• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Termowentylatory od zawsze sprawdzały się w sytuacjach awaryjnych i wszędzie tam, gdzie brakowało ogrzewania gazowego. Są tanie i lekkie, dzięki czemu często używa się ich w altankach i wszelkich innych obiektach zamieszkiwanych okresowo.

To jednak nie jedyne ich zastosowanie, bo coraz częściej służą także jako uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania. Ostatecznie nie wszyscy domownicy mają takie samo poczucie komfortu cieplnego. Bywa również i tak, że ze względu na nieszczelność pomieszczenia, termowentylator okazuje się być nieocenioną pomocą.

Klasyczne dobre farelki zyskują na popularności przed każdym sezonem jesienno-zimowym, a producenci starają się wyposażać te urządzenia w coraz lepsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu nowoczesne termowentylatory, szczególnie te ceramiczne, są w stanie jeszcze szybciej wytwarzać ciepło, ale też lepiej je utrzymywać.

Podpowiadamy jak wybrać dobry termowentylator i na które z najlepszych farelek warto zwrócić szczególną uwagę w tym sezonie.

Termowentylator Blaupunkt FHD501

Blaupunkt FHD501

Jedną z najlepszych opcji pośród polecanych termowentylatorów, szczególnie pod względem stosunku ceny do parametrów, jest model Blaupunkt FHD501. Należy do najpopularniejszych i nie ma się czemu dziwić, bo oferuje wszystko co trzeba.

Blaupunkt FHD501 to termowentylator ceramiczny, który oferuje 3 poziomy grzania do wyboru i funkcję opóźnionego startu (timer). Dzięki dużej mocy (2000 W) sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 22 m2. Warto jednak wiedzieć, że nie nada się do pomieszczenia o zwiększonej wilgotności, czyli na przykład łazienki.

Nowoczesny wyświetlacz zapewnia wygodną obsługę, urządzenie jest także wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Funkcja oscylacji, czyli możliwość obracania się wokół własnej osi, zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza.

Blaupunkt FHD601

Inną propozycją tej samej marki jest Blaupunkt FHD601. Podobnie jak model wyżej, dysponuje mocą 2000 W, oferuje 3 poziomy ustawienia mocy i ma najlepszą z możliwych, czyli ceramiczną grzałkę. Wyższa obudowa (43 cm) sprawia, że rozprowadzanie ciepła będzie lepiej odczuwalne i bardziej równomiernie rozprowadzane.

Warto jednak mieć świadomość, że będzie to miało przełożenie na cenę urządzenia i jego kompaktowość. W wyższej cenie otrzymujemy jednak wyższą jakość i lepszą efektywność ogrzewania. Innymi słowy, Blaupunkt FHD601 to dobry termowentylator, który nada się do każdego pomieszczenia o wielkości do 25 m².

Elektroniczny, regulowany termostat i duży, czytelny wyświetlacz LED sprawiają, że temperatura jest regulowana płynnie i utrzymywana na takim poziomie, na jakim sobie życzysz. Podobnie jak wszystkie najlepsze farelki, ten model także posiada automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa.

Activejet Selected 3D

Patrząc na model Activejet Selected 3D prawdopodobnie wiesz dlaczego znalazł się na wysokim miejscu naszego rankingu. O tak unikalną i estetyczną konstrukcję trudno nawet w najlepszych farelkach. Nie jest to jednak wyłącznie ładna zabawka, bo za eleganckim designem stoją nowoczesne technologie.

Do dyspozycji użytkowników jest funkcja oscylacji, możliwe jest też zdalne sterowanie za pomocą pilota. Jest też jednak panel sterowania, który jest sensoryczny i znajduje się na górze obudowy. Jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze, co jest kolejną kwestią, mającą wpływ na łatwość i przyjemność użytkowania.

Activejet Selected 3D może zostać zaprogramowany nawet na 8 godzin w przód, został też wyposażony w funkcję nawiewu chłodnego. Ten model to jedna z najciekawszych opcji na rynku, która prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie miała konkurencji pod względem nowatorskiej konstrukcji.

