Soundbar to niezwykle przydatne urządzenie, które zmieni nasz telewizor w prawdziwe kino domowe. Jak jednak wybrać najlepszy model?
Spis treści
Jak wybrać najlepszy soundbar?
Jeśli szukamy najlepszego soundbara to przede wszystkim musimy postawić na sprawdzoną markę. Odpuśćmy sobie chińskich producentów, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Takie urządzenia mogą być jedynie źródłem frustracji – dźwięk będzie znacząco odbiegał od tego co chcielibyśmy usłyszeć.
Dobry soundbar powinien więc cechować się świetnym wykonaniem i komponentami najwyższej klasy. Niestety, budżetowy sprzęt audio nie jest tutaj raczej dobrym wyborem. Pamiętajcie też, że to produkt na długie lata – tego typu urządzenia się raczej nie psują zbyt często.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie soundbara?
Wybierając idealny soundbar musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Zacznijmy więc od najprostszego z nich, czyli długości. Zależy nam na tym, żeby pokrywała się dość dobrze, lub była niższa od szerokości naszego telewizora. W innym wypadku będzie to wyglądało po prostu nieestetycznie.
Kolejno, przyjrzyjmy się dokładnie opcjom na podłączenie soundbaru do reszty naszych domowych systemów. Standardem w każdym z nich jest złącze HDMI odpowiadające za komunikację z telewizorem. Chcemy jednak móc chociażby puścić też muzykę z telefonu. Bluetooth jest tutaj dość stabilną opcją, ale znacznie lepsze będzie mimo wszystko Wi-Fi.
Na sam koniec przyjrzyjmy się też samej mocy i konfiguracji. Jeśli zależy nam na bardzo rozbudowanym dźwięku przestrzennym, to powinniśmy postawić na urządzenia działające w systemie 5.1 lub nawet 7.1. Mimo wszystko, to właśnie zestawy 2.1 (soundbar i subwoofer) są raczej bardzo akceptowalnym standardem.
Kwestia mocy zależy już raczej od naszych osobistych preferencji. Wszystkie wyniki powyżej 100 W w zupełności wystarczą do nagłośnienia całego pokoju. Im wyższa moc tym w większości przypadków jednak lepsza jakość dźwięku!
Sprawdź: Słuchawki nauszne do 300 zł – co warto wybrać?
Ranking soundbarów 2022 – TOP 15
Skoro mamy już niezbędną wiedzę teoretyczną, to przejdźmy do samego rankingu. Prezentujemy naszym zdaniem 15 najciekawszych soundbarów, którymi warto się zainteresować!
Sonos Arc
Sonos to doskonale znana miłośnikom audio amerykańska firma cechująca się produktami absolutnie najwyższej jakości. Niestety, przez to ich cena może czasami przyprawić o prawdziwe zawroty głowy. Arc kosztuje znacznie ponad 4 tysiące złotych – czy jest specyfikacja jakkolwiek to wynagradza?
Już chwilę po odpakowaniu go z pudełka dostrzeżemy dwie rzeczy. Po pierwsze, jakość wykonania nie pozostawia tutaj absolutnie nic do życzenia. To produkt klasy premium w każdym nawet najdrobniejszym aspekcie. Po drugie – jest ciężko! Sonos Arc waży ponad 6 kilo!
Wszystko staje się jednak jasne, kiedy spojrzymy na specyfikację. W środku znajdziemy aż 8 średnio i niskotonowych głośników i 3 głośniki wysokotonowe. Każdy z nich ma swój własny przetwornik i jest skierowany w nieco innym kierunku. Jakość dźwięku jest tutaj naprawdę niesamowita, a sam soundbar wspiera oczywiście standard Dolby Atmos. Jeśli budżet was nie ogranicza to nie ma lepszego wyboru.
Długość: 115 cm
Waga: 6,25 kg
Liczba kanałów: 5.1
Moc: Brak danych
Łączność: Wi-FI
Subwoofer: Nie
Cena: 4600 zł
Ranking: Telewizor 65 cali
Samsung HW-Q60T
Samsung HW-Q60T to prawdopodobnie największy zwycięzca tego rankingu w kategorii jakość/cena. Za niecałe 1000 złotych otrzymamy tutaj potężny zestaw składający się z soundbara i dodatkowego subwoofera.
