Dla wielu z nas kawa jest ważnym elementem codziennej rutyny. Często jest wręcz personalnym rytuałem. Są tacy, którzy piją ją wyłącznie dla kofeiny. Prawdziwi smakosze dają się jednak zauroczyć przyjemności parzenia na różne sposoby. Wszystko po to, by znaleźć swój ulubiony sposób na uzyskanie pełni smaku i aromatu.
W związku z dzisiejszym Dniem Espresso, zgłębiamy techniki parzenia kawy i prezentujemy urządzenia, które sprawią, że jej przygotowywanie stanie się pasją, zamiast zwykłą codzienną czynnością.
Ekspres ciśnieniowy Nivona CafeRomatica 825
Spis treści
Espresso, a automatyczne ekspresy do kawy
Rodzajów ekspresów jest na półkach sklepowych wiele, ale prawdziwy fan kawy raczej nie pokusi się na zakup ekspresu kapsułkowego. Nawet pomimo faktu, że jest to rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze w codziennej obsłudze. Nie chodzi jednak o to, żeby było łatwo, a raczej pysznie i aromatycznie.
Wobec wielu modeli automatycznych ekspresów do kawy do wyboru, łatwo dać się namówić na promocję czy raty. Prawda jest jednak taka, że nie w każdym ekspresie ciśnieniowym przygotujesz rasowe espresso. Jeśli to właśnie ono jest Twoim ulubionym sposobem parzenia kawy, powinieneś szukać modeli pozbawionych bajeranckich funkcji, nawet takich jak crema system. Przy espresso im prostszy ekspres, tym korzystniej. Choć na pewno lepiej rozglądać się raczej wśród modeli w okolicy trzech tysięcy złotych niż wśród tańszych.
Przygotowując espresso w domu warto wiedzieć, że dla uzyskania pożądanego smaku trzeba dać ekspresowi chwilę, żeby porządnie się rozgrzał. Nie wystarczy poczekać aż sprzęt sam poinformuje o tym, że uzyskał odpowiednią temperaturę. Warto odczekać nawet pół godziny od momentu zgaśnięcia lampki kontrolnej.
Odpowiednio rozgrzana woda nie wystarczy. Żeby mieć pewność, że temperatura parzenia będzie stabilna podczas całego procesu spróbuj poczekać aż całe wnętrze urządzenia będzie ciepłe. Nawet filiżanki przed użyciem warto przepłukać gorącą wodą, żeby płyn nie miał styczności z chłodną ceramiką. Ten sposób parzenia pozwala zapobiegać kwaśnemu posmakowi espresso.
Młynek do kawy Fellow ODE
Młynek do kawy – klucz do sukcesu
Ciekawostką jest fakt, że młynek do kawy ma większe znaczenie dla jakości parzenia kawy niż sam ekspres. Innymi słowy, z dobrym młynkiem żarnowym zaparzysz lepszą kawę niż w najdroższym automatycznym ekspresie ciśnieniowym, wyposażonym w kiepskiej jakości młynek. Kawa do espresso powinna mieć konsystencję grubo zmielonej mąki, a najwięcej możliwości regulacji mielenia oferują właśnie najlepsze młynki żarnowe.
Młynek do kawy jest niezbędny także, jeśli decydujesz się na zakup ekspresu kolbowego. Te modele najczęściej nie są wyposażone w młynki, w przeciwieństwie do większości ekspresów automatycznych. Jeśli naprawdę zależy Ci na zachowaniu pełnej jakości ziaren kawy, powinieneś liczyć się z tym, że na dobry młynek możesz wydać nawet dwa razy tyle, co na ekspres. Choć wśród kultowych modeli można znaleźć i tańsze, jak np. Fellow ODE.
Ekspresy kolbowe dla prawdziwych pasjonatów
Ekspresy kolbowe to opcja dla bezkompromisowych fanów espresso. Te urządzenia dają najlepszą gwarancję perfekcyjnego smaku i aromatu kawy. Najtańsze modele są dostępne już od trzech tysięcy złotych, jednak te z wyższej półki potrafią kosztować nawet i dziesięć razy tyle.
Kolbowe ekspresy ciśnieniowe oferują najbardziej precyzyjne dobieranie i utrzymywanie temperatury wody podczas procesu zaparzania. Trzeba jednak podkreślić, że wymagają również wiedzy i praktyki. Im więcej czasu zainwestujesz w naukę parzenia kawy, tym lepszą jakość będziesz w stanie uzyskać i tym większą frajdę będzie przynosił Ci ekspres kolbowy. Idealny efekt końcowy jest wart każdego wysiłku.
