• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 dni temu

Termowentylatory od zawsze sprawdzały się w sytuacjach awaryjnych i wszędzie tam, gdzie brakowało ogrzewania gazowego. Są tanie i lekkie, dzięki czemu często używa się ich w altankach i wszelkich innych obiektach zamieszkiwanych okresowo.

To jednak nie jedyne ich zastosowanie, bo coraz częściej służą także jako uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania. Ostatecznie nie wszyscy domownicy mają takie samo poczucie komfortu cieplnego. Bywa również i tak, że ze względu na nieszczelność pomieszczenia, termowentylator okazuje się być nieocenioną pomocą.

Klasyczne dobre farelki zyskują na popularności przed każdym sezonem jesienno-zimowym, a producenci starają się wyposażać te urządzenia w coraz lepsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu nowoczesne termowentylatory, szczególnie te ceramiczne, są w stanie jeszcze szybciej wytwarzać ciepło, ale też lepiej je utrzymywać.

Podpowiadamy jak wybrać dobry termowentylator i na które z najlepszych farelek warto zwrócić szczególną uwagę w tym sezonie.

Yoer FH02W

Yoer FH02W

Yoer FH02W ma specyfikacje podobne do modelu Blaupunkt FHD501, który zajął drugie miejsce w naszym rankingu termowentylatorów. Podobnie jak Blaupunkt, jest wyposażony w grzałkę ceramiczną, a właściwie cztero-grzałkowy ceramiczny element grzewczy.

To jedna z bardziej umiarkowanych cenowo i godnych polecenia dobrych farelek, wyposażona w funkcję oscylacji, timer i regulację poziomu mocy w zakresie 2 stopni. To co odróżnia FH02W od wspomnianego wyżej modelu Blaupunkt, to przede wszystkim tryb nawiewu chłodnego.

Mechanizm zabezpieczający w modelu od Yoer uruchamia się w momencie przewrócenia urządzenia, odłączając natychmiast jego zasilanie. Yoer FH02W przewrócić się jednak nie powinien, bo producent zadbał o to, by miał antypoślizgowe nóżki. Jeśli chodzi o ryzyko przegrzewania to urządzenie nie wymaga dodatkowego systemu bezpieczeństwa, bo farelka posiada nienagrzewającą się obudowę. Co więcej, z tyłu obudowy umieszczono filtr przeciwpyłowy, dzięki czemu zasysane powietrze jest oczyszczone z większych cząstek, takich jak kurz.

Do zestawu z termowentylatorem dołączony jest pilot zdalnego sterowania, choć urządzenie można obsługiwać również za pomocą nowoczesnego panelu dotykowego.

Blaupunkt FHD501

Wśród polecanych termowentylatorów musiał znaleźć się również nowoczesny Blaupunkt FHD501. Ten model należy do najpopularniejszych i nie ma się czemu dziwić, bo oferuje wszystko co trzeba.

Blaupunkt FHD501 to termowentylator ceramiczny, który oferuje 3 poziomy grzania do wyboru i funkcję opóźnionego startu (timer). Dzięki dużej mocy (2000 W) sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 22 m2, ale nie nada się do pomieszczenia o zwiększonej wilgotności, czyli na przykład łazienki.

Nowoczesny wyświetlacz zapewnia wygodną obsługę, urządzenie jest także wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Funkcja oscylacji, czyli możliwość obracania się wokół własnej osi, zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza.

ProfiCare PC-HL 3086

Spośród wszystkich dobrych farelek z naszego rankingu ProfiCare PC-HL 3086 wyróżnia się przede wszystkim swoim unikalnym, nowoczesnym designem. To jednak nie wszystko. Wpływ na wygodę użytkowania tej farelki ma fakt, że potrafi obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu.

Model oferuje dwa ustawienia mocy (100 W i 1500 W), a sterować możesz nim za pomocą pilota. Możesz także zaprogramować pracę urządzenia na 12 godzin w przód dzięki wbudowanemu timerowi.

