• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

EVGA oficjalnie przestała już produkować karty graficzne. Na jaw wychodzą jednak nowe szczegóły odnośnie tej decyzji.

Niecały tydzień temu firma EVGA ogłosiła, że zrywa swoją wieloletnią współpracę z Nvidią. Jako oficjalny powód podali nieuczciwe traktowanie ze strony „zielonych”, które uniemożliwiało im skuteczną i owocną produkcję ich kart graficznych. Konkretniej, poszło o całkowity brak informacji ze strony Nvidii na temat planów wydawniczych i sugerowanych cen. O większości nowości dowiadywali się z oficjalnych wystąpień CEO firmy.

Doprowadziło to do bardzo nieprzyjemnej sytuacji. EVGA obniżyła zbyt mocno swoją marżę na kartach RTX 3080 i RTX 3090. Nvidia nie poinformowała ich dostatecznie wcześniej o obniżkach cen, co spowodowało duże straty i w efekcie zerwanie całej współpracy.

Sprawdź: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?

Serwis Igor’s Lab twierdzi jednak, że EVGA nie powiedziała nam całej prawdy. Jego zdaniem, największą winę ponosił tutaj sposób funkcjonowania całej firmy. Zlecają oni produkcję chłodzenia i obwodów drukowanych zewnętrznym firmom, co znacząco obniża ich marżę i zwiększa koszt produkcji karty.

Dodatkowo, EVGA stosowała znacznie dłuższe okresy gwarancyjne niż cała konkurencja. Oferowali również program „step-up” umożliwiający ulepszenie swojej karty graficznej w bardzo atrakcyjnej cenie. Portal Igor’s Lab powołała się na anonimowe źródło z obozu konkurencji, które jasno stwierdziło, że taka strategia była po prostu samobójstwem.

Wygląda więc na to, że EVGA po prostu była zbyt hojna jak na rynek kart graficznych. Niemniej, brak dobrej komunikacji ze strony Nvidii z pewnością również im nie pomógł.

Zobacz też:
Karty graficzne psują się przez New World. EVGA wymienia modele RTX 3090
Undervolting – co to jest? Jak przeprowadzić undervolting procesora i karty graficznej?
Temperatura karty graficznej – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

5/5 - (1 vote)