Yoer FH02W

Yoer FH02W ma bardzo podobne specyfikacje do modelu Blaupunkt FHD501, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu termowentylatorów. Podobnie jak Blaupunkt, jest wyposażony w grzałkę ceramiczną, a właściwie cztero-grzałkowy ceramiczny element grzewczy.

Dotychczas była to jedna z bardziej umiarkowanych cenowo i godnych polecenia dobrych farelek. Niestety w ostatnim czasie rynek zweryfikował korzystną cenę i teraz ten model kosztuje sto złotych więcej.

Tak czy inaczej jest to przykład dobrego termowentylatora, wyposażonego w funkcję oscylacji, timer i regulację poziomu mocy w zakresie 2 stopni. To co odróżnia FH02W od wspomnianego wyżej modelu Blaupunkt, to przede wszystkim tryb nawiewu chłodnego.

Mechanizm zabezpieczający w modelu od Yoer uruchamia się w momencie przewrócenia urządzenia, odłączając natychmiast jego zasilanie. Yoer FH02W przewrócić się jednak nie powinien, bo producent zadbał o to, by miał antypoślizgowe nóżki.

Jeśli chodzi o ryzyko przegrzewania to urządzenie nie wymaga dodatkowego systemu bezpieczeństwa, bo farelka posiada nienagrzewającą się obudowę. Co więcej, z tyłu obudowy umieszczono filtr przeciwpyłowy, dzięki czemu zasysane powietrze jest oczyszczone z większych cząstek, takich jak kurz.

Do zestawu z termowentylatorem dołączony jest pilot zdalnego sterowania, choć urządzenie można obsługiwać również za pomocą nowoczesnego panelu dotykowego.

N’oveen PTC2000 Smart

N’oveen PTC2000 również posiada termostat, 24-godzinny timer oraz funkcję oscylacji (ruch lewo / prawo z kątem 70′). Użytkownik ma do wyboru 3 tryby pracy: moc niską (1200 W), wysoką (2000 W) oraz wentylator bez grzania.

Obsługę tego modelu znacznie ułatwia wyświetlacz LED Smart. Jeśli temperatura pomieszczenia obniża się o 4 stopnie wobec ustalonej temperatury, urządzenie zacznie pracować na wysokiej mocy. Z kolei jeśli różnica wynosi 2°C, farelka będzie pracowała na niskiej mocy.

Teesa PTC1KW/­2KW

Inną propozycją pośród tych najbardziej interesujących jest Teesa PTC1KW/­2KW. Podobnie jak w przypadku modelu Raven ETW007B, producent postanowił zaoferować użytkownikom nie tylko nowoczesny design, ale i pełną funkcjonalność w niewygórowanej cenie.

Smukła konstrukcja nie zajmie dużo miejsca, a jednocześnie dzięki umiejscowieniu kraty wentylatora powietrze będzie rozchodziło się równomiernie, tam gdzie trzeba. Przede wszystkim celując w miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebne, czyli na wysokości siedzącej osoby.

Imitację kominka tworzą sztuczne płomienie i kształty przypominające tlące się drewno. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na odczucie ciepła, ale też wprowadza miły nastrój. Trzy tryby pracy, ceramiczna grzałka potwierdzają fakt, że jest to jedna z najlepszych farelek na rynku. Jakby komuś jednak było mało – urządzenie ma dotykowy panel sterowania i pilot zdalnego sterowania w zestawie.

Delonghi Capsule HFX30C18.IW

Unikalne konstrukcje termowentylatorów tworzy również marka Delonghi. Model Delonghi Capsule HFX30C18.IW jest dostępny w wersji białej i czarnej, jednak to wersja biała cieszy się największą popularnością.