Espresso z dobrej (i taniej) kawiarki
Załóżmy jednak, że nie jesteś kawowym geekiem i choć cenisz sobie dobre espresso, nie w głowie Ci wydawanie tysięcy złotych, żeby móc napić się przyzwoicie dobrej kawy o poranku. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może być kawiarka.
Rodzajów kawiarek jest wiele, dzięki czemu z łatwością wybierzesz model dla siebie. Co prawda klasyczne, najładniejsze modele kawiarek nie nadają się do użytkowania na nowoczesnych kuchenkach i płytach indukcyjnych, ale zawsze można wyposażyć się w stosowny adapter. Do wyboru jest też sporo kawiarek na indukcję, coraz popularniejsze stają się także modele elektryczne.
Kawa z kawiarki pomoże Ci przygotować napar najbliższy espresso bez konieczności wydawania sporych pieniędzy i wdrażania się w techniki zaparzania. To urządzenie łatwe w obsłudze, które dodatkowo bez problemu zabierzesz ze sobą na każdy wyjazd. Można używać w nim ziaren dedykowanych pod espresso i uzyskać taką esencję kawy, która sprawi, że zapomnisz o potrzebie posiadania ekspresu.
Polecane modele? Przede wszystkim Bialetti!
Dla kogo jest ekspres przelewowy?
Proces zaparzania kawy przelewowej i espresso różni się pod względem czasu zaparzania, ilości używanej wody i grubości mielenia ziaren. W konsekwencji te dwie metody oferują różnorodne doznania smakowe. Ekspres przelewowy może jednak stanowić dobre rozwiązanie, jeśli w pod jednym dachem mieszka fan(ka) intensywnego espresso i wielbiciel(ka) kawy o delikatnym smaku i subtelnym aromacie.
Za nieco ponad tysiąc złotych możesz kupić urządzenie, które stanowi kompromis pomiędzy wyrazistością skondensowanego smaku espresso, a smakiem znacznie delikatniejszym. Dzięki nim możesz ze zdziwieniem odkryć fascynujące i złożone nuty w ulubionych, jakościowych ziarnach. Oczekiwania największych pasjonatów kawy najczęściej należycie spełnia Moccamaster.
Polecane kawy do espresso
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z espresso jest popularna marka Lavazza.
- Lavazza Caffe Espresso Barista Perfetto, Espresso Italiano Clasico – to kawy ziarniste Arabika o ciemnym profilu palenia, czekoladowym smaku i delikatnym kwiatowym aromacie.
- Lavazza Gusto Forte Expert – alternatywna propozycja dla powyższych ziaren – o ciemnym profilu palenia i słodyczy zbliżonej do kakao, ale z nutami korzennymi.
- Lavazza Tierra Selection Espresso – to kawa ziarnista Arabika o nutach kwiatów, migdałów oraz mlecznej czekolady.
- Lavazza Gran Espresso – mieszanka ziaren Arabika i Robusta o smaku tradycyjnego włoskiego espresso. Gwarantuje mocny, intensywny, ale zarazem słodki smak oraz stanowi świetną bazę do napojów kawowych np. latte, macchiato czy cappuccino.
- Lavazza Crema e Aroma i Qualita Rossa – kawy ziarniste o podobnej charakterystyce co Gran Espresso, ale lżejszej intensywności.
Najlepsze domowe espresso – podsumowanie
Pyszne i aromatyczne espresso jest jak najbardziej możliwe do uzyskania w domowych warunkach i może posłużyć jako baza do przygotowania napojów mlecznych. Osiągnięcie pożądanych rezultatów z pewnością będzie wymagało wielu prób i przede wszystkim dopasowania odpowiedniej grubości mielenia. Dobrą informacją jest jednak fakt, że nie musisz posiadać ekstremalnie drogiego ekspresu ciśnieniowego, żeby wyciągnąć z ziaren kawy swój ulubiony smak.
Jeśli nie lubisz kompromisów i interesuje Cię wyłącznie perfekcyjna esencja espresso, odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie ekspres kolbowy i wysokiej jakości młynek do kawy. Jeśli jednak jesteś w stanie pójść na pewną ugodę, do szczęścia wystarczy Ci tania kawiarka albo rodzinny ekspres przelewowy.