• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Zarówno przedłużanie lub wzmacnianie paznokci żelem, czy też akrylożelem, jak i malowanie ich lakierami hybrydowymi, mogą przyczyniać się do znacznego pogorszenia stanu płytki. Wówczas obserwuje się zwiększoną łamliwość paznokci, ich kruchość, nadmierną giętkość, a także nieestetyczny wygląd. Tego typu sytuacje mają miejsce szczególnie wtedy, gdy poszczególne zdobienia noszone są przez zbyt długi czas lub zostały one nieprawidłowo ściągnięte (np. oderwane). Taki stan rzeczy okazuje się jednocześnie wyjątkowo uciążliwy, a w konsekwencji również frustrujący. Podpowiadamy więc, jak skutecznie i szybko wzmocnić paznokcie po hybrydzie, a także innych zdobieniach.

Zobacz również: Najlepsze lampy UV do paznokci – ranking [TOP 10]

Dlaczego lakiery hybrydowe niszczą paznokcie?

Paznokcie najczęściej ulegają zniszczeniu ze względu na przesuszenie, które może mieć miejsce w trakcie stosowania lakierów hybrydowych oraz pozostałych zdobień. Nie dotyczy to jednak zabiegów wykonywanych sporadycznie oraz prawidłowo. Problem pojawia się bowiem dopiero w momencie, gdy paznokcie przez długi czas nie mają możliwości „odpoczynku” od rozmaitych lakierów i żelu lub też zdobienia są aplikowane i zdejmowane w całkowicie nieodpowiedni sposób. Dotyczy to między innymi ich samodzielnego zdzierania i odrywania.

Jak zapobiec zniszczonym paznokciom?

Jak zapobiec zniszczonym paznokciom?

Podobnie jak w każdym innym przypadku, zniszczeniom na paznokciach znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż później je naprawiać. Dlatego też w przypadku wszelkich zdobień, niezależnie od rodzaju, wskazanym jest wykonywanie regularnych przerw w ich stosowaniu. Wówczas paznokcie będą miały bowiem szansę na „odetchnięcie” i ponowne nawilżenie, dzięki czemu staną się zdrowsze. Ponadto zaleca się również, aby zabiegi wykonywać wyłącznie u profesjonalistów, którzy najzwyczajniej wiedzą co robią. W przeciwnym razie zasadniczo na własne życzenie narażamy się na nieprawidłowo wykonane zdobienia, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozmaitych zniszczeń i uszkodzeń na płytkach paznokci. Dotyczy to również oczywiście zabiegu zdejmowania hybrydy, który to powinno się wykonywać z możliwie największą dbałością.

Prawidłowe ściąganie hybrydy lub żelu

Zasadniczo rzecz biorąc, lakiery hybrydowe można usunąć na trzy różne sposoby, do których zalicza się:

  • Ściągnięcie ich frezarką;
  • Rozpuszczenie lakieru acetonem i usunięcie resztek radełkiem lub drewnianym patyczkiem;
  • Spiłowanie papierowym pilnikiem do paznokci.

Jeśli natomiast chodzi o paznokcie żelowe, nieskuteczna będzie jedynie metoda wykorzystująca aceton, gdyż środek ten nie jest w stanie rozpuścić masy znajdującej się na paznokciu, a jedynie sam lakier.

Należy jednak zaznaczyć, każdy ze wspomnianych sposobów posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto więc po krótce omówić wszystkie z nich.

Usuwanie lakieru hybrydowego lub żelu przy użyciu frezarki to zdecydowanie najszybsza metoda, która jednocześnie wymaga odrobiny wprawy, a także sporego wyczucia i delikatności. Frezarka stwarza bowiem duże ryzyko mechanicznego uszkodzenia zarówno samej płytki, jak i skórek, co z kolei nieraz okazuje się wyjątkowo bolesne. Podobnie wygląda to w przypadku korzystania z papierowego pilnika, choć uszkodzenie nim płytki jest bardziej skomplikowane i wymaga stosunkowo dużo siły. Warto jednak pamiętać, że decydując się na samodzielne usunięcie zdobień z paznokci przy użyciu frezarki lub pilnika, należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio się do tego przygotować. Warto także uprzednio zaobserwować, jak tę procedurę wykonuje profesjonalista.

W kwestii wykorzystywania acetonu należy mieć na uwadze fakt, iż preparat ten ma silne właściwości wysuszające, przez co może on skutkować znacznym wysuszeniem paznokci. Z tego względu zupełnie niewskazanym jest zbyt częste korzystanie z acetonu, a także zbyt długie trzymanie go na płytce paznokcia.

Sprawdź: Frezarka do paznokci – ranking najlepszych modeli [TOP 7]

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie lub żelu?

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie lub żelu?

Nawet jeśli wybrany zabieg manicure został wykonany w pełni prawidłowo, a hybryda lub żel nie znajdowały się na paznokciach przez długi czas, wciąż możliwe jest doświadczanie pewnych oznak osłabienia lub delikatnego zniszczenia. Na ten stan rzeczy wpływają bowiem również inne czynniki, takie jak chociażby niedobory witamin i minerałów, czy też zła pielęgnacja lub niekorzystne warunki zewnętrzne (np. częste używanie rozmaitych detergentów). Z tego względu zdecydowanie warto przekonać się, jak skutecznie wzmocnić paznokcie po hybrydzie lub żelu, co opisujemy w poniższych akapitach.

Czas potrzebny na pełną regenerację paznokci jest uzależniony od stopnia ich uszkodzenia. Nieraz płytka dochodzi do siebie stosunkowo szybko i przy minimalnym nakładzie pracy. Wówczas przydatne okazują się dedykowane odżywki, które przyjmują postać lakierów do paznokci, olejków lub kremów. Ich zadaniem jest nawilżenie i odżywienie paznokci, a także zadbanie o ich zdrowy wygląd.

Niestety, czasem uszkodzenia są na tyle poważne, że klasyczne odżywki nie dają sobie rady. Wówczas konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnych kosmetyków, które wymagają utwardzenia w lampie UV. Tego typu specyfiki mają na celu wzmocnienie płytki paznokcia tak, aby nie była ona zbyt giętka i łamliwa. Bardzo często przyjmują one postać bezbarwnej bazy hybrydowej, która dodatkowo posiada wartościowe składniki mineralne lub witaminy.

W trosce o stan paznokci warto jednocześnie skorzystać z naturalnych rozwiązań, takich jak regularne wcieranie olejku rycynowego w płytkę i skórki. Jeśli jednak zależy nam na długoterminowym utrzymaniu paznokci w dobrej kondycji, konieczne jest zadbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, a w razie konieczności również suplementację poszczególnych składników odżywczych.

Sprawdź również: Gua Sha a roller do twarzy – jaki wybrać?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post