• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Tim Cook, szef Apple’a, wprawdzie nie wymienił nazwy firmy, o której mówił, ale nie musiał. Wszyscy i tak wiemy, że chodzi o Facebooka.

Na konferencji 2021 Computers, Privacy and Data Protection, która odbyła się online, wystąpił m.in. szef Apple’a. Cook sugerował, że należy bardziej przyjrzeć się firmom, które wykorzystują dane i wprowadzają w błąd użytkowników.

“Na rynku istnieje połączony ekosystem firm i brokerów danych, dostawców fałszywych informacji, handlarzy, tropicieli i przekupników, którzy chcą tylko szybko na nas zarobić. Jest ich więcej niż kiedykolwiek. To jest fakt” – powiedział Tim Cook. I dodał: “Nigdy nie było to również tak jasne, jak teraz, że tego typu firmy degradują nasze podstawowe prawo do prywatności, a w konsekwencji naszą tkankę społeczną”. Pełny zapis wystąpienia Cooka jest dostępny w j. angielskim tutaj (transkrypcja). Lub w formie wideo:

Szef Apple’a pochwalił RODO

Cook poświęcił też część swojego przemówienia, chwaląc inicjatywy takie jak RODO, i nakreślając kluczowe zmiany, które Apple wprowadziło w ostatnich produktach. Te zmiany, rzecz jasna, zapewniają lepszą prywatność i ochronę danych. Jedna z głośnych zmian, o których wiele firm mówi w ostatnich miesiącach, to etykiety dla aplikacji. Informują one użytkownika o tym, do jakich danych aplikacja chce uzyskać dostęp i pytają, czy wyraża na to zgodę. Dodatkowo przeglądarka Safari w najnowszej odsłonie domyślnie blokuje funkcje śledzenia naszej aktywności online.

Co więcej, Cook argumentował też, że firmy chcą tylko zaangażowania użytkowników. Wyświetlają im więc treści, które na pewno im się spodobają, ukrywając to, co mogłoby rozszerzyć ich opinie i horyzonty. To prowadzi później do problemu, jakim jest polaryzacja społeczeństwa, utrata zaufania, a także przemoc. Jeśli weźmiemy pod uwagę problemy, z jakimi borykają się w ostatnich latach media społecznościowe, w tym Facebook, łatwo można się domyślić, że szef Apple’a ma na myśli głównie tego typu firmy.

Facebook z kolei twierdzi, że zmiany wprowadzane przez Apple coraz częściej odbijają się na biznesie małych firm. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszej wiadomości.

Pamiętaj, że jeśli zależy ci na prywatności w sieci, możesz używać serwerów VPN. Dobrej jakości, tani VPN znajdziesz w naszym rankingu.

Zobacz też:
Firefox 85 stawia na prywatność
WhatsApp zmienia zasady prywatności pod naporem użytkowników
Microsoft naprawia kwestię prywatności w Productivity Score

Źródło: Engaget.com

Oceń ten post