Nie ma się zresztą czemu dziwić, bo wygląda wyjątkowo ładnie, a jednocześnie oferuje nowoczesne rozwiązania. Pozytywne opinie użytkowników chwalą go jako dodatkowy, osobisty grzejnik. Samoregulująca technologia ceramiczna zapewnia wysoką – jak na te rozmiary – wydajność i oszczędność energetyczną.

Model nadaje się do ogrzewania pomieszczeń nawet do 55 m2, co jest wynikiem zaskakującym nawet wśród najlepszych farelek. 2 stopnie mocy grzania pozwalają na ustawienie grzania odpowiednio pomieszczenia i własnych upodobań. Wygodne uchwyty umożliwiają łatwe przenoszenie urządzenia je z jednego pomieszczenia do drugiego, a jednocześnie tworzą designerski element konstrukcji.

Blaupunkt FHD401

Mały, ale zaskakująco wydajny jest też model Blaupunkt FHD401. Podobnie jak modele tej samej marki, które zajęły topowe miejsca wśród dobrych farelek z naszego zestawienia, FHD401 oferuje 3 tryby pracy. Ceramiczny element grzejny ma kluczowe znaczenie dla wydajności i obniżania poboru prądu, a możliwość programowania pracy urządzenia nawet na 9 godzin w przód znacząco wpływa na wygodę użytkowania.

FHD401 nadaje się do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 22 m² i może zarówno je ogrzewać, jak i chłodzić, dzięki funkcji chłodnego nawiewu. Dodatkowo w zestawie użytkownik otrzymuje pilot zdalnego sterowania. Ustawianie parametrów pracy urządzenia jest też możliwe dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LED.

Jeśli ten model Ci się spodobał, możesz też rzucić okiem na wersję FHM601.

ProfiCare PC-HL 3086

Spośród wszystkich dobrych farelek z naszego rankingu ProfiCare PC-HL 3086 wyróżnia się przede wszystkim swoim unikalnym, nowoczesnym designem. To jednak nie wszystko. Wpływ na wygodę użytkowania tej farelki ma fakt, że potrafi obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu.

Model oferuje dwa ustawienia mocy (100 W i 1500 W), a sterować możesz nim za pomocą pilota. Możesz także zaprogramować pracę urządzenia na 12 godzin w przód dzięki wbudowanemu timerowi.

ProfiCare PC-HL 3086 szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło, ponieważ został wyposażony w ceramiczny element grzejny PTC. Obudowa ogranicza osadzanie się kurzu, a funkcjonalności dopełnia dotykowy panel sterowania.

Olimpia Splendid Caldo Trendy

Olimpia Splendid Caldo Trendy, dzięki ochronie IP21, sprawdzi się jako dobry termowentylator do łazienki, ale nie tylko. Estetyczna obudowa sprawia, że ten model będzie świetnym wyborem także do małego biura.

Kontrola pracy urządzenia jest wygodna dzięki cyfrowemu panelowi sterowania. Użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma poziomami mocy (900 W – 1800 W). Urządzenie zostało także wyposażone w systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu nawet jeśli się przewróci – nie spowoduje żadnego zagrożenia.

Dobrą dyfuzję ciepła model zawdzięcza ceramicznemu elementowi grzejnemu i obrotowej podstawie, która umożliwia automatyczną oscylację (80°) poziomego przepływu powietrza. Dodatkowe udogodnienie stanowi 12-godzinny timer i funkcja ECO.

Adler AD 7742

Adler AD 7742 to z kolei jedna z najlepszych farelek pod względem stosunku ceny do jakości. Mimo niskiej ceny produktu mamy tu do czynienia z grzałką ceramiczną, co wpływa na szybkość nagrzewania i czas utrzymywania się ciepła w pomieszczeniu.

Model oferuje dwie moce grzewcze (750 W i 1500 W), ma także wbudowaną ochronę przed przegrzaniem i wyłącznik, który aktywuje się w momencie przewrócenia. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że będzie to dobre źródło ciepła w małych pomieszczeniach, model sprawdzi się także jako farelka pod biurko.

Termowentylator Xiaomi Smartmi

Choć Xiaomi zazwyczaj proponuje konkurencyjne cenowo rozwiązania, farelka Smartmi należy do najdroższych w całym naszym rankingu termowentylatorów. Trzeba jednak przyznać, że ten model ma wiele zalet. Smukła konstrukcja umożliwiła zastosowanie szerokiego, 90-stopniowego systemu wlotu powietrza, który ma wyrzut 1,5 metra.

Wydajny system grzejny oparty na ceramicznej grzałce PTC zaczyna podnosić temperaturę już po 3 sekundach od uruchomienia urządzenia. Po 10 sekundach przechodzi w stabilny tryb pracy. W połączeniu z dużym wylotem powietrza i sporym wyrzutem, system grzejny bardzo szybko zapewnia ciepło w całym pomieszczeniu.

Termowentylator Xiaomi Smartmi zapewnia również całkiem cichą pracę – podczas swojej pracy nie generuje dźwięków powyżej 36 dB. Zapewnia także wygodę dzięki dołączonemu do zestawu pilotowi zdalnego sterowania.

Stadler Form Anna Little

Szwajcarska marka Stadler Form słynie chyba głównie ze świetnie dopracowanych ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza. Termowentylator Anna Little udowadnia jednak, że producent wykazuje podobną dbałość także w przypadku innych rodzajów produktów.

Stadler Form Anna Little znalazł się w naszym rankingu termowentylatorów jako jedno z rozwiązań, które oferuje świetną funkcjonalność, a jednocześnie korzystną cenę. Ta wyjątkowa mała farelka jest wyposażona w ceramiczny element grzejny PTC (z regulacją automatyczną), dzięki czemu ryzyko przegrzania zostało wykluczone.

Termowentylator można regulować dzięki dwóm ustawieniom mocy i niezależnie od wybranego trybu jego praca zawsze będzie cicha. Dzięki temu farelkę z przyjemnością postawisz na przykład pod biurkiem, gdzie szybko ogrzeje stopy. Nadaje się także do małych pomieszczeń (maksymalnie 15 m2) i jako wsparcie dla głównego źródła ogrzewania. Urządzenie jest oczywiście zabezpieczone przed przewróceniem oraz przed kurzem.

W naszym rankingu termowentylatorów uwzględniliśmy model czarny, ale dostępna jest także wersja biała, czerwona i tytanowa.

Olimpia Splendid Caldo Vintage

Olimpia Splendid to marka, która oferuje szczególnie ciekawe wizualnie rozwiązania pośród najlepszych farelek dostępnych na rynku. Caldo Vintage jest tego doskonałym przykładem. Podobnie jak wspomniany wyżej w naszym rankingu termowentylatorów Caldo Trendy, Caldo Vintage również posiada stopień ochrony IP21. Dzięki odporności na wnikanie pyłów i wody ten model nada się do użytkowania w łazience, ale jego wyjątkowy retro design sprawia, że aż chce się go postawić w widocznym miejscu pokoju dziennego.

Dużą moc (2000 W) możesz zmniejszyć do 1000 W dzięki możliwości zmiany trybu pracy. Ten jeden z bardziej interesujących pośród polecanych termowentylatorów został również wyposażony w obrotową podstawę dla lepszego rozprowadzania ciepła. Oczywiście mamy tu też zabezpieczenie przed przegrzaniem i automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, a także funkcję nawiewu zimnego powietrza.

Mill CUS1800MECWA

Mill CUS1800MECWA to jedna z najlepszych farelek elektrycznych o dużej mocy. Ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 30 m2. Uniwersalny design i kompaktowe rozmiary sprawiają, że propozycja norweskiego producenta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze.

Ten nowoczesny model, podobnie jak inne dobre farelki, jest wyposażony w czujnik przechylenia, dzięki któremu po wywróceniu termowentylator po prostu się wyłącza. Elementy grzewcze zostały wykonane z PCT.

