• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Niedawno Nvidia odświeżyła wymagania, jakie muszą spełniać monitory, by otrzymać certyfikat zgodności z G-Sync Ultimate. Wprowadziło to małe zamieszanie. Teraz Nvidia stara się doprecyzować, jakie rzeczywiście są te wymagania.

Jeszcze kilka tygodni temu monitor, by spełniać wymogi G-Sync Ultimate, musiał zawierać “najnowsze procesory Nvidia G-Sync, aby zapewniać najlepsze wrażenia w grach, w tym obsługę HDR, jasność ponad 1000 nitów, oszałamiający kontrast, kinowe kolory i gwarantować bardzo niskie opóźnienia w rozgrywce”. W styczniu Nvidia zmieniła wymagania, twierdząc że monitory G-Sync Ultimate mają “najlepsze procesory Nvidia G-Sync, które zapewniają najlepsze wrażenia w grach, w tym realistyczny HDR, oszałamiający kontrast, kinowe kolory i niskie opóźnienia w grach”. Nie było już wzmianki o 1000 nitach i pojawiło się marketingowe stwierdzenie “realistyczny HDR”.

Ranking: Najlepsze odtwarzacze Blu-ray 4K

Czym jest jednak ten realistyczny HDR? Nvidia w końcu doprecyzowała, jakie wymagania muszą rzeczywiście spełniać monitory. I tak, mogą być zgodne z najlepszą wersją G-Sync, jeśli zapewniają:

  • Częstotliwość odświeżania większą lub równą 144 Hz
  • Zoptymalizowane opóźnienia do gier
  • Są fabrycznie skalibrowane do dokładnego odwzorowania barw sRGB i koloru HDR (P3)
  • Mają najlepszą obsługę HDR w swojej klasie
  • Mają najlepszą w swojej klasie jakość obrazu

Czy to bardziej wyjaśnia kwestię wymagań G-Sync? Tak, ale firma ciągle nie chciała zdradzić konkretnych liczb. Wyjawiła tylko, że bierze pod uwagę odwzorowanie kolorów, jasność, kontrast, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania.

Będzie więcej monitorów z G-Sync Ultimate

Domyślamy się, że chodzi pewnie o to, aby zapewnić producentom elastyczność i nie zmuszać ich do oferowania konkretnych, dokładnych parametrów, by mogły monitory otrzymać odpowiedni certyfikat zgodności.

Jednocześnie na rynku nie było zbyt dużo monitorów z jasnością 1000 nitów. To sprawiało, że samych modeli obsługujących wersję Ultimate było stosunkowo mało. Nvidia chce to zmienić, stąd też nowe zmiany w wymaganiach. Więcej szczegółów na ten temat pojawi się niebawem w naszym serwisie – planujemy poradnik na temat kupowania monitora gamingowego. Odwiedzajcie nas w tym tygodniu! Natomiast teraz możecie przeczytać poradnik o tym, jaki monitor kupić, jeśli chodzi o różne zastosowania.

Zobacz też:
Ranking: najlepszy procesor
Sprawdź: jaki dysk SSD do laptopa wybrać

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post