ProfiCare PC-HL 3086 szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło, ponieważ został wyposażony w ceramiczny element grzejny PTC. Obudowa ogranicza osadzanie się kurzu, a funkcjonalności dopełnia dotykowy panel sterowania.

Olimpia Splendid Caldo Trendy

Olimpia Splendid Caldo Trendy, dzięki ochronie IP21, sprawdzi się jako dobry termowentylator do łazienki, ale nie tylko. Estetyczna obudowa sprawia, że ten model będzie świetnym wyborem także do małego biura.

Kontrola pracy urządzenia jest wygodna dzięki cyfrowemu panelowi sterowania. Użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma poziomami mocy (900 W – 1800 W). Urządzenie zostało także wyposażone w systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu nawet jeśli się przewróci – nie spowoduje żadnego zagrożenia.

Dobrą dyfuzję ciepła model zawdzięcza ceramicznemu elementowi grzejnemu i obrotowej podstawie, która umożliwia automatyczną oscylację (80°) poziomego przepływu powietrza. Dodatkowe udogodnienie stanowi 12-godzinny timer i funkcja ECO.

Adler AD 7742

Adler AD 7742 to z kolei jedna z najlepszych farelek pod względem stosunku ceny do jakości. Mimo niskiej ceny produktu mamy tu do czynienia z grzałką ceramiczną, co wpływa na szybkość nagrzewania i czas utrzymywania się ciepła w pomieszczeniu.

Model oferuje dwie moce grzewcze (750 W i 1500 W), ma także wbudowaną ochronę przed przegrzaniem i wyłącznik, który aktywuje się w momencie przewrócenia. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że będzie to dobre źródło ciepła w małych pomieszczeniach, model sprawdzi się także jako farelka pod biurko.

Stadler Form Anna Little

Szwajcarska marka Stadler Form słynie chyba głównie ze świetnie dopracowanych ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza. Termowentylator Anna Little udowadnia jednak, że producent wykazuje podobną dbałość także w przypadku innych rodzajów produktów.

Stadler Form Anna Little znalazł się w naszym rankingu termowentylatorów jako jedno z rozwiązań, które oferuje świetną funkcjonalność, a jednocześnie korzystną cenę. Ta wyjątkowa mała farelka jest wyposażona w ceramiczny element grzejny PTC (z regulacją automatyczną), dzięki czemu ryzyko przegrzania zostało wykluczone.

Termowentylator można regulować dzięki dwóm ustawieniom mocy i niezależnie od wybranego trybu jego praca zawsze będzie cicha. Dzięki temu farelkę z przyjemnością postawisz na przykład pod biurkiem, gdzie szybko ogrzeje stopy. Nadaje się także do małych pomieszczeń (maksymalnie 15 m2) i jako wsparcie dla głównego źródła ogrzewania. Urządzenie jest oczywiście zabezpieczone przed przewróceniem oraz przed kurzem.

W naszym rankingu termowentylatorów uwzględniliśmy model czarny, ale dostępna jest także wersja biała, czerwona i tytanowa.

Olimpia Splendid Caldo Vintage

Olimpia Splendid to marka, która oferuje szczególnie ciekawe wizualnie rozwiązania pośród najlepszych farelek dostępnych na rynku. Caldo Vintage jest tego doskonałym przykładem. Podobnie jak wspomniany wyżej w naszym rankingu termowentylatorów Caldo Trendy, Caldo Vintage również posiada stopień ochrony IP21. Dzięki odporności na wnikanie pyłów i wody ten model nada się do użytkowania w łazience, ale jego wyjątkowy retro design sprawia, że aż chce się go postawić w widocznym miejscu pokoju dziennego.

Dużą moc (2000 W) możesz zmniejszyć do 1000 W dzięki możliwości zmiany trybu pracy. Ten jeden z bardziej interesujących pośród polecanych termowentylatorów został również wyposażony w obrotową podstawę dla lepszego rozprowadzania ciepła. Oczywiście mamy tu też zabezpieczenie przed przegrzaniem i automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, a także funkcję nawiewu zimnego powietrza.

