• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Wybór hostingu pod portal internetowy to jedna z najważniejszych kwestii, która ma wpływ na funkcjonalność strony. Każdy z nas tworząc swoje miejsce w sieci życzy sobie, żeby treści, które się na nim znajdą trafiły do jak największej liczby osób. Kiedy w końcu na stronie pojawiają się tysiące użytkowników na raz, źle dobrany hosting potrafi łatwo zrujnować to doświadczenie i sprawia, że zaczynasz gorączkowo szukać innej opcji. Podobnie jest w przypadku gdy po stronie dostawcy usług hostingowych zbyt często mają miejsce awarie.

Dlatego podpowiadamy jak wybrać dobry hosting pod tworzoną stronę internetową, żeby oszczędzić sobie nerwów. Analizujemy jakie rodzaje hostingów są dostępne na rynku i robimy przegląd najlepszych hostingów, spośród których możesz wybrać ten dopasowany do własnych potrzeb.

Czytaj także: Jak zarabiać na blogu w 2022 roku? 10 skutecznych sposobów

Co to jest hosting i serwer?

Żeby wybrać dobry hosting warto wiedzieć czym on w ogóle jest. Hosting to innymi słowy miejsce na dysku twardym serwera, który ma stały dostęp do Internetu. To po prostu usługa dzierżawy przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej i innych powiązanych zasobów serwerowych.

Pod pojęciem serwera kryje się natomiast nie tylko komputer, ale i oprogramowanie, które umożliwia na udostępnianie jego zasobów, a także infrastruktura, która umożliwia jego niezaburzone funkcjonowanie.

Sprawdź również: 7 świetnych miejsc z darmową muzyką do filmów

Jak wybrać dobry hosting pod portal?

Oczywistym jest, że tworząc swój pierwszy portal, niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą czy umieszczasz w sieci hobbystyczne materiały, chcesz oszczędzić pieniądze na hostingu. To jest zupełnie zrozumiałe. Jendak nie warto decydować się na najtańszą propozycję na rynku bez zweryfikowania czy jakość i funkcjonalność serwera odpowie potrzebom portalu.

Funkcjonalność hostingu wpływa na płynność działania strony, nawet przy dużym obciążeniu, czyli dużej ilości użytkowników obecnych na stronie w jednym momencie. Dobry serwer pozwala też na szybkie ładowanie multimediów. To o tyle istotne, że użytkownicy nie są z natury cierpliwi. Jeśli wystawisz ich na próbę, jest duża szansa, że nigdy nie wrócą.

Jak wybrać dobry serwer? W pierwszej kolejności warto sprawdzić przede wszystkim wersję PHP. Najnowsza wersja PHP zaimplementowana na serwerze ma duże znaczenie dla płynności działania strony i szybkości ładowania jej poszczególnych elementów.

Zwróć uwagę również na technologie – czy hostingodawca dysponuje nowoczesnymi procesorami i nośnikami danych. Najlepiej jeśli firma wyposaża swoje komputery w dyski SSD-NVMe lub SSD.

Dobrze jeśli w tym samym miejscu co hosting możesz kupić również certyfikat SSL. Ben niego Twój portal nie będzie pozycjonował się w wynikach wyszukiwania Google. Co warto wiedzieć – certyfikat nie zawsze musi być płatny.

Wśród kluczowych kwestii warto wyróżnić też możliwość uzyskania łatwego wsparcia technicznego, bo początki potrafią być frustrujące. Zadbaj też o to, żeby firma hostingowa zapewniała przechowywanie kopii zapasowej strony przez co najmniej tydzień lub dwa.

Jeśli chodzi o limit transferu – możesz oszacować potrzeby swojej strony korzystając z tools.pingdom.com. Ilość transferu zużywanego na pojedyncze wyświetlenie strony pomnóż przez liczbę odwiedzających w miesiącu. Podobnie jak w przypadku ilości miejsca na serwerze, limit transferu powinno się wybierać z zapasem. Zawsze warto też postawić na taki pakiet, który pozwala zwiększać limit wraz z rosnącym zapotrzebowaniem.

