• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Od pewnego czasu możemy zauważyć, że klimatyzatory utrzymują się w dość przystępnych cenach. Jednak to tylko jeden z czynników powodujących wzrost zainteresowania instalacją klimatyzacji w domu. Do pozostałych powodów zaliczyć trzeba na pewno coraz bardziej dotkliwe fale upałów, ale także trendy w nowoczesnej architekturze. Nowe budynki często mają duże przeszklenia lub wykończenie z ciemnych paneli elewacyjnych, co jest szczególnie odczuwalne dla mieszkańców jeśli ich okna wychodzą na południe.

Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Klimatyzatory dzielą się bazowo na dwa rodzaje – typu split i kompaktowe. Klimatyzatory kompaktowe łączą w jednej obudowie wszystkie niezbędne elementy, ale wymagają wyprowadzenia na zewnątrz rury odprowadzającej ciepło. Do klimatyzatorów kompaktowych zaliczamy także modele przenośne, którym poświęciliśmy odrębny artykuł.

Sprawdź również: Kiedy warto kupić klimatyzator przenośny? Ranking 2021

Klimatyzatory typu split cieszą się największą popularnością i jest to w pełni uzasadnione. Dzielą się na dwie części – jedną umieszcza się wewnątrz pomieszczenia, a drugą na zewnątrz. Dzięki temu całkowicie eliminujemy główny problem występujący w klimatyzatorach kompaktowych – hałas. Na rynku znajdziemy także modele multi split, dzięki którym można chłodzić kilka pomieszczeń.

Różne rodzaje klimatyzatorów rozróżniamy też ze względu na sposób ich montażu. Najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne, ale do wyboru mamy też modele sufitowo-przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe. Te ostatnie uwzględniają montaż klimatyzatora w odrębnym pomieszczeniu i połączenie go kanałami powietrznymi z wnętrzem, które ma być chłodzone.

Na zdjęciu znajduje się Klimatyzator z serii M Diamond Mitsubishi - klimatyzacja do domu.

Klimatyzator z serii M Diamond Mitsubishi

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać? Jakiej mocy?

Jeśli konkretny rodzaj klimatyzacji został już wybrany, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze dwie kwestie. Pierwszą jest marka klimatyzatora, co omówimy za chwilę. Drugą jest moc, którą trzeba właściwie dobrać do swoich potrzeb. Moc (wydajność) chłodnicza podawana jest w kW, a im więcej mocy ma klimatyzator, tym bardziej jest efektywny. W teorii na 1 m2 potrzebujemy mocy 0,1 kW. Jednak obliczając zapotrzebowanie w ten sposób, uwzględniamy standardową wysokość pomieszczenia (2,5 -2,8 m) i nie uwzględniamy żadnych urządzeń domowych, które mogłyby generować ciepło. W praktyce na pewno warto zostawić sobie drobną rezerwę.

Poza powyższymi, kluczowymi wytycznymi warto zerknąć na deklarowany przez producenta hałas, jaki urządzenie będzie generować. Klimatyzacja, którą wybieramy do domu nie powinna pracować głośniej niż 25 dB. Na koniec pozostają kwestie estetyczne i wymiarowe. Zastanów się ile miejsca możesz przeznaczyć na klimatyzator i czy chcesz, by klimatyzacja rzucała się w oczy. Co prawda większość klimatyzatorów wygląda bardzo podobnie, ale do wyboru mamy różne kolory, które możemy dopasować do aranżacji swojego wnętrza. Jeśli interesuje Cię wyjątkowy design – przejrzyj serię Diamond od Mitsubishi.

Na obrazku znajduje się Klimatyzator Samsung w kolorze białym umieszczony na białej ścianie w towarzystwie dwóch obrazów.

Klimatyzacja do domu –  Samsung

Klimatyzacja z funkcją grzania, jonizacją czy nawilżaniem?

