• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Nvidia nie planuje kontynuować istnienia serii kart graficznych GeForce MX. Zintegrowane GPU są już po prostu za mocne.

Być może wielu z was nie kojarzy serii GeForce MX. Nic zresztą dziwnego, nie są to najbardziej medialne karty graficzne dostępne na rynku. To po prostu układy o dość niskiej wydajności przeznaczone do laptopów. Założenie było bardzo proste – są nieco mocniejsze niż klasyczne zintegrowane karty, ale słabsze od rozwiązań dedykowanych. No i przy okazji znacznie tańsze.

Co ciekawe, seria GeForce MX wciąż jest niezwykle aktualna. Dwa ostatnie modele, czyli MX570 i MX550 zadebiutowały w 2022 roku. Zostały one w dodatku dość ciepło przyjęte przez użytkowników dzięki doskonałemu stosunku wydajności do ceny. Niestety, wygląda na to, że Nvidia planuje odesłać serię MX na emeryturę. W dodatku dość zasłużoną.

Sprawdź: Używana karta graficzna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Powód jest bardzo prosty – zintegrowane karty graficzne od Intela i AMD mają już coraz większą wydajność. Użytkownicy raczej nie mają potrzeby decydowania się na serię MX pomijając nieliczne wyjątki. Mniej wymagający postawią na zintegrowaną kartę a gracze i tak wybiorą modele dedykowane.

Dodatkowo, dochodzi do tego jeszcze jeden parametr. Karty z serii GeForce MX wymająga przecież dodatkowego zasilania. Przekłada się to dość niekorzystnie na wydajność baterii. Laptop będzie albo krócej pracował na jednym cyklu akumulatora, albo będzie musiał być nieco cięższy i droższy. Uśmiercenie serii MX wydaje się więc bardzo naturalnym i jedynym słusznym rozwiązaniem – popyt będzie tylko spadał.

Zobacz też:
EVGA nie powiedziała całej prawdy o zerwaniu umowy z Nvidią?
Nvidia publikuje wyniki finansowe – jest wielkie rozczarowanie
Loongson prezentuje nowe procesory i zapowiada dogonienie Zen 3 od AMD

Oceń ten post