Całe urządzenie Samsunga może pochwalić się licznymi certyfikatami świadczącymi o jego jakości. Mamy tutaj Dolby Atmos 5.1, HDR 10 i przestrzenny dźwięk DTS Virtual:X. Jeśli zestawimy to z bardzo przyzwoitą jak na tę cenę mocą (200 W) to możemy być niemal pewni, że dźwięk będzie czysty, klarowny i zwyczajnie przyjemny dla uszu.
Dość sporym minusem będzie za to łączność jedynie poprzez Bluetooth. To głośnik i nic więcej – nie znajdziemy tutaj asystenta Google czy innych funkcji smart. Całości dopełnia potężny, 160 watowy subwoofer dołączony do zestawu, który zadba o świetne przenoszenie basów.
Długość: 98 cm
Waga: 3,4 kg
Liczba kanałów: 5.1
Moc: 200 W
Łączność: Bluetooth
Subwoofer: Tak, 160 W
Cena: 999 zł
Denon DHT-S516H
Denon wielokrotnie udowodniło już, że ciężko dorównać im na rynku sprzętu audio klasy premium. Ich soundbar DHT-S516H zdecydowanie potwierdza tę regułę. To głośniki dla bardzo wymagających użytkowników.
Na największą uwagę zasługuje tutaj najważniejszy parametr, czyli same głośniki. W środku całego soundbara znajdziemy aż dwa podwójnie wzmacniane głośniki średnio/niskoniskotonowe i dwa czterokanałowe głośniki wysokotonowe. W połączeniu z bezprzewodowym subwooferem zapewnia nam to niemal idealne brzmienie, klarownie eksponujące nawet najdrobniejsze szczegóły.
DHT-S516H wspiera też łączność bezprzewodową AirPlay 2, Bluetooth oraz Wi-Fi. Jest w pełni kompatybilny z asystentem Google i Amazon Alexa. To świetne, niemal samodzielne, centrum multimedialne.
Długość: 102 cm
Waga: 3,1 kg
Liczba kanałów: 2.1
Moc: brak danych
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay 2
Subwoofer: Tak
Cena: 2600 zł
Yamaha YAS-209
Yamaha to firma, której chyba nikomu nie trzeba zbytnio przedstawiać. Ich sprzęt audio stał się w wielu aspektach wręcz kultowy – byli w końcu pionierami w latach 80 i 90. Obecnie japoński producent podtrzymuje swoją renomę – to sprawdzony i niezawodny sprzęt audio.
YAS-209 to klasyczny zestaw 2.1 składający się z soundbaru i subwoofera. Jego całkowita moc to 200 W, nie jest więc to sprzęt który nagłośni całą imprezę, ale w zupełności wystarczy nam jako zestaw kina domowego. Funkcje 3D Surround oraz Bass Boost zadbają natomiast o doskonałą wręcz jakość dźwięku przestrzennego.
Na największą uwagę zasługuje jednak system Music Enhancer, który pozwala na odtworzenie oryginalnej muzyki z formatów, które wymagały jej wcześniejszej kompresji (czyli na przykład z mp3). To właśnie za takie rozwiązania cenimy Yamahę!
Długość: 93 cm
Waga: 2,7 kg
Liczba kanałów: 2.1
Moc: 100 W
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi
Subwoofer: Tak, 100W
Cena: 1400 zł
Zobacz: Słuchawki bezprzewodowe douszne do 200 zł – najlepsze modele
JBL Bar 5.1 Surround
Chyba w każdym ranking sprzętu audio musi pojawić się przynajmniej jeden produkt firmy JBL. Nic zresztą dziwnego, ich sprzęt od dawna podbija serca użytkowników na całym świecie swoją świetną jakością i wykonaniem.
JBL Bar 5.1 Surround to product wręcz stworzony do kina domowego i pracy z telewizorem. Technologie Dolby Pro Logic II i 4K Ultra HD zapewnią nam idealny wręcz obraz przestrzenny muzyki. Dodatkowy subwoofer o fenomenalnej wręcz mocy (300 W) zadba za to o bas, który poczujemy w żebrach. To właśnie z tego brzmienia słynie JBL.
Sporym atutem soundbara JBL jest łączność bezprzewodowa zarówno przy pomocy Bluetootha, Wi-Fi jak i AirPlay. Dzięki temu, możemy sterować głośnikiem przy pomocy naszego telefonu za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
Długość: 101 cm
Waga: 2,9 kg
Liczba kanałów: 5.1
Moc: 200 W
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay
Subwoofer: Tak, 300 W
Cena: 2500 zł
Sonos Beam
Sonos Beam to na pierwszy rzut oka niesamowicie wręcz ubogi model. To maleńki soundbar w formacie 2.0 pozbawiony nawet możliwości dołączeniu subwoofera (no, chyba że dodamy kolejny sprzęt Sonosa). Czy coś zatem tłumaczy jego naprawdę wysoką cenę?
Oczywiście, że tak! Sonos jak zawsze nie zawodzi, jeśli chodzi o jakość wykonania. W środku tej niepozornej listwy znajdziemy aż 4 głośniki średnich tonów, głośnik wysokotonowy, 5 (!) cyfrowych wzmacniaczy i 3 pasywne radiatory. To prawdziwy potwór, którego jakość dźwięku jest na absolutnie najwyższym poziomie.
To na czym Sonos Beam traci najbardziej, czyli format 2.0 jest bardzo szybko nadrabiane przez rewelacyjne wręcz oprogramowanie. Liczne korektory dźwięku sprawiają, że bas brzmi naprawdę dobrze i pełnie. Mimo, że na „papierze” nie powinien. Jedyny minus to stosunkowo niska moc (Sonos nie zdradza dokładnie tego parametru, użytkownicy szacują ją jednak na około 120-140 W).
Długość: 65 cm
Waga: 2,8 kg
Liczba kanałów: 2.0
Moc: Brak danych
Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, AirPlay
Subwoofer: Nie
Cena: 1900 zł
Zobacz: Głośnik bezprzewodowy Bluetooth – najlepsze modele
Sony HT-S20R
Teoretycznie, Sony HT-S20R nie powinien znaleźć się w tym rankingu, uznaliśmy jednak, że warto zrobić mały wyjątek. Tak naprawdę, nie jest to soundbar a gotowy zestaw kina domowego. Znajdziemy tutaj jednostkę główną, subwoofer i dwa dodatkowe głośniki. A to wszystko w naprawdę atrakcyjnej cenie!
Całkowita moc takiego zestawu to dość zawrotne 400 W. Niestety, możemy mieć lekki problem z samymi basami, moc subwoofera to tylko 65 W. W kategorii kina domowego nie jest to jednak aż tak dużą przeszkodą. Odpowiednie rozstawienie wszystkich głośników w połączeniu ze standardem Dolby Digital i dźwiękiem przestrzennym 5.1 sprawi za to, że poczujemy się jakbyśmy byli w samym środku akcji.
Długość: 86 cm
Waga: 2 kg
Liczba kanałów: 5.1
Moc: 200 W
Łączność: Bluetooth
Subwoofer: Tak, 65 W
Cena: 710 zł
Philips TAB6305
Philips TAB6305 to bardzo ciekawy i dość budżetowy soundbar w systemie 2.1. Jego największy atut to bardzo niewielka wysokość, dzięki czemu sprawdzi się idealnie jako uzupełnienie telewizorów o nieco niższych nóżkach.
W zestawie otrzymamy też bezprzewodowy subwoofer, który pomimo swoich niezbyt imponujących rozmiarów może pochwalić się 60 watami mocy. To bardzo akceptowalny wynik jak na zestaw kina domowego! Całość obsługuje też standardy Dolby Digital i Dolby Audio. Jest wręcz nieco skromnie, ale przy tym po prostu solidnie!
Długość: 65 cm
Waga: 1 kg
Liczba kanałów: 2.1
Moc: 140 W
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
Subwoofer: Tak, 60 W
Cena: 769 zł
TCL TS6110
TCL TS6110 to najtańszy soundbar w naszym rankingu. Zdecydowanie nie odstaje jednak zbytnio od swoich droższych kolegów. To bardzo solidny sprzęt audio w formacie 2.1 o mocy całkowitej 240 W. Szału nie ma, ale do salonu wystarczy aż nadto.
Pod kątem samej specyfikacji to bardzo klasyczny model. Otrzymamy w nim możliwość połączenia się kablem HDMI lub poprzez Bluetooth. O jakość samej muzyki zadbają za to dekodery Dolby Audio i Dolby Digital. Całości dopełnia dość przyzwoity 60 watowy subwoofer. Być może bas nie będzie nam „łamał żeber”, ale będzie bardzo wyraźny słyszalny i czysty.
Na korzyść TCL TS6110 przemawiają również bardzo kompaktowe wymiary. To świetny wybór do nieco mniejszych telewizorów.
Długość: 80 cm
Waga: 1,8 kg
Liczba kanałów: 2.1
Moc: 180 W
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
Subwoofer: Tak, 60W
Cena: 584 zł
Creative Sound BlasterX Katana
Marki Creative z pewnością nie trzeba przedstawiać graczom. Nie powinno nas zatem dziwić, że ich soundbar BlasterX Katana jest przeznaczony właśnie do gamingu. Wyraźnie wskazują na to między innymi eleganckie światła LED, przypominające te z akcesoriów komputerowych.
W środku samego soundbara znajdziemy 4 głośniki (dwa średnich i dwa wysokich tonów). Każdy z nich znajduje się w osobnej przegrodzie i gra w pełni niezależnie od pozostałych. Całości dopełnia dołączony do zestawu subwoofer odpowiedzialny za przenoszenie basów.
Creative Sound BlasterX Katana wspiera standard dźwięku przestrzennego Dolby Atmos 5.1. Całość jest na tyle mała, że bez problemu zmieści się na naszym biurku. To jedyny soundbar w tym rankingu, który możemy z powodzeniem zainstalować nie tylko przy naszym telewizorze, ale również i komputerze.
Długość: 60 cm
Waga: 1,5 kg
Liczba kanałów: 5.1
Moc: 200 W (cały zestaw)
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
Subwoofer: Tak
Cena: 1150 zł
Sprawdź: Jak wybrać dobre słuchawki?
Pozostałe modele – TOP 10-15
JBL Bar 2.1 Deep Bass – kolejny model od JBL w tym rankingu. W porównaniu do Bar 5.1 jest jednak widocznie słabszy (ale przy tym tańszy, to tylko 1400 zł). To świetny wybór na nieco mniej wymagających użytkowników, lubiących bardzo wyraźne basy.
LG SN4 – bardzo klasyczny soundbar w formacie 2.1. To doskonały wybór, jeżeli szukacie budżetowego rozwiązania – kosztuje tylko 700 zł.
Samsung HW-Q900A – absolutne monstrum w formacie 7.1.2 o mocy łącznej 406 W! To produkt dla najbardziej wymagających użytkowników. Mimo wszystko, jest zwyczajnie odrobinę za drogi, kosztuje aż 3 tysiące złotych. W tym przedziale są ciekawsze modele.
Creative Soundbar Stage 2.1 V2 – niewielki soundbar w formacie 2.1 o łącznej mocy 80 W. Absolutnie nie nada się do waszego kina domowego, ale świetnie odnajdzie się w grach komputerowych! W dodatku kosztuje tylko 490 złotych.
Sharp HT-SBW182 – absurdalnie wręcz tani (400 zł) soundbar w formacie 2.1 o łącznej mocy 160 W. Jeśli jesteście w stanie zaakceptować nieco słabszą jakość dźwięku i planujecie odtwarzać na nim tylko dźwięk z filmów to będzie to naprawdę solidny wybór!
Sprawdź też:
Jak podłączyć laptopa do telewizora? Wszystkie możliwe sposoby
Jak podłączyć kino domowe? Rady i wskazówki
#materiałreklamowy