Skanowanie dokumentów, książek, zdjęć czy nawet notatek to dla wielu z nas rutynowa wręcz czynność. Warto jednak zadbać o najlepsze oprogramowanie, które maksymalnie ułatwi nam ten proces. Podpowiadamy więc jaki program do skanowania warto wybrać.
Spis treści
OCR – co to jest?
Na samym początku wyjaśnijmy jednak co to jest OCR – ten termin padnie wielokrotnie w tym rankingu. Pod tym enigmatycznym skrótem kryje się po prostu optical character recognition, czyli optyczne rozpoznawanie znaków.
Jest to zestaw algorytmów będących w stanie rozpoznawać znaki, czyli litery, na fizycznym nośniku i przekształcać je do formy zrozumiałej przez komputer. Skanowanie dokumentów nie miałoby zbytniego sensu, gdybyśmy wszystkie kopie przechowywali jedynie w formie pliku graficznego. OCR to kluczowy składnik, który powinien mieć każdy dobry program do skanowania.
Program do skanowania – jakie funkcje będą nam niezbędne?
Wybierając najlepszy program do skanowania musimy w szczególności skupić się na jego kilku cechach. Absolutnie najważniejszą z nich będzie oczywiście jego jakość i skuteczność. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby zeskanowane dokumenty były wadliwe czy nieczytelne.
Kolejno weźmy pod uwagę szybkość pracy. Często będziemy potrzebowali stworzyć prawdziwe archiwum. Różnica 10 czy nawet 15 sekund podczas skanowania i przetwarzania pojedynczego dokumentu szybko zamieni się w kilka godzin straconego czasu.
Ostatni istotny podpunkt to oczywiście jakość samego interfejsu. Ważne, żeby był czytelny, wygodny i bardzo prosty w obsłudze. Im mniej kliknięć dzieli nas od fizycznego dokumentu do skanu tym lepiej, prawda?
Sprawdź: 10 najlepszych programów do odinstalowywania aplikacji
10 najlepszych darmowych programów do skanowania
Wszystkie przedstawione w tym rankingu programy do skanowania są w 100% darmowe. Miejcie jednak na uwadze, że część z nich może zawierać reklamy, lub nakłaniać was do wykupienia abonamentu z dodatkowymi opcjami. Dodatkowo, niektóre z nich wciąż mogą nie być kompatybilne z systemem Windows 11.
PDF Document Scanner
Twórcy programu PDF Document Scanner z pewnością nie postarali się zbytnio wymyślając kreatywną nazwę. Na szczęście zadbali o wszystko inne. To bardzo prosty i przyjemny w użytkowaniu program do skanowania. Niestety nie znajdziemy w nim zbyt wielu opcji.
Cały interfejs składa się z tak naprawdę raptem kilku przycisków. Jak dość słusznie możecie przypuszczać, wszystkie zeskanowane dokumenty możemy zapisać tylko w formacie PDF. Niestety, nie znajdziemy tutaj żadnego oprogramowania OCR.
PaperScan
PaperScan to jeden z najlżejszych programów w tym rankingu. Bez żadnego problemu zadziała nawet na dość słabych komputerach. A to czasami spory atut w przypadku różnych archiwów. Nie zawsze mamy przecież pod ręką wydajnego PC.
Pomimo jego prostoty, znajdziemy w nim kilka bardzo przydatnych opcji takich jak obracanie obrazu, usuwanie ramek czy zakrywanie dziurek po segregatorze. Przeskanowane pliki zapiszemy w formatach graficznych albo w PDFie. Niestety, OCR nie jest tutaj zbyt wydajne, mogą pojawić się lekkie problemy z digitalizacją tekstu.
Zobacz: Darmowy antywirus – co warto wybrać?
Abbyy FineReader
Abbyy FineReader to darmowa wersja próbna znacznie bardziej rozbudowanego programu. Niemniej, to dalej niesamowicie funkcjonalne narzędzie. Za jego pomocą zeskanujemy dowolny dokument w aż 172 dostępnych językach. Oprócz tego, obsługuje on niemal każde rozszerzenie plików jakie można sobie wyobrazić.
Bez wątpienia sporym atutem Abbyy FineReader jest też niezwykle przejrzysty i czytelny interfejs użytkownika. Nie będziemy mieli żadnego problemu z nawigacją czy uruchomieniem wszystkich funkcji. Jedyny minut to oczywiście to, że za część z nich musimy zapłacić.