N’oveen FH06

Szukasz taniej farelki, która będzie w pełni funkcjonalna, a jednocześnie zupełnie minimalistyczna? Model N’oveen FH06 powinien być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Choć jest to produkt tani, możemy polecić go jako dobry termowentylator, który jest bezpieczny w użytkowaniu i spełnia swoje zadanie.

Ta farelka oferuje dwa tryby mocy (1000 W i 2000 W), posiada termostat elektromechaniczny i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Co ciekawe, model może pracować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Podobnie jak inne dobre farelki N’oveen FH06 oferuje również pracę w trybie wentylatora, dzięki czemu może przydać się także latem.

Prime3 SFH61

Alternatywę dla N’oveen FH06 może z powodzeniem stanowić model SFH61 marki Prime3. Nadaje się do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 15 m2. Oferuje cichą pracę (do 50 dB), dwa ustawienia grzania (1500 lub 750 W) i możliwość ustawienia chłodnego nadmuchu.

Ceramiczny element grzejny z technologią PTC wpływa na wydajność i utrzymywanie ciepła. Urządzenie zostało również wyposażone w automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa, który jest aktywowany w momencie wykrycia przegrzania.

Eldom HL8C/­G

Eldom HL8C/­G to po prostu kolejny tani i dobry termowentylator. Udowadnia, że nie trzeba wydawać majątku, żeby móc liczyć na porządną wydajność. Jest nawet ładniejszy niż część droższych farelek.

Jak wszystkie tańsze spośród dobrych farelek, model jest wyposażony w elektryczny element grzejny. Oferuje 2 stopnie mocy (1000W i 2000 W), a nawet nadmuch zimnego powietrza. Termostat z płynną regulacją temperatury umożliwia łatwe uzyskanie i utrzymanie takich warunków, jakie lubisz.

Urządzenie ma też uchwyt do łatwego przenoszenia, co jest szczególnie bezproblemowe wziąwszy pod uwagę wymiary i wagę tego modelu. Ma też możliwość pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie.

 

ranking termowentylatorów - dobre farelki 2022

Ravanson FH-2000RB

Ravanson FH-2000RB, który swoim wyglądem przypomina retro radio, to kolejna propozycja pośród tanich i dobrych farelek. Oferuje trzy tryby pracy, w tym nawiew zimnego powietrza i regulację mocy pomiędzy 1000, a 2000 W. Element grzejny stanowi grzałka spiralna, urządzenie jest też wyposażone z bezpiecznik zapobiegający przegrzaniu. Co istotne, to jeden z niewielu modeli polecanych termowentylatorów, które możesz bez problemu postawić w łazience.

Anslut 2000

Nasz ranking termowentylatorów zamyka Anslut 2000. Ten model, dzięki swoim gabarytom, sprawdza się nie tylko wewnątrz pomieszczeń – w chłodne wieczory można wystawiać go na taras lub balkon. Prócz dwóch poziomów mocy, dostępnych w każdej z dobrych farelek, Anslut 2000 oferuje także tryb ECO.

Mamy tu także do dyspozycji funkcję oscylacji i zabezpieczenie przed przegrzaniem, które sprawia, że termowentylator wyłącza się, gdy temperatura otoczenia wzrośnie do 50°C. Regulacja temperatury jest możliwa w zakresie od 18 do 30 stopni.

