• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Odległość od telewizora, czyli coś, co mało kto bierze pod uwagę przy zakupie. Tymczasem powinna to być jedna z najważniejszych rzeczy, gdy podejmujemy decyzję o tym, jaki TV kupimy.

Jaka odległość od telewizora jest optymalna? Kupując telewizor, jedną z pierwszych rzeczy, na które musisz się zdecydować, jest rozmiar. Zbyt mały i będziesz mrużył oczy, aby dostrzec ważne szczegóły. Zbyt duży sprawi zaś, że nie ogarniesz wszystkiego wzrokiem, a sam ekran zdominuje całe pomieszczenie.

To może być kuszące, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze, wybierając mniejszy TV. Ale jeśli kupisz za mały, będziesz niezadowolony. Z drugiej strony, jeśli stać cię na świetny i bardzo duży TV, może się okazać, że jednak – po wniesieniu do mieszkania – będzie za duży. A wtedy będziesz narzekał, że po dwóch godzinach oglądania bolą cię oczy i głowa.

Ranking: Słuchawki PS5

Jak zatem znaleźć optymalny rozmiar? Nic trudnego – poniżej prezentujemy wszystkie optymalne odległości. Przejdź po prostu do takiego modelu, który cię interesuje, i oceń czy zmieści się w twoim pomieszczeniu. Jeśli tak, zakup będzie uzasadniony i będziesz zadowolony z wyboru. Jeśli nie, lepiej wybierz odpowiednio mniejszy lub większy ekran. Uwierz nam, nie pożałujesz decyzji!

Jaka odległość od telewizora Full HD – co zalecamy

odległość od telewizora

Poniżej prezentujemy odpowiednie rekomendacje dla poszczególnych przekątnych ekranu:

Odległość od telewizora – 32 cali

To przede wszystkim małe telewizory, przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. W wielu domach są instalowane w kuchniach czy sypialniach. W ich przypadku optymalna odległość od ekranu wynosi 2 metry.

Odległość od telewizora – 40 do 43 cali

Zalecana odległość dla średników telewizorów to 2,45 metra. Taki telewizor często jest już głównym ekranem w mieszkaniu czy domu i jest instalowany w salonie. Często jest też świetnym sprzętem dla graczy – granie na 40-calowym “monitorze” daje sporo frajdy.

Odległość od telewizora – 48 do 50 cali

Taka przekątna to już telewizory określane za średnie i duże. W wielu sytuacjach są dobrym wyborem – gdy mamy relatywnie mały pokój, a chcemy duży ekran i 55-calowy wydaje się po prostu za duży. Zalecana odległość wynosi tutaj 2,6 metra.

Odległość od telewizora – 55 cali

Duże telewizory. Obecne modele mają smukłą konstrukcję i są bardzo cienkie. Świetnie prezentują się w nowoczesnym salonie i zapewniają doskonałe wrażenia w rozdzielczości 4K. Mamy na rynku spory wybór i w różnych cenach, co sprawia, że są to niezwykle popularne modele. Zalecana odległość: 3,3 metra.

Odległość od telewizora – 65 cali i więcej

Bardzo duże telewizory. Masz bardzo duży pokój i siedzisz dość daleko od TV? Jeśli ta odległość wynosi 3,7 metra lub więcej, wybór modelu 65″ i większego będzie uzasadniony. W przeciwnym razie lepiej nie kupuj, bo duży ekran przy niewielkiej odległości potrafi bardzo zmęczyć wzrok. Może nawet sprawić, że na drugi dzień będzie cię bolała głowa.

Telewizor 4K – jak blisko należy usiąść?

odległość od telewizora

Sugerowane odległości oglądania w powyższym zestawieniu są oparte na telewizorach Full HD. Obecnie jednak często kupujemy ekrany 4K/Ultra HD. Oznacza to, że możesz siedzieć trochę bliżej ekranu, aby uzyskać lepsze wrażenia i dostrzec więcej szczegółów.

Poradnik: Jak wejść do Darknetu

Obrazy na tych telewizorach mogą być czterokrotnie bardziej szczegółowe niż w przypadku telewizora Full HD, ale naprawdę trzeba mieć ekran co najmniej 50″ cali lub więcej, aby docenić skok jakości obrazu.

Jeśli oglądasz treści 4K, nie bój się ustawić telewizora bliżej kanapy. Tylko o ile bliżej? Mniej więcej o 30 – 50 cm. Przykładowo w przypadku telewizora 55″, gdzie zalecana odległość wynosi 3,3 metra, bez problemu możesz zdecydować się na ok. 2,9-3 metry. Ciągle będzie w porządku, a na pewno docenisz świetną jakość obrazu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz jeden z modeli, jakie polecamy.

Zobacz polecane telewizory:

Telewizor 65 cali – najlepsze modele
Chcesz kupić telewizor 65 cali? Najpierw upewnij się, że twoja odległość od ekranu jest optymalna. A potem sprawdź nasze polecane modele.

Najlepsze telewizory do PS5 i Xbox Series X
Jakie są najlepsze telewizory do PS5 lub Xboksa Series X? Wybór jest duży i łatwo kupić coś, z czego nie będziesz potem zadowolony.

Ranking: najlepsze telewizory
Wybierz telewizor, który spełni twoje oczekiwania. Polecamy najlepsze modele i wskazujemy ich zastosowania. Oto 5 świetnych modeli, włącznie z takimi, które doskonale nadają się do współpracy z konsolami do gier nowej generacji.

Inne rzeczy do rozważenia przy zakupie

odległość od telewizora

Odległość to jedno, ale też ważne jest, jak ustawiasz telewizor. Zakładamy, że siedzisz na wprost do ekranu, niemniej w wielu domach telewizor oglądany jest z boku i pod różnymi kątami. Niektóre modele tracą na dokładności kolorów i kontraście, gdy nie oglądasz obrazu bezpośrednio na wprost. Wygląda to trochę tak, jakby obraz się rozmywał i robił się wyblakły. Jeśli wiesz, że telewizor będzie oglądany np. z boku, czy też zależy ci, aby obraz był dobry niezależnie od kąta widzenia, wybierz model OLED albo bardzo nowoczesny LED (np. mini/micro LED).

Zobacz: Skracanie linków

Weź też pod uwagę, na czym będzie stał telewizor. Bardzo duże modele są dość ciężkie. Upewnij się, że twoja szafka RTV lub stolik poradzą sobie z obciążeniem.

Ważna informacja dla niektórych użytkowników

odległość od telewizora

Niektórzy specjaliści, którzy zajmują się badaniami nad wzrokiem i szeroko pojętym dbaniem o oczy, zalecają odległości co najmniej 5 razy większe, niż szerokość ekranu. Jeśli np. twój telewizor ma 32 cale szerokości, optymalna wartość będzie tutaj wynosić 160 cali

od oczu zalecają siedzenie w odległości około ośmiu do dziesięciu stóp od ekranu telewizora. Ogólna zasada mówi, że odległość od ekranu jest co najmniej 5 razy większa, ponieważ ekran jest szeroki. Na przykład, jeśli telewizor ma 32 cale szerokości, optymalna odległość oglądania wynosi 160 cali, czyli 4 metry. Są to wartości zdecydowanie wyższe niż te, które polecamy i które polecają inne niezależne media. Jeśli jednak cierpisz na problemy z oczami, często cię bolą, zdarzają ci się też bóle głowy spowodowane wpatrywaniem się w ekran – zastanów się nad większą odległością. Albo zamiast dużego, kup mniejszy ekran.

Oceń ten post