• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Lodówka turystyczna to niezastąpiony kompan każdej wakacyjnej wycieczki. W tym artykule przedstawimy wam jej działanie oraz opiszemy jak wybrać najlepszy dla nas model.

Jak działa lodówka turystyczna?

Lodówka turystyczna to niezastąpiony kompan wszystkich letnich wakacji. Jak to wszystko jednak działa? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety aż taka prosta. Wszystko zależy od jej konkretnego rodzaju. Wyróżniamy trzy podstawowe modele, których działanie wytłumaczymy wam poniżej! Każdy z nich działa w zupełnie inny sposób, ale efekt jest dokładnie taki sam – możemy cieszyć się idealnie schłodzonymi produktami również z dala od naszego domu.

Rodzaje lodówek turystycznych

Malatec

Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem lodówek turystycznych są modele elektryczne. To po prostu pojemniki wykonane z doskonale izolującego temperatury materiału, przypominające nieco termosy. Dodatkowo mają jednak system chłodzący działający po podłączeniu ich do sieci elektrycznej.

Tak naprawdę, elektryczna lodówka turystyczna to po prostu miniaturowa wersja naszej klasycznej domowej lodówki. Zamontowana w nich chłodziarka po podłączeniu do prądu obniża skutecznie temperaturę wewnątrz pojemnika, pozwalając nam cieszyć się idealnie niską, określoną przez nas temperaturą.

Możemy dodatkowo wyróżnić dwa modele turystycznych lodówek elektrycznych – sprężarkową lub termoeletryczną. Ta pierwsza jest znacznie wydajniejsza, ale druga wymaga z kolei znacznie mniej prądu. Niektóre modele można podłączyć nawet do gniazdka zapalniczki w samochodzie. Istnieją też lodówki turystyczne z własnym akumulatorem, wymagającym wcześniejszego naładowania.

Zobacz: Klimatyzatory typu spot – mobilność bez hałasu

Kolejny bardzo popularny rodzaj to lodówka turystyczna na wkłady. Jej działanie jest banalnie wręcz proste. Całość wykonana jest ze świetnie izolującego temperatury materiału. Nie ma ona jednak żadnego własnego systemu chłodzącego. Zamiast tego, wrzucamy do niej specjalne wkłady, której wcześniej przechowywaliśmy w zamrażalniku.

Wkłady stale chłodzą zawartość lodówki, a jej konstrukcja nie pozwala im zbyt szybko nagrzać się do temperatury otoczenia. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie tak wydajne jak modele elektryczne. Atutem jest natomiast to, że nie wymaga ona dostępu do prądu. To doskonały wybór na jednodniowe wycieczki.

Ostatni, najrzadziej spotykany model to lodówka gazowa. Chłodzenie odbywa się tutaj za pomocą rozprowadzania po ściankach czynnika chłodzącego z butli za gazem. Oczywiście, nie wymaga ona do pracy prądu. Trzeba jednak pamiętać o wymianie butli, a sam jej transport może być nieco problematyczny.

Jak długo może pracować lodówka turystyczna?

hoffen

Lodówka turystyczna Hoffen – fot. materiały producenta

To, jak długo może pracować lodówka turystyczna zależy oczywiście od jej rodzaju i wielkości. Nie ma tutaj żadnego uniwersalnego wzoru, z którego bylibyśmy wstanie to policzyć. Dość łatwo możemy to jednak oszacować. Zacznijmy od najprostszego przykładu, lodówka turystyczna na prąd będzie w stanie pracować do odcięcia źródła zasilania lub do swojej awarii. Mówimy więc tutaj o długich latach.

Lodówka gazowa będzie działała tak długo, jak wystarczy nam gazu. W większości przypadków dwulitrowa, czyli standardowa, butla powinna zapewnić nam około czterech dni nieustannego chłodzenia!

Lodówka turystyczna na wkłady działa oczywiście najkrócej i wszystko zależy tutaj od temperatury otoczenia. Letnim dniem powinna wystarczyć nam jednak na około 8 godzin pełnego chłodzenia, a przez kolejne 8 godzin zachowa po prostu nieco niższą temperaturę.

Ostatni rodzaj, czyli elektryczna lodówka turystyczna z akumulatorem jest najcięższa do jednoznacznego określenia. Wszystko zależy tutaj od jej wielkości, pojemności akumulatora oraz poboru mocy. Standardowe modele powinny wystarczyć nam jednak na 2-3 dni, zależnie od ich jakości.

Sprawdź: Lodówka retro – czy warto ją kupić?

Ile prądu pobiera lodówka turystyczna?

Lodówka turystyczna Makita

Lodówka Makita – fot. materiały producenta

Wiecie już dokładnie jak działają poszczególne modele lodówek turystycznych oraz czego można się po nich spodziewać. Ile prądu zużywa jednak elektryczna lodówka turystyczna? Czy to sprzęt, przez który rachunki przyprawią nas o olbrzymi ból głowy?

Oczywiście, wszystko zależy tutaj od wielkości lodówki oraz mocy chłodzenia. Najmniejsze i najmniej wydajne modele będą wymagały zapewne 30-35 W mocy do poprawnej pracy. Nieco większe, standardowe zużyją za około 50 W. Największe modele sięgają nawet do 75 W, ale to raczej urządzenia na duże przyjęcia.

Wyraźnie wynika z tego, że lodówka turystyczna nie jest zbyt drogim urządzeniem, nawet biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu. Za dzień chłodzenia zapłacimy zwykle około 2-3 złotych. To niewielka cena za lodowato zimne napoje w środku lata, prawda?

Jaka lodówka turystyczna nada się do samochodu?

lodówka do samochodu

fot. materiały producenta

Z pewnością pomyśleliście już o tym, że lodówka turystyczna to doskonały gadżet do zabrania na dłuższą wyprawę samochodem. Jak jednak dobrać model, który będzie nadawał się do takiego zastosowania? Na szczęście to bardzo proste.

Krok pierwsze to dobranie odpowiedniego rozmiaru. Musi ona zmieścić się idealnie na którymś z siedzeń lub w bagażniku. Inaczej nie zabierzemy jej przecież w podróż. Do samochodu odradzamy raczej modele gazowe – butla zajmuje dużo miejsca i jest zdecydowanie najmniej poręczna w transporcie.

Doskonałym wyborem na krótkie wypady będzie po prostu niezbyt duża lodówka turystyczna na wkłady. Dzięki temu nie musimy przejmować się o dostarczanie jej energii. Wystarczy jedynie włożyć wkłady i spakować ją do bagażnika. Po dojeździe na miejsce będziecie cieszyć się idealnie schłodzonymi napojami oraz jedzeniem.

Jeśli planujecie jednak dłuższy wyjazd, to najlepszym wyborem będzie lodówka elektryczna. W tym przypadku musicie jednak wybrać model, który pozwala na zasilanie go z gniazda zapalniczki w samochodzie. Dzięki temu, podczas trasy będziecie aktywnie chłodzić całą jej zawartość. W razie potrzebny możecie też uruchomić silnik i ochłodzić ją „awaryjnie”.

Warto również zadbać o dodatkowe funkcje. Jedną z najciekawszych z nich są specjalne uchwyty, pozwalające na wygodny montaż pasów bezpieczeństwa. Nawet przy ostrym hamowaniu zawartość lodówki będzie wtedy w pełni bezpieczna.

Zobacz też:
Lodówka na kosmetyki – czy warto ją kupić?
Najlepsze agregaty prądotwórcze do domu – ranking 2022

 

Oceń ten post