Niejednokrotnie przy opiece nad małym dzieckiem jedna, a nawet dwie pary oczu i uszu, okazują się niewystarczające. Ogrom pracy związany z doglądaniem niemowlaka często może przytłaczać. W takich momentach niezwykle przydatnymi okazują się nowoczesne technologie.
Dobra niania elektroniczna umożliwia doglądanie pociechy bez wchodzenia do jej pokoju i bez ryzyka obudzenia dziecka.
Sprawdź również: Najlepsze termometry bezdotykowe [TOP 15]
Spis treści
- 1 Jak działa niania elektroniczna?
- 2 Ranking niań elektronicznych [TOP 10]
- 3 TOP 10 najlepszych niań elektronicznych
- 3.1 Niania elektroniczna Esperanza Jacob EHM002
- 3.2 Lionelo Babyline 7.1
- 3.3 Niania elektroniczna Esperanza Juan EHM003
- 3.4 Esperanza Gregorio EHM001
- 3.5 Babysense 7 V24R
- 3.6 TrueLife NannyCam V24
- 3.7 Truelife NannyCam H32
- 3.8 Niania elektroniczna Neno Vera
- 3.9 Philips Avent SCD835/26
- 3.10 Philips Avent Premium SCD923/26
- 4 Jaki rodzaj niani elektronicznej warto wybrać?
- 5 Ile kosztuje dobra niania elektroniczna?
- 6 Niania elektroniczna – jaką firmę wybrać?
- 7 Niania elektroniczna z kamerą czy bez?
- 8 Dobra niania elektroniczna – na jakie parametry zwrócić uwagę?
- 9 W jakich przypadkach niania elektroniczna sprawdzi się najlepiej?
Jak działa niania elektroniczna?
Mówiąc krótko, urządzenie to system, który składa się z kamery i mikrofonu. Na bieżąco monitoruje miejsce pobytu dziecka oraz jego czynności. Obraz i dźwięk, rejestrowany przez sprzęt, jest przesyłany do urządzenia odbiorczego, którym może być smartfon albo tablet.
Na rynku znajdują się także modele bardziej zaawansowane. Najlepsze nianie elektroniczne są wyposażone na przykład w czujniki oddechu i ich głównym zadaniem jest monitorowanie oddechu u dziecka. Uruchamiają one alarm w momencie, gdy wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości.
Czytaj także: Najlepsze roboty sprzątające – Ranking
Ranking niań elektronicznych [TOP 10]
TOP 10 najlepszych niań elektronicznych
Niania elektroniczna Esperanza Jacob EHM002
Esperanza ma w swojej ofercie bardzo dobre nianie elektroniczne. Jednym z przykładów jest model Jacob EHM002. Jest wyposażony w funkcję VOX, dzięki której ekran jest wygaszony, jeśli jest cicho i dziecko śpi spokojnie. Natomiast gdy zacznie płakać, ekran monitora od razu się zapali.
Niania elektroniczna Esperanza Jacob EHM002 posiada także dwukierunkowy interkom i 8 wbudowanych kołysanek. Dzięki temu możesz nie tylko sprawdzić co dzieje się z dzieckiem, ale i uspokoić je swoim głosem, a nawet zdalnie włączyć mu ulubioną kołysankę. Dzięki mikrofonowi niania nada się także do opieki nad starszymi dziećmi, które lubią wdawać się w kłótnie.
Tryb noktowizyjny umożliwia monitoring nocny. