• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Sporo zmieniło się od czasu gdy na rynek trafił pierwszy iRobot. Czy technologia, którą obecnie znajdziemy w robotach jest w stanie w pełni zastąpić tradycyjne urządzenia? Ostatecznie nawet najlepsze roboty sprzątające nie posłużą do odkurzenia sofy, prawda?

Niewykluczone, że wkrótce doczekamy urządzeń, które będą w stanie zająć się naszym domem lub mieszkaniem kompleksowo. Jednak póki co, rozważamy czy już teraz są na rynku modele warte uwagi. Jedno jest pewne. Popyt na tego typu urządzenia nie maleje. A koszt zakupu urządzenia nie wydaje się już tak duży, gdy mówimy o oszczędności coraz cenniejszego czasu.

Robot sprzątający Puron PR10

Puron PR10

Odkurzacze automatyczne – co trzeba wiedzieć?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto inwestować w robota sprzątającego przeanalizujmy wady i zalety tego sprzętu. Za co płacisz i z czym musisz się liczyć? Kupujesz przede wszystkim wygodę. Możesz wyjść na spacer lub po zakupy i zastać podłogę czystą bez kiwnięcia palcem. Możesz także oglądać ulubiony serial w momencie gdy automatyczny robot pracuje za Ciebie.

Głośność pracy tych urządzeń została już na tyle zoptymalizowana, że bez przeszkód możesz oddać się codziennym czynnościom podczas ich pracy. Na rynku dostępne są także roboty, które odkurzają i myją podłogę jednocześnie. Warto na nie uważać, bo część produktów wciąż wymaga dopracowania, ale w osobnym materiale przedstawiamy modele, które są warte uwagi.

Sprawdź: Ranking robotów mopujących 2021 [TOP 10]

Jakie wady ma posiadanie robota sprzątającego? Na tym etapie odkurzacze automatyczne nie mają siły ssącej porównywalnej do tradycyjnych urządzeń. To oznacza, że najprawdopodobniej będą potrzebowały więcej czasu na oczyszczenie danej powierzchni niż klasyczne odkurzacze. Ponadto posiadanie takiego sprzętu nie sprawia, że omija Cię opróżnianie pojemnika, czyszczenie wałków i wstępne sprzątanie powierzchni podłogi z drobnych rzeczy i kabli.

Te urządzenia nie zawsze perfekcyjnie radzą sobie z twardszymi, większymi drobinkami, zdarza im się także utknąć na frędzlach lub gęstym dywanie. Ale im nowszy model, tym więcej rozwiązań, a mniej problemów – niektóre roboty posiadają stacje dokujące umożliwiające im samodzielne opróżnienie pojemnika, a i przeszkody stają się coraz mniej istotne, bo urządzenia są coraz bardziej inteligentne i lepiej przystosowane technicznie.

Ranking robotów sprzątających 2021 [TOP 7]

Nazwa Cena Czas pracy Czas ładowania Hałas Pojemnik na kurz Rodzaj filtra
iRobot Roomba i7+ 3099,00 zł 75 min 2h 61 dB 0,4 l AeroForce
Ecovacs Deebot Pro 930 2299,00 zł 110 min 4h 67 dB 0,47 l HEPA
iRobot Roomba 976 1699,00 zł 120 min 3h 65 dB 0,6 l Aeroforce
Roborock S6 MaxV 2149,00 zł 180 min 6h 67 dB 0,46 l  HEPA
Puron PR10 1775,00 zł 120 min 5 - 6 h 50 dB 0,6 l podwójny
Neato Botvac D3+ Connected 999,00 zł 60 min 100 min 60 dB 0,7 l HEPA
iLife A8 799,00 zł 150 min 6h 65 dB 0,3 l  HEPA

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+

Opinie właścicieli zwierząt sugerują, że iRobot Roomba i7+ to najlepszy pochłaniacz gęstej i trudnej do usunięcia sierści. Pozostali użytkownicy chwalą sobie bazę czyszczącą z automatycznym zasobnikiem na brud, doskonałą nawigację opartą na kamerze i mapowanie wielokondygnacyjne.

iRobot Roomba i7+ posiada funkcję automatycznego rozpoznawania pomieszczeń, tworzenia wirtualnych ścian i jest kompatybilny zarówno z Alexą, jak i Asystentem Google. Wśród funkcji dodatkowych znajdziesz między innymi metodę sprzątania miejscowego SPOT, automatyczne dostosowanie do rodzaju sprzątanej powierzchni i 3-stopniowy proces odkurzania podłóg.

Ten jeden z najpopularniejszych odkurzaczy automatycznych jest także bogato wyposażony w czujniki i detektory. Wśród nich znajdziesz oczywiście czujniki antykolizyjne i detektory krawędzi, ale także czujniki kurzu, przeszkód, uskoków. iRobot Roomba i7+ posiada nawet system zapobiegający wplątaniu się w kable.