Czytaj również: Praca online – najlepsze platformy. Slack, Yammer, Teams i inne

Najlepsze hostingi, a awarie serwerów

Nawet wybierając najlepszy hosting musisz liczyć się z tym, że ma prawo mieć awarie. Żeby jednak nie tracić nerwów zbyt często, rzuć okiem na gwarancje SLA. Pod tym terminem kryje się obietnica firmy hostingowej, że usługa będzie dostępna przez określony procent czasu.

Dobry hosting jest dostępny w 99,50% czasu, co oznacza, że w skali miesiąca Twoja strona ma prawo być nieosiągalna przez 3,5 godziny. Dla porównania 95% będzie oznaczało, że serwery mogą być niedostępne nawet przez 36 godzin.

Czytaj również: Darmowe edytory tekstu – TOP 10 najlepszych programów do pisania

Rodzaje hostingów

Hosting współdzielony – dobry hosting na początek

Najtańszym rodzajem hostingu, dostępnym już od około 100 zł rocznie, jest hosting współdzielony. Kupujesz przestrzeń na dysku serwera o ograniczonej przestrzeni pamięci operacyjnej, liczbie procesorów i połączeń do bazy danych w tym samym momencie. To dobry pomysł na rozkręcenie strony internetowej. Na dłuższą metę to raczej rozwiązanie dla stron typu wizytówka i blogów. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że jeśli na naszej lub którejkolwiek innej stronie, z którą współdzielimy serwer, ruch nagle podskoczy – portal zostanie spowolniony albo nawet zablokowany.

VPS, czyli opcja dla średniozaawansowanych

O ile hosting współdzielony jest stosunkowo łatwy w uruchomieniu i konfiguracji, Virtual Private Server, czyli VPS, jest już usługą wymagającą podstawowego doświadczenia i bardziej zaawansowanej wiedzy ze strony użytkownika. VPS (serwer wirtualny) to wirtualna instancja na serwerze, wraz z którą użytkownik otrzymuje określoną moc obliczeniową, zasoby pamięci RAM i przestrzeni dyskowej oraz konkretną liczbę rdzeni procesora. Fizyczny serwer jest po prostu dzielony na kilka serwerów wirtualnych, które działają niezależnie od siebie.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że jeśli dojdzie do awarii serwera, Twój portal przestanie działać, aż do momentu gdy usługodawca przeniesie dane na inny serwer. Ponadto nie jest to już tak tanie rozwiązanie jak w przypadku hostingów współdzielonych, tym bardziej jeśli zdecydujesz się zakup serwera z panelem zarządzania. To koszt nawet dziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku hostingu współdzielonego.

Sprawdź także: Jaki laptop do 3000 zł? TOP 15 najlepszych modeli

Serwer dedykowany – dla kogo będzie to dobry hosting?

Podobne wady ma serwer dedykowany, bo choć ta usługa daje możliwość dowolnego konfigurowania serwera (w tym przestrzeni dyskowej, ilości rdzeni procesora i pamięci RAM), także wymaga zaawansowanej wiedzy albo zatrudnienia specjalisty. Podobnie jak w przypadku VPN-a, awaria serwera wymaga przeniesienia danych na inne urządzenie. To opcja, która oferuje dużo możliwości, ale też sporo kosztuje, bo nawet dwukrotnie więcej niż VPS.

Coraz popularniejszy Cloud Server

Czyli niezawodny hosting nie istnieje? Niezupełnie. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest Cloud Server, czyli hosting w chmurze, który oferuje funkcjonalność porównywalną do serwerów dedykowanych i VPS. Ma jednak nad nimi kluczową przewagę, bo wirtualna przestrzeń nie jest wydzielana na pojedynczym serwerze, ale na grupie maszyn. Dzięki temu w przypadku awarii Twoja strona nadal działa bez zarzutu.

