• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zastanawialiście się kiedyś, ile serwisy streamingowe płacą muzykom za utwory? Apple Music postanowiło podzielić się tą informacją.

Apple Music postanowiło stać się nieco bardziej transparentnym. Opublikowali oni niedawno list otwarty do artystów, w którym ujawnili, jak działa dokładnie ich system tantiem. Jak się okazuje, za jedno odsłuchanie utworu artysta dostaje 1 centa.

Jasne, może wydawać się, że to absurdalnie mało. Paradoksalnie jednak, to całkiem sporo. Spotify wypłaca średnio jedynie 1/3 centa za pojedyncze odsłuchanie! Popularny artysta może liczyć miesięcznie na znacznie ponad milion odtworzeń oferta nie wydaje się więc tak słaba.

Ranking: Najlepszy głośnik bezprzewodowy – jak wybrać idealny model?

Niestety, mało który artysta dostaje te pieniądze do ręki. Znaczną część z nich pochłaniają wytwórnie, agenci i wydawnictwa. Tak naprawdę, jeśli nie jest się jednym z tysiąca najczęściej słuchanych muzyków, to zyski nie są zbyt imponujące.

Apple Music wciąż nie jest tak popularnym serwisem jak Spotify. Korzysta z niego około 60 milionów użytkowników. Z tego drugiego, ponad 5 razy tyle.

Decyzja o upublicznieniu swojego systemu tantiem i zwiększeniu wypłat dla artystów wydaje się bardzo rozsądna. Z pewnością przyciągnie ona nowych wykonawców do serwisu. A doskonale wiemy, że to oni przyciągają użytkowników.

Z listu dowiedzieliśmy się jednak jeszcze jednej ważnej rzeczy. Wypłaty dla artystów to jedynie 52% wszystkich wydatków Apple Music. Pozostałe pieniądze idą na utrzymanie infrastruktury, marketing i dalszy rozwój. W przypadku Spotify, ta liczba wygląda za to znacznie lepiej, jest to aż 67%.

Zobacz też:
Spotify wprowadza swojego własnego asystenta głosowego
Barack Obama i Bruce Springsteen poprowadzą podcast na Spotify
Amazon Music wprowadza tryb samochodowy dla kierowców

Źródło: Engadget

Oceń ten post