Mill CUS1800MECBA

Mill CUS1800MECBA to jedna z najlepszych farelek elektrycznych o dużej mocy. Ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości od 10 do 30 m2. Uniwersalny design i kompaktowe rozmiary sprawiają, że propozycja norweskiego producenta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze.

Ten nowoczesny model, podobnie jak inne dobre farelki, jest wyposażony w czujnik przechylenia, dzięki któremu po wywróceniu termowentylator po prostu się wyłącza. Jedyną wadą tego modelu jest fakt, że elementem grzejnym jest tradycyjna grzałka.

N’oveen FH06

Szukasz taniej farelki, która będzie w pełni funkcjonalna, a jednocześnie zupełnie minimalistyczna? Model N’oveen FH06 powinien być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Choć jest to produkt tani, możemy polecić go jako dobry termowentylator, który jest bezpieczny w użytkowaniu i spełnia swoje zadanie.

Ta farelka oferuje dwa tryby mocy (1000 W i 2000 W), posiada termostat elektromechaniczny i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Co ciekawe, model może pracować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Podobnie jak inne dobre farelki N’oveen FH06 oferuje również pracę w trybie wentylatora, dzięki czemu może przydać się także latem.

Anslut 2000

Nasz ranking termowentylatorów zamyka Anslut 2000. Ten model, dzięki swoim gabarytom, sprawdza się nie tylko wewnątrz pomieszczeń – w chłodne wieczory można wystawiać go na taras lub balkon. Prócz dwóch poziomów mocy, dostępnych w każdej z dobrych farelek, Anslut 2000 oferuje także tryb ECO.

Mamy tu także do dyspozycji funkcję oscylacji i zabezpieczenie przed przegrzaniem, które sprawia, że termowentylator wyłącza się, gdy temperatura otoczenia wzrośnie do 50°C. Regulacja temperatury jest możliwa w zakresie od 18 do 30 stopni.

Ranking termowentylatorów [TOP 10] – porównanie

Model Cena Moc Regulacja mocy nawiewu Element grzejny Wymiary Gdzie kupić?
Yoer FH02W 288,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 34 x 24 cm
Blaupunkt FHD501 279,00 zł 2000 W 3 poziomy ceramiczny 25 x 16 cm
ProfiCare PC-HL 3086 269,00 zł 1500 W 2 poziomy ceramiczny 30 x 36 cm
Olimpia Splendid Caldo Trendy 289,00 zł 1800 W 2 poziomy ceramiczny 28 x 12,5 cm
Adler AD 7742 150,00 zł 1500 W 2 poziomy ceramiczny 24,5 x 22 cm
Stadler Form Anna Little 299,00 zł 1200 W 2 poziomy ceramiczny 24 x 15 cm
Olimpia Splendid Caldo Vintage 229,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 27,5 x 18,5 cm
Mill CUS1800MECBA 309,00 zł 1800 W 2 poziomy elektryczny 23 x 25 cm
N'oveen FH06 99,00 zł 2000 W 2 poziomy elektryczny 24,5 x 24 cm
Anslut 2000 299,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 45 x 20 cm

Jak działa termowentylator?

Termowentylator, czyli elektryczna farelka, to urządzenie, które jest gotowe do pracy już po podpięciu do gniazdka. Spirala grzejna, umieszczona we wnętrzu farelki, nagrzewa się bardzo szybko, a śmigła wentylatora wypychają ogrzane powietrze do pomieszczenia. Wlot powietrza znajduje się z tyłu obudowy i najczęściej jest zabezpieczony przed wnikaniem kurzu i innych zanieczyszczeń.

Warto jednak wiedzieć, że choć farelki przynoszą oczekiwany efekt praktycznie od razu, przestają emitować ciepło natychmiast po odłączeniu z gniazdka. Do ich zalet należy jednak zaliczyć fakt, że mogą oferować dodatkowo funkcję zimnego nawiewu, która może przydać się w lecie. Wypuszczane powietrze nie musi wtedy przechodzić przez grzałkę, więc urządzenie pełni taką samą funkcję jak wentylator.