Robot sprzątający Ecovacs Deebot Pro 930

Ecovacs Deebot Pro 930

Ecovacs Deebot Pro 930 to ulepszona wersja modelu Deebot Ozmo 930. Pro różni się od Ozmo przede wszystkim dodatkową baterią. Deebot Pro 930 radzi sobie z takimi przeszkodami jak progi i wykładziny podłogowe. Jest także polecany dla właścicieli zwierząt.

Opinie użytkowników oceniają siłę ssania oraz nawigację bardzo dobrze, a funkcja wykrywania dywanów zapobiega mopowaniu powierzchni poza podłogą. Ponadto Deebot Pro 930 tworzy mapę mieszkania, dzięki czemu zawsze wie, gdzie był i co jeszcze ma do zrobienia. Jako odkurzacz ręczny ten model może sprzątać co najmniej przez godzinę.

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980

W rankingu robotów sprzątających nie mogło zabraknąć modeli najpopularniejszego producenta. Jedną z najlepszych wersji pod względem stosunku ceny do specyfikacji jest naszym zdaniem iRobot Roomba 976.

Roomba 976 to model, któremu nie można zarzucić niczego odnośnie jakości sprzątania. Za pomocą laserów tworzy wirtualną mapę pomieszczenia, dzięki czemu niczego nie przeoczy i omija przeszkody. Radzi sobie nawet z najbardziej problematyczną sierścią zwierząt i nawet jeśli musi ją odkurzyć z dywanu.

Robot sprzątający Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV został wyposażony w laser, dzięki któremu skanuje pomieszczenia. Ale posiada także kamerę, dzięki której jest w stanie rozpoznawać obiekty i identyfikować przeszkody. Technologia unikania przeszkód Lackluster nie pozwala niestety na automatyczne unikanie dywanu podczas mopowania.

S6 MaxV ma dużą siłą ssącą, duży zbiornik na wodę i obsługuje wirtualne granice. Jest zintegrowany z Amazon Alexa i pozwala na zaplanowanie harmonogramu sprzątania.

Puron PR10

Puron PR10

Puron to polska marka, która powstała na bazie doświadczenia firmy Polor. Model PR10 to odpowiedź producenta na rosnące zainteresowanie odkurzaczami automatycznymi. Polski robot sprzątający został wyposażony w dokładną nawigację laserową, łatwą w obsłudze aplikację mobilną oraz lampę UV.

Mapa pomieszczenia tworzy się w około 3-4 sekundy, a Ty masz możliwość skonfigurowania wirtualnej ściany jeśli chcesz wyznaczyć robotowi zawężony obszar pracy. Lampa UV-C ma za zadanie zabijać bakterie i roztocza. Ale producent deklaruje, że lampa zmienia także DNA jaj roztoczy kurzu, dzięki czemu zmniejsza się szybkość wykluwania jaj.

Neato Botvac D3+ Connected

Neato Botvac D3+ Connected

W średnim przedziale cenowym polecamy model Neato Botvac D3+ Connected. Odkurzacz automatyczny Neato wyróżnia się dużym pojemnikiem na kurz, co wiąże się z większą wygodą oraz krótkim czasem ładowania przy jednoczesnym krótkim czasie pracy.

Mimo niskiej ceny jest to realnie inteligentne urządzenie, które łączy się z sieciami Wi-Fi i komunikuje się z aplikacją mobilną. Skutecznie czyści podłogi i potrafi pracować według harmonogramu.

Należy jednak pamiętać, że jako urządzenie należące do najtańszych robotów sprzątających nie posiada funkcji, które są standardem w droższych robotach. Potrafi zaciąć się na sierści zwierząt, nie posiada szczotki bocznej, znaczników granic, ani specjalnych trybów czyszczenia.

iLife A8

iLife A8

Wśród najtańszych robotów sprzątających cenowo wygrywa zdecydowanie iLife A8. W kwocie niecałych 800 złotych otrzymujemy funkcjonalny sprzęt o mocy ssącej 1000 Pa, umiarkowanej głośności i długim czasie pracy.

Wadą tego robota jest długi czas ładowania oraz mały pojemnik na kurz. iLife A8 świetnie radzi sobie z wchodzeniem pod niskie meble i omijaniem większości domowych przeszkód, ale nie ma wystarczająco mocy, by zassać każdy okruszek.

Robot sprzątający

Roboty sprzątające – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie czy warto kupić robota sprzątającego, kolejne pytanie jakie powinieneś sobie zadać to który odkurzacz automatyczny będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Musisz wziąć pod uwagę, że kierując się podobnymi zasadami co w przypadku oczyszczaczy powietrza, najważniejsza jest przede wszystkim wielkość i rozkład pomieszczeń. Jeśli mówimy o kawalerce i przejrzystym rozkładzie – będziemy mogli zaoszczędzić. Jeśli jednak w grę wchodzi sprzątanie dużego domu – zdecydowanie będziemy polecać bardziej wydajne, ale jednocześnie droższe rozwiązania.

Istnieje kilka kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę niezależnie od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na kupno robota. Sprzęt, który ma działać sprawnie i skutecznie powinien mieć co najmniej 1000 Pa mocy ssącej (ciśnienia roboczego) i filtrację HEPA. Czas pracy i ładowania baterii również mają niebagatelne znaczenie, podobnie jak hałas generowany przez urządzenie. Dźwięki powyżej 70 dB są już raczej uciążliwe dla domowników.