Jeżeli zależy Ci na klimatyzacji z funkcją grzania musisz dodatkowo zwrócić uwagę na moc grzewczą. Tu potrzebna będzie raczej moc w zakresie 3-7 kW. Możesz także zerknąć na klasę energetyczną określoną dla grzania. Najmniejsze zużycie energii mają urządzenia klasy A+++, dalej A++, A+, B. W przypadku modelu wyposażonego w funkcję grzania ważne jest, by sprawdzić informację odnośnie temperatury zewnętrznej, w której klimatyzator może być uruchamiany. W innym wypadku możemy go uszkodzić. Najczęściej minimalna temperatura, przy której urządzenie może pracować wynosi -5 do -15°C.

Wśród dodatkowych funkcji klimatyzatorów wymienić można również opcję jonizacji, oczyszczania, osuszania i nawilżania powietrza, a nawet wzbogacanie go dodatkowym tlenem. Warto jednak mieć w pamięci, że dodatkowe funkcje zawsze wiążą się z koniecznością czyszczenia lub wymiany poszczególnych elementów, takich jak filtry. Dodatkowo różne modele mają różne tryby pracy i regulacji. Może Cię zainteresować nocny tryb pracy, ustalanie temperatury zależnie od pory dnia lub dopasowywanie trybu do temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Jakiej firmy klimatyzację wybrać? Co wpływa na jakość?

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu domowego – także w przypadku klimatyzacji polecamy wybrać pewną firmę. Sprawdzona marka jest lepszym gwarantem bezawaryjnej pracy, dłuższej gwarancji i minimalizuje ryzyko trafienia na coś, co będzie mało wydajne lub wadliwe. Co prawda ile firm montujących, tyle opinii, ale jest kilka sprawdzonych marek, na które można zdecydować się bez obaw. Wśród nich jest obecnie Mitsubishi, Panasonic, Samsung, Fujitsu oraz Daikin. Dobry stosunek jakości do ceny mają też modele firmy Haier.

Na zdjęciu znajduje się Klimatyzator Daikin zamontowany na ceglanej ścianie pomieszczenia.

Klimatyzator Daikin

Różnice pomiędzy cenami klimatyzatorów tej samej mocy potrafią być spore. Jednak wszystko sprowadza się do prostej zasady – ciche i energooszczędne modele będą droższe. Będą jednakże tańsze w eksploatacji, co wynika przede wszystkim ze zużycia energii elektrycznej. Jeżeli klimatyzacja będzie uruchomiona przez całe lato – różnice mogą być odczuwalne.

Sprawdź najnowszy ranking: Klimatyzacja split do mieszkania – ranking klimatyzatorów 2021

Klimatyzacja w domu a zdrowie

Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Są jednak także sposoby na to, by klimatyzacja wpływała na nasze zdrowie pozytywnie. Przede wszystkim klimatyzator powinien znajdować się z dala od miejsca, w którym przebywamy najczęściej tj. komputera czy sofy. Jeżeli strumień zimnego powietrza będzie mógł wymieszać się z powietrzem ciepłym zanim do nas dotrze – eliminujemy ryzyko podrażnienia błon śluzowych, oczu lub skóry. Większość klimatyzatorów ma specjalne kierownice umożliwiające zmianę kierunku powietrza. Zaleca się także, by różnica temperatur w klimatyzowanym pomieszczeniu i na zewnątrz nie wynosiła więcej niż 7°C. Zbyt duża rozbieżność między tymi dwoma wartościami nie jest korzystna dla naszego organizmu.

W kwestiach zdrowotnych przydatne będą na pewno wspomniane wcześniej funkcje oczyszczania powietrza. Najskuteczniejszy będzie filtr HEPA, który efektywnie wyłapuje kurz, pyłki, roztocza, a także część wirusów i bakterii oraz zarodniki grzybów i pleśni. Spotkasz także klimatyzatory z filtrami z atomami srebra, a nawet takie, które uwalniają witaminę C do powietrza. Niezależnie od tego co wybierzesz – dla zachowania zdrowia musisz pamiętać o corocznych przeglądach i wymianie lub czyszczeniu filtrów. W przeciwnym wypadku możesz narażać się na uwalnianie do powietrza szkodliwych drobnoustrojów.

Sprawdź również:

Domowy klimator ewaporacyjny – najtańsze urządzenie chłodzące

Najcichszy wentylator pokojowy? Podpowiadamy jak wybrać

3.7/5 - (3 votes)