W obliczu coraz gorętszych okresów letnich większość z nas stanie w końcu przed wyborem urządzenia chłodzącego do swojego domu, mieszkania lub biura. Warto zawczasu sprawdzić i przemyśleć dostępne na rynku rozwiązania. Przede wszystkim po to, by nie rozczarować się efektem chłodzenia. Tym razem weźmiemy pod lupę klimatyzatory przenośne.

Sprawdź również: Domowy klimator ewaporacyjny – najtańsze urządzenie chłodzące

Czy warto kupić klimatyzator przenośny? Zalety i wady

Porównując klimatyzatory przenośne i – definitywnie bardziej popularne – klimatyzatory split, te pierwsze wydają się znacznie bardziej praktyczne. Przenośne urządzenie możemy przecież postawić w dowolnym miejscu, wtedy kiedy tego potrzebujemy. Nie możemy jednak zapominać, że klimatyzatory przenośne najczęściej posiadają rurę odprowadzającą gorące powietrze. Tą z kolei musimy umieścić poza chłodzonym pomieszczeniem – najczęściej za oknem. Tą samą drogą wpada powietrze z zewnątrz, co obniża efektywność pracy klimatyzatora.

Na obrazku znajduje się Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW w kolorze białym.

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW

Sporą wadą klimatyzatorów przenośnych jest też głośność pracy. Im mniejsze pomieszczenie, tym hałaśliwość urządzenia może być bardziej uciążliwa. Trzeba także szczerze przyznać, że ich sprawność jest mniejsza niż klimatyzatorów typu split. Wynika to głównie z budowy urządzenia, która ma być przede wszystkim kompaktowa. Z tej samej przyczyny mamy też dość ograniczoną kontrolę nad strumieniem powietrza.

Jeśli jednak klimatyzator przenośny będzie nam służył przede wszystkim w miejscu pracy – swoją głośnością nie będzie zakłócał snu, ani odpoczynku. Wydajność zawsze można dostosować do wielkości pomieszczenia, a dodatkową zaletą będzie bardzo prosta instalacja i stosunkowo niska cena urządzenia. Klimatyzatory przenośne mają najczęściej dość niewielkie rozmiary więc nie będą zanadto zaburzać przestrzeni. Innymi słowy – ten rodzaj klimatyzatorów może sprawdzić się dobrze przede wszystkim w miejscach pracy i pomieszczeniach wynajmowanych, gdzie nie możemy wykonywać jakichkolwiek przeróbek lub instalacja klasycznej klimatyzacji się nam nie zwróci.

Zdjęcie prezentuje Klimatyzator przenośny WHIRLPOOL PACW 212HP w kolorze białym.

Klimatyzator przenośny WHIRLPOOL PACW 212HP

Jak wybrać dobry klimatyzator przenośny?

Jednym z głównych kryteriów wyboru dobrego klimatyzatora przenośnego jest oczywiście jego wydajność chłodnicza. Większość z nas nie będzie na tyle dociekliwa, by samodzielnie wyliczać właściwą dla wielkości pomieszczenia moc. Szczęśliwie większość producentów robi to za nas i informuje o tym, do jakiej wielkości pomieszczenia nadaje się dany model klimatyzatora. Jest to parametr, któremu możemy zaufać pod warunkiem, że mówimy o pomieszczeniu o standardowej wysokości (2,5 – 2,8 m), a wewnątrz nie przechowujemy urządzeń, które generują znaczącą ilość ciepła swoją pracą. Trzeba też pamiętać, że jeśli docelowe pomieszczenie nie jest zamykane, należy liczyć metraż wszystkich pomieszczeń, pomiędzy którymi chłodzone powietrze będzie się przemieszczało.

By czerpać maksymalne korzyści z klimatyzatora przenośnego warto pomyśleć o takich funkcjach jak filtr HEPA i funkcja grzania. Filtr HEPA to jeden z najskuteczniejszych filtrów dostępnych w urządzeniach domowych. Wychwytuje roztocza, kurz, pyłki, a nawet część wirusów i bakterii. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie warto od razu upewnić się czy filtr łatwo się czyści i jak często trzeba go wymieniać.

