• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Konsola PlayStation 4 chyba najbardziej przyczyniła się do zwiększenia popularności odtwarzaczy Blu-ray w Polsce. Wielu Polaków kupiło konsolę do gier, a niejako przy okazji zyskało dostęp do odtwarzacza płyt Blu-ray w jakości Full HD.

Obecnie, jeśli ktoś chce oglądać filmy w najwyższej jakości, powinien jednak przerzucić się na standard 4K / Ultra HD. Zwłaszcza gdy korzystamy z telewizora 50-calowego lub większego – na takim ekranie szybko można docenić różnicę pomiędzy Full HD a Ultra HD.

W przypadku filmów 4K/Ultra HD nie musimy od razu kupować odtwarzacza Blu-ray 4K. Niektóre serwisy strumieniowe, takie jak Netflix czy Rakuten TV, oferują wiele filmów jakości Ultra HD. Tylko są tu pewne ograniczenia. Po pierwsze, wybór filmów jest często dość wąski i w zasadzie tylko Rakuten może pochwalić się dużą kolekcją filmów UHD, w dodatku nowych produkcji. To w tym serwisie obejrzysz np. Tenet, Osierocony Brooklyn czy Król rozrywki – wszystkie w jakości UHD.

Sprawdź: Najlepsze platformy streamingowe 2020

To po pierwsze. A po drugie – filmy 4K w serwisach streamingowych są skompresowane. Niezależnie od tego, jak szybkie jest twoje łącze, pobierasz i tak skompresowany materiał. Filmy z serwisów streamingowych i płyt Blu-ray 4K mają taką samą rozdzielczość (3840 x 2160 pikseli), niemniej te z płyt Blu-ray 4K cechuje niższa kompresja. Oznacza to, że obraz będzie wyraźniejszy i ostrzejszy. Dla wielu osób różnica w jakości będzie ledwo zauważalna, jednak wymagający kinomaniacy z pewnością będą w stanie wskazać różnice. Dla przykładu, śnieg, deszcz czy konfetti zawsze wyglądają o wiele gorzej w serwisie streamingowym.

To właśnie kompresja jest powodem, przez który warto rozważyć zakup odtwarzacza Blu-ray 4K. Jeśli masz już świetny telewizor 4K, to dlaczego miałbyś rezygnować z najwyższej jakości obrazu? Według nas zakup odtwarzacza Blu-ray 4K ma sens, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście oglądasz dużo filmów, a przy tym chcesz mieć własną kolekcję krążków UHD. Jeśli bowiem masz zamiar kupować filmy na płytach sporadycznie (np. kilka razy w roku), wówczas zakup odtwarzacza nie będzie miał większego uzasadnienia.

Ranking: Najlepsze telewizory 2020

Ranking: Najlepsze telewizory do PS5 i Xbox Series X

Poniżej znajdziesz polecane odtwarzacze Blu-ray 4K. Obecnie dostępne sprzęty oferują świetną jakość obrazu, a często też dźwięku. Każdy odtwarzacz ma również aplikacje do strumieniowania, więc jeśli twój telewizor nie ma smart TV, możesz liczyć na dostęp do ciekawych usług online. Nie po to jednak kupuje się odtwarzacz, aby korzystać z Netfliksa. Z tego powodu aplikacje z odtwarzaczy Blu-ray 4K traktujemy raczej jako ciekawostkę, nie zaś kluczowy element wyposażenia. A co polecamy?

Panasonic DP-UB9000 4K UHD Blu-ray

panasonic-ub9000

Flagowy odtwarzacz Blu-ray 4K firmy Panasonic jest wyjątkowo dobrze przystosowany do radzenia sobie z różnymi wariantami HDR.

Obsługuje standardowe HDR10, jak i Dolby Vision oraz HDR10+ z dynamicznymi metadanymi. Do tego jakość obrazu, jaką zapewnia, przewyższa w zasadzie wszystkie inne odtwarzacze, które wykorzystują krążki UHD. Obraz jest bardzo płynny i wypełniony zadziwiającą ilością szczegółów. Jeśli zaś chodzi o dźwięk – jakość brzmienia jest bardzo dobra, choć nie audiofilska. Ciągle jednak oceniamy ją jako imponującą, choć nie znajdziemy tu obsługi SACD (Super Audio CD – format zaprojektowany z myślą o audiofilach).

Jeżeli budżet nie ma znaczenia, jest to model, który polecamy. Drogi, ale oferujący najwyższą jakość – także wykonania.

Cena: ok. 4200 zł

Sony UBP-X800

sony UBP-X800

Wielozadaniowy odtwarzacz Blu-ray 4K, który doskonale sprawdzi się jako sprzęt do filmów Ultra HD, ale też odtwarzacz audio. Warto bowiem podkreślić, że ten model obsługuje standard krążków SACD, co docenią wymagający fani muzyki.

