• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

ASRock będzie zmuszone do wymiany części płyt głównych X670E Steel Legend. Wszystko przez… zbyt dużo naklejek.

Premiera nowych procesorów to bardzo często okazja do przymusowej wymiany płyty głównej. Dokładnie tak stało się w przypadku serii Ryzen 7000 od AMD. Wykorzystują one zupełnie nowe gniazdo AM5. Jeśli chcemy skorzystać z ich możliwości potrzebujemy zatem kompatybilnej płyty głównej. ASRock nie czekało zbyt długo z premierą i od razu wypuściło flagowy model X670E Steel Legend.

ASRock X670E Steel Legend to doskonałej jakości płyta główna wyposażona w gniazdo AM5, PCIe 5.0 oraz złącze dla dysku M.2. Wspiera ona dodatkowo obsługę pamięci RAM DDR5 do 6600 MHz. I właśnie ta pamięć wygenerowała spory problem. Pierwsze uruchomienie komputera po zresetowaniu CMOS może zająć sporo czasu – nawet do 6,5 minuty.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

ASRock postanowiło więc ostrzec o tym swoich klientów. Na gniazdach pamięci RAM umieścili więc naklejkę z tabelką oraz instrukcją obsługi. Mogłoby wydawać się, że to całkiem miły gest. Problem jednak w tym, że próba jej odklejenia kończy się często porwaniem i zaklejeniem samego gniazda. Na portalu Reddit można natknąć się na wiele zdjęć takich przypadków.

Wygląda więc na to, że ASRock nie ma specjalnie innego wyjścia niż wymienić wszystkie płyty, w których naklejka uszkodziła gniazdo pamięci RAM. Na szczęście, nie ma ich zbyt dużo, problem dotyczy tylko kilku pierwszych partii. Niedługo po premierze AMD naprawiło błąd ze zbyt długim uruchamianiem – nowe modele nie potrzebują więc naklejki.

Zobacz też:
Karty AMD Radeon RX 7000 zadebiutują już 3 listopada
Komputery premium od 10 do 40K PLN, bo czemu nie! [TOP 5]
Komputer do 5000 zł – sensowne konfiguracje bez składania [TOP 5]

Zdjęcie: Reddit

Oceń ten post