Sprawdź również: Gdzie założyć bloga – najlepsze platformy blogowe

Ranking hostingów [TOP 3 najlepsze firmy hostingowe]

Firma hostingowa Zaplecze technologiczne (wydajność i szybkość strony) Kopie zapasowe Ceny pakietów
SeoHost wsparcie protokołu HTTP/3, dyski SSD NVMe, LiteSpeed, najnowsza wersja PHP 120 dni od 60 zł/rok
Zenbox wsparcie protokołu HTTP/3, dyski SSD, LiteSpeed, najnowsza wersja PHP 7 dni od 400 zł/rok
HashMagnet wsparcie protokołu HTTP/3, dyski SSD NVMe, LiteSpeed, najnowsza wersja PHP 7 dni od 250 zł/rok

SeoHost

SeoHost to doskonały dowód na to, że można wykupić dobry tani hosting. Mimo niskich cen (nawet od 60 zł/rok za hosting z pojemnością dysku 2GB) nie musisz rezygnować z wydajności i szybkości działania strony, systemów bezpieczeństwa i nowoczesnych technologii.

SeoHost oferuje wsparcie protokołu HTTP/3, dyski SSD NVMe, LiteSpeed, spore limity CPU, RAM i PHP. Kopie zapasowe są przechowywane nawet do 120 dni. Dodatkowo, pakiety hostingowe są przyjazne dla WordPressa, na którym powstaje większość początkujących stron internetowych. Nie można mieć zastrzeżeń także do fachowej pomocy technicznej, która jest do dyspozycji mailowej i telefonicznej. 7-dniowy okres testowy pozwoli Ci sprawdzić czy hosting spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli przenosisz się z innej firmy – SeoHost oferuje bezpłatną pomoc.

Zenbox

Ofertę Zenbox wyróżnia fakt, że pakiety hostingowe są dopasowane do ilości użytkowników na stronie w miesiącu. Możesz wybrać pakiet na 10 tys. użytkowników, 25 tys., 50 tys. czy 100 tys. W każdym z nich masz pewien zapas na jednorazowe piki (np. 20k odbiorców jednego dnia).

Zenbox nie dysponuje dyskami SSD NVMe, ale dobrze wypada w kwestii wydajności, szybkości i bezpieczeństwa. Oferuje też niezawodną obsługę techniczną i wsparcie dla WordPressa, a także – co istotne – możliwość zwiększenia pojemności dysku strony. Ceny pakietów zaczynają się od 400 zł/rok (10 tys. użytkowników), ale obecnie na stronie znajdziesz promocje, które obniżają ceny nawet o 80%. Zenbox zachęca do przejścia z konkurencji 14-dniowym okresem próbnym, darmową migracją i 9 miesiącami hostingu bez opłat.

HashMagnet

HashMagnet nie jest typową firmą hostingową. To miejsce, w którym znajdziesz profesjonalną opiekę jako zupełny amator. Jeśli stawiasz swoją stronę po raz pierwszy w życiu, możesz liczyć nie tylko na udostępnienie serwera, ale pełne wsparcie w stworzeniu swojego miejsca w sieci i wsparcie w jego późniejszej obsłudze.

Pracownicy HashMagnet praktycznie robią wszystko za Ciebie, a suport działa całą dobę. Serwery są wyposażone w nowoczesne technologie zapewniające szybkość pracy strony, ale warto wiedzieć, że testy wydajności dają nieco niższe wyniki niż w przypadku dwóch pozostałych propozycji z naszego rankingu hostingów.

Nie masz pojęcia jak zabrać się za stworzenie strony lub sklepu online? Martwisz się czy dasz radę skonfigurować szablon strony czy wdrożyć nowe funkcje w WordPressie? Sprawdź HashMagnet, bo może okazać się idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czytaj więcej: Najlepsze motywy WordPress na bloga w 2022

5/5 - (1 vote)