W tej cenie jest to dość zrozumiałe, jednak mimo wszystko oczekiwalibyśmy, aby X800 obsługiwał Dolby Vision. Zabrakło wsparcia dla tego standardu, ale i tak jakość obrazu jest zdumiewająca ostra. Nie ma tu żadnych artefaktów czy innych niedociągnięć, a kolory są bardzo dobrze odwzorowywane. Można nawet powiedzieć, że jak na tę cenę jakość obrazu jest świetna. Muzyka zaś, ze względu na wsparcie SACD, brzmi rewelacyjnie.

Sony UBP-X800 to wszechstronny sprzęt, który możemy polecić wszystkim miłośnikom kina i muzyki. Zwłaszcza że cena nie jest wygórowana.

Cena: ok. 1500 zł

Panasonic DP-UB820

Panasonic DP-UB820

Odtwarzacz Sony jest wszechstronny i zapewnia świetną jakość dźwięku, natomiast ten model Panasonic nie może pochwalić się tak dobrym audio, za to obsługuje standardy HDR10+ i Dolby Vision. Niezależnie od tego, jaki format HDR mu dostarczymy, będzie on obsługiwany, więc jakość obrazu będzie odpowiednio wysoka.

DP-UB820 świetnie radzi sobie z obsługą formatu HDR. Kolory są precyzyjnie odwzorowane, wyraźne i piękne, a wszystko za sprawą wysokiej jakości procesora HCX, który opracowała japońska marka. Do tego możemy liczyć na duży wybór aplikacji do przesyłania strumieniowego, jak i przydatne funkcje ułatwiające zarządzanie odtwarzaniem HDR, choć sam interfejs użytkownika jest dość archaiczny.

Największy minus tego urządzenia to w zasadzie tylko przeciętna obsługa standardów audio. Po odtwarzaczach tej generacji oczekiwalibyśmy więcej w zakresie dźwięku.

Cena: ok. 1800 zł

Sony UBP-X700

sony-ubp-x700

Świetny odtwarzacz z niskiej półki cenowej. Choć 900 zł to ciągle obiektywnie duża kwota, w przypadku odtwarzaczy Blu-ray 4K jest to oznaka, że mamy do czynienia z odtwarzaczem “tanim”. Tani nie znaczy jednak, że kiepski. Sony UBP-X700, jak za takie pieniądze, oferuje wręcz fantastyczne możliwości.

Model ten jest gorzej wykonany niż X800, a także czasami zdarza mu się trochę głośno pracować. W przeciwieństwie do swojego droższego kuzyna ma on jednak obsługę Dolby Vision HDR.

Ponadto możemy liczyć na bardzo dobrą jakość obrazu, obsługę standardu SACD, a także całkiem przyzwoitą pracę ze standardami SDR (dobra optymalizacja obrazu).

Jeżeli chcesz oglądać filmy 4K na płytach, a przy tym nie masz zamiaru wydawać zbyt dużo na odtwarzacz, oto propozycja dla ciebie.

Cena: ok. 900 zł

Xbox Series X / S – konsola jako odtwarzacz

xbox series x oraz s

Jeśli mielibyśmy wskazać konsolę nowej generacji, która może działać jako odtwarzacz Blu-ray 4K, byłby to Xbox Series X lub S. Niestety, PlayStation 5 radzi sobie z obsługą krążków 4K Blu-ray, ale obsługuje mniej standardów.

I tak, PS5 obsługuje zaledwie HDR10, zarówno dla aplikacji streamingowych, gier, jak i płyt 4K Blu-ray. Z kolei Xbox może pochwalić się obsługą HDR10, ale także Dolby Vision… dla aplikacji streamingowych i gier. Tak, dobrze przeczytałeś – najnowsza konsola Microsoftu nie obsługuje Dolby Vision dla krążków Blu-ray. Jest więc lepsza pod kątem obsługi standardów niż PS5, ale i tak szału nie ma.

Finalnie można więc przyznać, że najnowsze konsole są przede wszystkim do gier. Nie zapewniają obsługi HDR10+ czy Dolby Vision, czego należałoby oczekiwać po urządzeniach z tej klasy cenowej.

Co ważne, możemy liczyć na obsługę standardowego HDR, więc i tak jakość obrazu będzie bardzo dobra. Jeśli jednak masz większe wymagania, wybierz samodzielny odtwarzacz 4K Blu-ray, nie zaś konsolę.

Zakup konsoli zdecydowanie warto rozważyć wtedy, gdy poza filmami 4K chcesz też grać w gry. Wówczas w jednym urządzeniu masz wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli jednak chcesz oglądać przede wszystkim filmy, obie konsole okażą się gorsze nawet od najtańszego odtwarzacza w rankingu – Sony UBP-X700.

Cena: 2249 zł za wersję Series X oraz 1349 zł za Series S (mniej wydajna)

Oceń ten post