• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 tygodnie temu

Samsung zaprezentował dane finansowe za miniony rok. Niestety, nie mają raczej zbyt wielu powodów do zadowolenia.

Wyniki finansowe Samsunga za cały rok 2023 r. rzuciły cień na ich dotychczasową dominację na rynku technologicznym. Nie jest to co prawda olbrzymi cień, ale wyraźnie widać, że nie obyło się bez wielu problemów. Zysk operacyjny za 2023 r wyniósł około 5 miliardów dolarów – to prawie siedem razy mniej w porównaniu do 32,58 miliarda dolarów odnotowanych w 2022 roku. To pierwszy i zdecydowanie największy problem.

Dalej pojawił się problem z ich telefonami. Rynkowy popyt na smartfony nieznacznie wzrósł w ostatnim kwartale, ale wyniki całoroczne utrzymały się na niższym poziomie, ze spadkiem o 7%, a zyskiem zmniejszonym o 20%. Przy okazji, Samsung stracił też pozycję lidera na rynku telefonów, której bronił dzielnie przez ostatnich 13 lat.

Sprawdź: Wirtualna pamięć RAM w telefonie – jak to działa?

Mimo to, jest światełko w tunelu. Mimo trudności przez cały rok, czwarty kwartał roku 2023 przyniósł pewne ożywienie dla Samsunga i spory wzrost przychodu i zysku. Firma przypisuje to lepszej wydajności pracy, wyższym cenom pamięci i utrzymującej się na świetnym poziomie sprzedaży wyświetlaczy premium. W końcu koreański gigant to nie tylko smartfony.

Tak czy inaczej, firma wyraża optymizm na przyszłość. Oczekuje się, że globalne ożywienie gospodarcze w 2024 roku przyczyni się do wzrostu popytu na smartfony, tablety i urządzenia TWS (True Wireless). Całkiem możliwe, że premiera smartfonów z serii Galaxy S24 też przyniesie spore zyski.

Zobacz też:
Samsung chce pozbyć się ludzkich pracowników z fabryk
App Store z sideloadingiem? Apple ugięło się pod presją UE
Karta pamięci – jak odczytać wszystkie jej parametry?

Oceń ten post