ScanSpeeder
ScanSpeeder nie jest programem zoptymalizowanym pod potrzeby zwykłych konsumentów. To typowo biurowe oprogramowanie stawiające wszystko na szybkość i wydajność pracy. Jeśli potrzebujecie akurat zeskanować całe pudło starych zdjęć to ciężko o lepszy wybór. W innym wypadku może was odstraszyć niezbyt przyjazny interfejs użytkownika.
Niestety, jest to dobry wybór jedynie do zdjęć. ScanSpeeder nie jest w stanie przetwarzać obrazu na tekst. Oferują za to multum narzędzi do edycji, poprawiania kolorów, kontrastów. Jeśli zdecydujemy się na wersję premium będziemy mogli zeskanować nawet negatywy i klisze.
SilverFast
Pod względem optymalizacji czasu pracy ciężko znaleźć równie dobre darmowe narzędzie co SilverFast. Już w trakcie skanowania możemy rozpocząć ustawianie parametrów dla kolejnego zdjęcia czy dokumentu. Nigdy więc nie siedzimy w 100% bezczynnie.
Przy okazji, SilverFast zapewnia nam naprawdę świetną jakość i dość dobrze działające OCR. Dość sporym minusem jest jednak zawiły i nieco przestarzały interfejs. Nauczenie się poprawnego korzystania z tego programu zajmie nam trochę czasu. Niemniej – naprawdę warto!
VueScan
VueScan to doskonałe narzędzie dla osób, którym nie wystarcza te dołączone do ich skanera. Program obsługuje już ponad 2500 różnych urządzeń. Wasz skaner jest z całą pewnością na tej liście!
Sporym minusem jest jednak brak solidnego oprogramowania OCR. VueScan zdecydowanie bardziej przeznaczony jest do pracy z plikami graficznymi. Za jego pomocą możemy dopasować rozdzielczość, poprawić kolory czy zmieniać kontrast. To świetny wybór do zdjęć i obrazów, zdecydowanie nie polecamy go jednak do skanowania dokumentów, w tej kwestii są znacznie lepsze wybory.
Readiris Pro
Readiris to jeden z najlepszych programów do skanowania z oprogramowaniem OCR na rynku. Dodatkowo, możemy zapisać zeskanowane pliki w niemal każdym najpopularniejszym formacie tekstowym i graficznym.
Niestety jest pewno dość spore ograniczenie. Darmowa wersja pozwala nam tylko na zeskanowanie do 100 stron miesięcznie. Jeśli wasze potrzeby są większe, nie będzie to wcale najlepszy wybór.
Sprawdź: Zasilacz awaryjny – najlepsze modele
CloudScan
CloudScan to dość stary, ale wciąż bardzo aktualny program do skanowania dokumentów. Za jego pomocą bez żadnego problemu zdigitalizujemy każde zdjęcie czy dokument. W dodatku jednym kliknięciem zaimportujemy wszystkie pliki do Google Docs lub… wyślemy faxem. Uprzedzaliśmy, że to dość wiekowe oprogramowanie.
Sporym atutem CloudScan jest jego lekkość – uruchomimy go nawet z poziomu przeglądarki internetowej. Przy okazji jest też naprawdę szybki i kompatybilny z ponad 1600 modelami skanerów. To dobry i sprawdzony wybór.
OmniPage
OmniPage to jeden z najlepszych programów w tym rankingu. Na szczególną uwagę zasługuje rewelacyjne wręcz oprogramowanie OCR – z łatwością zamieni każdy obrazek w cyfrowy, rozumiany przez komputer tekst.
Oprócz tego, OmniPage oferuje nam świetną jakość skanowania obrazu. Mamy 100% pewność, że oprogramowanie nie popsuje naszych zdjęć (tak długo jak sam skaner da sobie z nimi radę). Całość jest też niezwykle lekka i uruchomi się nawet na słabszych komputerach.
Niestety – sporo dodatkowych funkcji ukrytych jest w płatnej wersji Pro. Cóż, nie można mieć wszystkiego.
NAPS2
Lubicie oprogramowanie open-source? NASP2 to coś idealnego dla was – całość nie tylko jest w 100% darmowa, ale możemy również swobodnie podejrzeć cały kod źródłowy. W dodatku, korzystanie z programu jest wręcz banalne. Interfejs jest przyjazny użytkownikom i niesamowicie czytelny.
NAPS2 ma jednak jedną małą wadę – jest dosyć powolny. Jeśli potrzebujecie zeskanować kilka teczek dokumentów, to nie będzie najlepszym wyborem. Tę niedogodność wynagrodzi nam jednak rewelacyjne oprogramowanie OCR obsługujące aż 100 różnych języków. Oczywiście polski jest na liście.
Zobacz też:
Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora? Wszystkie sposoby
Ile pamięci RAM do laptopa? Do gier? Poradnik 2022