Steam Deck nie zapowiada się jednak aż tak ciekawie, jak reklamowało go Valve. Odpalimy na nim jedynie 36 z 50 najpopularniejszych gier na Steamie.

Valve już podczas pierwszej prezentacji swojej nowej konsoli zapowiedziało niezwykle ważną rzecz: Na Steam Deck zagramy w każdą grę z naszej biblioteki. Niestety, okazuje się, że to stwierdzenie nie było do końca prawdziwe – wcale nie jest tak dobrze.

Sprawdź też: Monitor gamingowy – najlepsze modele

Wygląda na to, że Valve albo się pomyliło, albo celowo wprowadziło nas w błąd. Chodzi tutaj o samą konstrukcję ich wypowiedzi. Ich konsola faktycznie, pod względem hardware’owym, będzie w stanie udźwignąć każdą grę z naszej biblioteki, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Okazuje się jednak, że nie będzie w stanie uruchomić niektórych tytułów przez niekompatybilność oprogramowania.

Na Steam Deck nie odpalimy PUGB, Apexa czy Rusta

Powód jest bardzo prosty – nowa konsola opiera się na systemie Linux. Niestety nie każda gra może zostać uruchomiona w tym środowisku. Valve od dawna cały czas zwiększa tę listę i cały czas ulepsza swoje oprogramowanie Proton, ale część gier dalej jest poza zasięgiem ich konsoli. Z listy 50 najpopularniejszych tytułów nie zagramy w aż 14 z nich.

Najwięksi przegrani, którzy mogą realnie osłabić pozycję Steam Deck na rynku? Zdecydowanie Apex Legends, PUGB, Destiny 2 czy Rust. Wielu graczy mówiło, że to właśnie dla tych gier rozważali kupno nowej konsoli. Na szczęście, lista nie jest wcale definitywna, istnieje jeszcze cień szansy, że Valve zdąży dodać do nich wsparcie przed premierą.

Zobacz też:
Steam z nową aktualizacją – odświeżyli zakładkę pobierania
Steam Deck będzie działać domyślnie w 30 FPSach
Nintendo Switch zostało przecenione w całej Europie!