejsze ze względu na sposób przemieszczania się aerozoli, tak najlepsze maski antysmogowe muszą być idealnie dopasowane do twarzy. W innym wypadku na nic zda się system filtracyjny, ponieważ smog będzie przedostawał się luźnymi wypustkami.

Czytaj więcej: Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem – Ranking 2022

Ranking masek antysmogowych 2022 [TOP 3]

Model maski Cena Filtry Żywotność filtra wymiennego Skuteczność Gdzie kupić?
Med Patent Normal 60,00 zł cząstek i węglowy 20-50 h N99
Dragon Casual II 119,00 zł cząstek i węglowy 6 -10 h N99
Airpop Original 209,00 zł cząstek 40 h KN95

najlepsze maski antysmogowe TOP 3

Med Patent Normal

Med Patent Normal jest jedną z najlepszych masek antysmogowych nie tylko ze względu na wysoki stopień filtracji cząstek (99%), ale i filtr węglowy, dzięki któremu filtrowane są także toksyczne gazy.

Filtr jest wymienny, jest dostępny w cenach od 17 – 25 złotych i należy go wymieniać co 20-50 godzin. Co więcej, producent opracował darmową aplikację, która pozwala monitorować zużycie filtra w maseczce typu Normal i Sport. Aplikacja podaje również informacje o aktualnym stanie powietrza bazując na danych dostarczanych co godzinę przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). To również w powodu aplikacji ten model zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu masek antysmogowych.

O tym, że Med Patent Normal to dobra maska antysmogowa świadczy również fakt, że łatwo dopasowuje się do twarzy i jest wykonana z przyjemnej w dotyku bawełny. Zawory wydechowe ułatwiają oddychanie i odprowadzają wilgotne powietrze.

najlepsze maski antysmogowe 2022

Dragon Casual II

Droższą, ale równie dobrą maską antysmogową jest Dragon Casual II. Filtr DRAGON N99 AC nie tylko odpowiada skuteczności filtracji cząstek najlepszych masek antysmogowych, ale też został wzbogacony o węgiel aktywny. Dzięki temu maska neutralizuje nieprzyjemne zapachy spalin i dymu papierosowego, a jednocześnie chroni przed ich szkodliwym wpływem.

Wymienny filtr wystarcza na 6 -10 godzin użytkowania, czyli na tydzień, jeśli maska używana jest po 1,5 godziny dziennie. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Ceny filtrów wymiennych wahają się w przedziale od 12 do 20 zł.

Podobnie jak numer 1 w naszym rankingu masek antysmogowych, Dragon Casual II również jest wyposażony w zawór wydechowy, a konstrukcja maseczki umożliwia jej idealne dopasowanie.

Maski z serii Casual II są dostępne także w wersji Floral Pink, Lava lub Grey. Z kolei maska z serii Sport II, wyposażona w otwory, które pozwalają skórze oddychać jest dostępna w wersji Moro, Winter Moro i Army Green.

najlepsze maski antysmogowe

Airpop Original

Ranking masek antysmogowych zamyka model Airpop Original. Gdyby naszym głównym kryterium był design, ta maseczka prawdopodobnie łatwo zdetronizowałaby najlepsze maski antysmogowe. Klasa KN95 daje nam gwarancję, że maska filtruje co najmniej 95% cząstek unoszących się w powietrzu.

Wymienny filtr ma wysoką wydajność (do 40 godzin użytkowania) i jest dostępny w cenie 15 złotych. Maska została wykonana z elastycznej i przyjemnej w dotyku mikrofibry. Jest odporna na wodę i ścieranie, więc nadaje się do mycia.

#materiałreklamowy

5/5 - (2 votes)