Standardowo warto także sprawdzić dostępność części eksploatacyjnych. Skanowanie i algorytm sprzątający będą szczególnie ważne w przypadku dużych pomieszczeń, pokoi z większą ilością przeszkód lub w momencie gdy dom dzielimy z czworonożnym przyjacielem.

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+

Robot sprzątający, a zwierzę

Zacznijmy od tego, że nie zalecamy kupna robota sprzątającego jeśli nasz psi lub koci towarzysz nie jest nauczony zachowywania czystości w domu. Nietrudno sobie wyobrazić co dzieje się w momencie, gdy na trasie odkurzacza automatycznego nasze zwierzę zostawi coś, czego nie chcielibyśmy roznosić po całym domu.

Jeśli kupujemy robota sprzątającego z nadzieją, że ułatwi nam codzienne życie z psem lub kotem, trzeba na pewno uważnie sprawdzić rodzaj szczotki centralnej zastosowanej w urządzeniu. Podczas gdy silikonowe szczotki sprawdzą się na twardych posadzkach, pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta wymagają raczej szczotki z miękkim i gęstym włosiem, która skutecznie zbierze sierść podczas sprzątania. Ten rodzaj szczotki będzie jednocześnie najskuteczniejszą opcją czyszczenia dywanów. Gdy wybieramy robota sprzątającego posiadając zwierzę, powinniśmy postawić na urządzenie lepszej jakości. Tańsze modele mogą mieć większe problemy z pozostałościami psich chrupków lub kocim żwirkiem.

Jednym z modeli, które są polecane dla posiadaczy zwierząt jest Ecovacs Deebot Pro 930, który znalazł się w naszym rankingu robotów sprzątających. Ma specjalną szczotkę przystosowaną do sierści zwierząt, jest kompatybilny z Amazon Alexa i Google Assistant, co oznacza, że mamy możliwość uruchamiania, zatrzymywania i planowania pracy urządzenia za pomocą instrukcji głosowych. Możemy także tworzyć wirtualne bariery (zasilane bateriami linie podczerwieni), które uchronią miski z wodą przed rozlaniem lub wyznaczyć miejsca, które chcemy wyczyścić dokładniej – na przykład okolice legowiska lub kuwety.

Czytaj także: Roboty koszące ranking 2021 – TOP 15

Robot sprzątający

Roboty sprzątające, które rzeczywiście myją?

Odkurzacze automatyczne często posiadają funkcję mycia, która wiąże się z koniecznością zamiany pojemnika na kurz na pojemnik z wodą oraz zamontowaniem szmatki, która nawilżona wodą ma za zadanie zastąpić nam mopowanie. Najczęściej jednak spotykamy się z opinią, że roboty sprzątające w rzeczywistości myją wyjątkowo średnio, a najczęściej po prostu rozcierają brud po podłodze.

Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że szmatka nie jest dostatecznie mocno dociskana do podłoża lub woda jest dozowana niewłaściwie. Dodatkowo, ze względu na brak odpowiednich czujników, robot mopujący często nie rozpoznaje powierzchni, po której się porusza. A to oznacza, że wraz z zamontowaną wilgotną szmatką wjeżdża na przykład na dywan.

Na szczęście wraz z postępem technologii rynek oferuje coraz więcej rozwiązań także w kategorii robotów sprzątających z funkcją mopowania. Godne polecenia modele znalazły się w osobnym rankingu, a wśród nich znalazł się między innymi Mamibot ExVac880S, iRobot Braava jet™ m6 i Roborock S6 MaxV.

Na co warto uważać kupując odkurzacz automatyczny?

Przy stosunkowo małych powierzchniach, pozbawionych nadmiernej ilości mebli i sprzętu nawet tańsze urządzenie ma szansę się sprawdzić. Wybierając mniej kosztowne rozwiązanie warto jednak być wyczulonym na kilka kwestii. Trzeba sprawdzić czy urządzenie jest w zestawie ze stacją dokującą, bo niektóre tańsze modele mogą posiadać wyłącznie zasilacz.

Należy także zrezygnować z funkcji mycia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta czynność nie będzie należycie wykonywana. Gorszej jakości algorytm lub czujniki mogą powodować obijanie mebli i urządzeń, a brak szczotki (goła ssawka) lub szczotka niskiej jakości będzie miała znacznie gorszą skuteczność.

Kolejne modele robotów sprzątających, z którymi mamy do czynienia jako konsumenci zaczynają przywoływać na myśl rynek smartfonów. Co prawda nowa generacja produktów zawsze jest lepsza od poprzedniej, ale zmiany w specyfikacjach są na tyle subtelne, że można by pokusić się o stwierdzenie, że czasem nie warto przepłacać. Coraz większy wybór pozwala na łatwe dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb, nawet z uwzględnieniem preferencji estetycznych.

Sprawdź również: Automatyczne roboty do mycia okien – Ranking 2021 [TOP 7]

Oceń ten post