• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Z najnowszych badań wynika, że tylko 12 osób stoi za większością fałszywych informacji o szczepionkach na Covid-19 w mediach społecznościowych. Naukowcy odkryli, że stworzył najwięcej dezinformacji i jawnych kłamstw dotyczących szczepionek. Te z kolei rozprzestrzeniają się do dziś na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.

Obecnie, kiedy wdrażanie szczepionek osiąga krytyczny etap w wielu krajach na świecie, w sieci ciągle aktywnie pracuje 12 wpływowych użytkowników. Mają oni duży wpływ na to, co myślą przeciętni internauci na temat szczepionek na Covid-19.

Sprawdź: Giga internet

Wspomniane osoby to tzw. działacze antyszczepionkowi, którzy publikują mnóstwo informacji na temat alternatywnych metod leczenia się na Covid-19, często podając się za lekarzy czy firmy z sektora służby zdrowia. Niektóre z tych osób mają wiele kont na różnych platformach społecznościowych i często promują “naturalne zdrowie”. Część z nich sprzedaje nawet suplementy i książki.

12 osób, a tyle zamieszania

Wśród informacji, jakie trafiają do serwisów społecznościowych, znajdziemy dosłownie wszystko. Od tego, że Covid-19 kompletnie nie istnieje, po twierdzenia, że fałszywe lekarstwa są w rzeczywistości sposobem na rozwiązanie problemu związanego z koronawirusem. Szczepionki są z kolei potępiane i często dochodzi do argumentów, że lekarze i szpitale otrzymały ogromne łapówki za to, aby je stosować i polecać.

Organizacja Center for Countering Digital Hate opublikowała raport o ludziach, którzy szerzą dezinformacje, pod tytułem “The Dezinformation Dozen”. Facebook zapoznał się z wynikami i już zablokował odpowiednie konta. Inne media społecznościowe również zamierzają to zrobić.

A oto lista wspomnianej dwunastki:

12 osób

Ich przykładowe treści zamieszczono w raporcie. Przypominamy, że w Polsce informacje na temat Covid-19 warto czerpać z zaufanych źródeł, głównie ze strony Gov.pl.

Zobacz też:
Starlink już wkrótce będzie działać jako Internet mobilny
Szczepionka na COVID i fałszywe testy są już w dark webie

Źródło: NPR.org

Oceń ten post