Ranking termowentylatorów [TOP 20] – porównanie

Model Cena Moc Regulacja mocy nawiewu Element grzejny Wymiary Gdzie kupić?
Blaupunkt FHD501 299,00 zł 2000 W 3 poziomy ceramiczny 25 x 16 cm
Blaupunkt FHD601 359,00 zł 2000 W 3 poziomy ceramiczny 43 x 17 x 15 cm
Activejet Selected 3D b.d. 1800 W 2 poziomy ceramiczny 53 x 20 x 20 cm
Yoer FH02W 398,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 34 x 24 cm
N'oveen PTC2000 Smart 379,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 50 x 17 cm
Teesa PTC1KW/­2KW 462,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 85 x 14 x 14 cm
Delonghi Capsule HFX30C18.IW 219,00 zł 1800 W 2 poziomy ceramiczny 27 x 19 x 14 cm
Blaupunkt FHD401 249,00 zł 2000 W 3 poziomy ceramiczny 19 x 17 x 17 cm
ProfiCare PC-HL 3086 299,00 zł 1500 W 2 poziomy ceramiczny 30 x 36 cm
Olimpia Splendid Caldo Trendy 325,00 zł 1800 W 2 poziomy ceramiczny 28 x 12,5 cm
Adler AD 7742 138,00 zł 1500 W 2 poziomy ceramiczny 24,5 x 22 cm
Xiaomi Smartmi 669,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 61 x 23 x 23 cm
Stadler Form Anna Little 299,00 zł 1200 W 2 poziomy ceramiczny 24 x 15 cm
Olimpia Splendid Caldo Vintage 246,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 27,5 x 18,5 cm
Mill CUS1800MECWA 319,00 zł 1800 W 2 poziomy ceramiczny 27 x 26 cm
N'oveen FH06 139,00 zł 2000 W 2 poziomy elektryczny 24,5 x 24 cm
Prime3 SFH61 107,00 zł 1500 W 2 poziomy ceramiczny 25 x 18 cm
Eldom HL8C/­G 85,90 zł 2000 W 2 poziomy elektryczny 25 x 25 x 12 cm
Ravanson FH-2000RB 75,00 zł 2000 W 2 poziomy elektryczny 25 x 19 cm
Anslut 2000 299,00 zł 2000 W 2 poziomy ceramiczny 45 x 20 cm

Jak działa termowentylator?

Termowentylator, czyli elektryczna farelka, to urządzenie, które jest gotowe do pracy już po podpięciu do gniazdka. Spirala grzejna, umieszczona we wnętrzu farelki, nagrzewa się bardzo szybko, a śmigła wentylatora wypychają ogrzane powietrze do pomieszczenia. Wlot powietrza znajduje się z tyłu obudowy i najczęściej jest zabezpieczony przed wnikaniem kurzu i innych zanieczyszczeń.

Warto jednak wiedzieć, że choć farelki przynoszą oczekiwany efekt praktycznie od razu, przestają emitować ciepło natychmiast po odłączeniu z gniazdka. Do ich zalet należy jednak zaliczyć fakt, że mogą oferować dodatkowo funkcję zimnego nawiewu, która może przydać się w lecie. Wypuszczane powietrze nie musi wtedy przechodzić przez grzałkę, więc urządzenie pełni taką samą funkcję jak wentylator.

Farelka, a grzejnik konwektorowy – czym się różnią?

Grzejniki konwektorowe działają bardzo podobnie do termowentylatorów. Zasysają powietrze od dołu, przepuszczają je przed grzałkę i wypuszczają górą. Innymi słowy, wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli efektu unoszenia się ciepłego powietrza. Obieg pionowy wpływa na wydajność urządzenia, bo wymienia chłodne powietrze, które znajduje się przy podłodze.

Główną różnicą pomiędzy termowentylatorem, a grzejnikiem elektrycznym jest wiatrak, który w przypadku farelki mechanicznie zmusza powietrze do wymiany. Nawet najlepsze termowentylatory nie umożliwiają tak swobodnej kontroli temperatury jak grzejniki, ale za to umożliwiają skierowanie powietrza w określone miejsce.

Odpowiedź na pytanie czy lepszy będzie grzejnik konwektorowy czy farelka zależy zatem od tego jakie pomieszczenie planujesz ogrzać i jakiego efektu oczekujesz. Warto jednak, żebyś miał świadomość, że ani grzejnik konwektorowy, ani termowentylator nie oferują tak przyjemnego ciepła jakie generują grzejniki olejowe. Tylko one, co do zasady, nie wysuszają powietrza i długo utrzymują ciepło.

