• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Epic Games musi wypłacić konsumentom aż 245 milionów dolarów kary. Wszystko za nieuczciwy system zakupów w Fortnite.

Wszyscy gracze z pewnością doskonale znają system lootboxów w grach komputerowych. Zasada jest niezwykle prosta – niektórych cennych przedmiotów nie możemy po prostu kupić. Zamiast tego, nabyć możemy skrzynki, klucze, beczki czy inne pomysłowo zakamuflowane losy na loterie. Nietrudno zorientować się, że przypomina to po prostu mechanizm doskonale znany z kasyn i jest zwyczajnym hazardem.

Jak się okazuje, lootboxy nie są jedyną nieuczciwą praktyką, którą stosują twórcy gier. Epic Games zostało ukarane karą w wysokości 245 milionów dolarów za swoje działania. Przede wszystkim, naruszyli dość poważnie przepisy dotyczące prywatności osób niepełnoletnich w internecie. Kolejno, ich system zakupów był zwyczajnie nieuczciwy.

Sprawdź: Słuchawki gamingowe – najlepsze modele

Przede wszystkim, część graczy dokonywała ich nieświadomie. Czasami wystarczyło nacisnąć zły przycisk, aby płatność było automatycznie przetworzona. Oczywiście, opłaty były pobierane z kart kredytowych nieświadomych rodziców. Dodatkowo, jeśli ktoś próbował zakwestionować płatność, to Epic błyskawicznie blokował mu całe konto.

Nietrudno domyślić się, że taki system jest po prostu skrajnie nieuczciwy i opiera się na wykorzystywaniu mniej świadomych, nieletnich użytkowników. Epic Games będzie musiał zwrócić więc poszkodowanym klientom aż 245 milionów złotych. Prawdopodobnie zmuszeni zostaną też do zmiany swojego zachowania. Przy zakupach będziemy więc musieli chociażby podać PIN lub numer karty kredytowej, co zapobiegnie przypadkowym transakcjom bez wiedzy samego właściciela karty. W takich chwilach warto też podziękować za system 3D-Secure, którego w USA zwyczajnie nie ma.

Zobacz też:
Valve rozda konsole Steam Deck podczas The Game Awards
EpicGames prezentuje RealityScan – skaner 3D w telefonie
Epic wypłaci graczom 78 mln dol. w wirtualnej walucie do wydania w Fortnite i Rocket League

Oceń ten post