Klimatyzator przenośny z funkcją grzania

Choć klimatyzatory zasadniczo służą do schładzania powietrza, mogą je także ogrzewać. W przypadku klimatyzatorów przenośnych mamy zazwyczaj do czynienia z elektryczną nagrzewnicą więc funkcja grzania nie wpływa znacząco na cenę urządzenia. Znacznie lepiej sprawdza się pompa ciepła, jednak ta dostępna jest wyłącznie w klimatyzatorach stacjonarnych i typu split. Ta opcja jest też sama w sobie znacznie droższa. Funkcja ogrzewania jest przydatna w chłodniejszych okresach jesiennych i wiosennych, gdy ogrzewanie jeszcze nie jest włączane. Ogrzewanie klimatyzatorem raczej nie zastąpi głównego źródła ciepła w mieszkaniu lub domu, jednak może być przydatne. Tym bardziej, że jest przenośne.

Na zdjęciu znajduje się model Electrolux EXP26U338HW – Klimatyzator przenośny z funkcją grzania.

Electrolux EXP26U338HW – Klimatyzator przenośny z funkcją grzania

Dobry klimatyzator przenośny - Ranking 2021

Nazwa Cena Przeznaczone dla powierzchni pokojowej do Poziom hałasu Dodatkowe informacje
Whirlpool PACW 212HP 1 799,00 zł 30 m² 64 dB Filtr HEPA, grzanie, dostępny również w wersji czarnej
Electrolux EXP26U338HW 1 859,00 zł 40 m² 64 dB Grzanie
Whirlpool PACW29HP 1 759,00 zł 30 m² 64 dB Filtr HEPA, grzanie, dostępny również w wersji czarnej
Whirlpool PACW212CO 1 599,00 zł 30 m² 64 dB Filtr HEPA
Electrolux EXP34U338HW 2 059,00 zł 50 m² 64 dB Grzanie

Większość klimatyzatorów przenośnych jest skonstruowana tak, by sprawdzać się na powierzchni 30 m². Lepsze i jednocześnie nieco droższe modele mają większe możliwości. Za przykład można podać model Electrolux EXP34U338HW, który jest przeznaczony do pomieszczeń o wielkości maksymalnej 50 m².

W rankingu najlepszych klimatyzatorów uwzględniliśmy przede wszystkim te modele, które są dodatkowo wyposażone w funkcję grzania lub filtr HEPA. Wspominaliśmy o nich wcześniej i podtrzymujemy, że szczególnie grzanie w tego typu urządzeniu może niespodziewanie okazać się nadzwyczaj przydatną funkcją. Jeżeli jednak wiesz, że od klimatyzatora będziesz wymagać sprawności tylko w odniesieniu do podstawowej funkcji, a wydatki planujesz ograniczyć do absolutnego minimum – poniżej znajdziesz zestawienie TOP 5 tanich klimatyzatorów przenośnych.

Tanie klimatyzatory przenośne – TOP 5

Nazwa Cena Przeznaczone dla powierzchni pokojowej do Poziom hałasu Dodatkowe informacje
ADLER AD 7909 1 009,36 zł 20 m² 65 dB  
Emerio PAC-122838 1 099,00 zł 22 m²   65 dB  
CAMRY CR 7912 1 164,06 zł 25 m² 65 dB Grzanie, zabezpieczenie przed dziećmi
Emerio PAC-122839 1 249,00 zł 32 m² 65 dB  
WHIRLPOOL PACW29COL 1 499,00 zł 30 m² 51 dB Wersja czarna

Tanie klimatyzatory mają oczywiście mniejsze możliwości pod względem chłodzenia dużych obszarów. Te urządzenia nie są zalecane do pomieszczeń większych niż 30 m². Najciekawszym modelem z powyższego zestawienia jest klimatyzator Whirlpool PACW29COL. To urządzenie wyróżnia się cichą pracą – poziom hałasu sięga nieco ponad 50 dB.

Polecamy także: Najcichszy wentylator pokojowy? Podpowiadamy jak wybrać