Czy termowentylator i nagrzewnica to to samo?

W praktyce farelka jest jednym z rodzajów nagrzewnic. Nagrzewnice mogą bowiem być elektryczne, olejowe, gazowe, wodne lub zasilane węglem i drewnem. Nagrzewnice elektryczne i termowentylatory nie różnią się między sobą sposobem działania, często także nie różnią się specyfikacjami.

Mimo to mogą mieć różne zastosowania. Nagrzewnice, w przeciwieństwie do farelek, mogą także służyć do zastosowań przemysłowych. Z kolei farelki są produkowane przede wszystkim do użytkowania w domu.

Kolejne różnice pomiędzy farelkami, a nagrzewnicami, szczególnie tymi przemysłowymi, obejmują wygląd i wydajność. Nagrzewnice mogą być mniej gustowne, ale za to mogą oferować większą moc i wytrzymałość. Sprawdzą się lepiej przy ciągłej pracy i podczas osuszania ścian. Mogą także okazać się bardziej energooszczędne.

Pośród wartych uwagi, a jednocześnie tanich nagrzewnic, warto wyróżnić na przykład te dwa modele: Camry CR 7743 oraz Adler AD 7740.

Ranking termowentylatorów 2022 - polecane farelki

Jak wybrać dobry termowentylator?

Jednym z głównych kryteriów wyboru farelki muszą być kwestie bezpieczeństwa. Warto zadbać o to, żeby urządzenie było wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem, które automatycznie wyłączy termowentylator, gdy ten osiągnie temperaturę krytyczną.

Nasz ranking termowentylatorów powstał przede wszystkim z uwzględnieniem najlepszego stosunku mocy do wydajności energetycznej. Wyszliśmy także z założenia, że dobre farelki są wyposażone w termostat, który umożliwia łatwiejszą kontrolę temperatury pomieszczenia. Dzięki termostatowi możesz ustawić pożądaną temperaturę, a urządzenie wyłączy się gdy ją osiągnie. Jeśli później temperatura spadnie – włączy się ponownie.

Istotna z punktu widzenia użytkownika jest też możliwość regulacji siły nawiewu. Najlepsze farelki zazwyczaj są wyposażone w 3-stopniową regulację mocy. Dla pełni komfortu przed zakupem sprawdź czy wybrany przez Ciebie model jest wyposażony w wystarczająco długi kabel oraz zastanów się czy zależy Ci na takich funkcjach jak zmiana trybu pracy (chłodzenie) lub możliwość obracania.

Tanie i dobre farelki – czy to możliwe?

Zacznijmy od tego czym różnią się tanie farelki od droższych. Różnicę stanowi przede wszystkim element grzejny. Termowentylator z grzałką ceramiczną z założenia kosztuje więcej, ale też nagrzewa się szybciej i wolniej się wychładza. Dodatkowo ten rodzaj grzałki jest z natury mniej awaryjny.

Czy to oznacza, że powinieneś zupełnie zrezygnować z zakupu taniej farelki? Jeśli zależy Ci na tym, żeby sprzęt był maksymalnie efektywny i pracował jak najdłużej to tak. Jeśli jednak szukasz małego, poręcznego modelu, który będzie służył na przykład do ogrzewania stóp – tania farelka spokojnie sobie poradzi.

Decydując się na zakup taniego modelu warto jednak sprawdzić z jakich materiałów jest wykonany i jakiej jest marki. Tanie farelki, na przykład te poniżej 50 zł, lubią wydawać nieprzyjemne zapachy podczas swojej pracy, cechują się też wysoką awaryjnością, co w pojedynczych przypadkach może prowadzić nawet do samozapłonu.

Sprawdź również: Ranking promienników ciepła 2022

#materiałreklamowy

5/5 - (2 votes)