Farelka, a grzejnik konwektorowy – czym się różnią?

Grzejniki konwektorowe działają bardzo podobnie do termowentylatorów. Zasysają powietrze od dołu, przepuszczają je przed grzałkę i wypuszczają górą. Innymi słowy, wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli efektu unoszenia się ciepłego powietrza. Obieg pionowy wpływa na wydajność urządzenia, bo wymienia chłodne powietrze, które znajduje się przy podłodze.

Główną różnicą pomiędzy termowentylatorem, a grzejnikiem elektrycznym jest wiatrak, który w przypadku farelki mechanicznie zmusza powietrze do wymiany. Nawet najlepsze termowentylatory nie umożliwiają tak swobodnej kontroli temperatury jak grzejniki, ale za to umożliwiają skierowanie powietrza w określone miejsce.

Odpowiedź na pytanie czy lepszy będzie grzejnik konwektorowy czy farelka zależy zatem od tego jakie pomieszczenie planujesz ogrzać i jakiego efektu oczekujesz. Warto jednak, żebyś miał świadomość, że ani grzejnik konwektorowy, ani termowentylator nie oferują tak przyjemnego ciepła jakie generują grzejniki olejowe. Tylko one, co do zasady, nie wysuszają powietrza i długo utrzymują ciepło.

Ranking termowentylatorów 2022 - polecane farelki

Jak wybrać dobry termowentylator?

Jednym z głównych kryteriów wyboru farelki muszą być kwestie bezpieczeństwa. Warto zadbać o to, żeby urządzenie było wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem, które automatycznie wyłączy termowentylator, gdy ten osiągnie temperaturę krytyczną.

Nasz ranking termowentylatorów powstał z uwzględnieniem najlepszego stosunku mocy do wydajności energetycznej. Wyszliśmy także z założenia, że dobre farelki są wyposażone w termostat, który umożliwia łatwiejszą kontrolę temperatury pomieszczenia. Dzięki termostatowi możesz ustawić pożądaną temperaturę, a urządzenie wyłączy się gdy ją osiągnie. Jeśli później temperatura spadnie – włączy się ponownie.

Istotna z punktu widzenia użytkownika jest też możliwość regulacji siły nawiewu. Najlepsze farelki zazwyczaj są wyposażone w 3-stopniową regulację mocy. Dla pełni komfortu przed zakupem sprawdź czy wybrany przez Ciebie model jest wyposażony w wystarczająco długi kabel oraz zastanów się czy zależy Ci na takich funkcjach jak zmiana trybu pracy (chłodzenie) lub możliwość obracania.

Tanie i dobre farelki – czy to możliwe?

Zacznijmy od tego czym różnią się tanie farelki od droższych. Różnicę stanowi przede wszystkim element grzejny. Termowentylator z grzałką ceramiczną kosztuje więcej, ale też nagrzewa się szybciej i wolniej się wychładza. Dodatkowo ten rodzja grzałki jest z natury mniej awaryjny.

Czy to oznacza, że powinieneś zupełnie zrezygnować z zakupu taniej farelki? Jeśli zależy Ci na tym, żeby sprzęt był maksymalnie efektywny i pracował jak najdłużej to tak. Jeśli jednak szukasz małego, poręcznego modelu, który będzie służył na przykład do ogrzewania stóp – tania farelka spokojnie sobie poradzi.

Decydując się na zakup taniego modelu warto jednak sprawdzić z jakich materiałów jest wykonany i jakiej jest marki. Tanie farelki, te poniżej 50 zł, lubią wydawać nieprzyjemne zapachy podczas swojej pracy, cechują się też wysoką awaryjnością, co w pojedynczych przypadkach może prowadzić nawet do samozapłonu.

Sprawdź również: Ranking promienników ciepła 2022

5/5 - (1 vote)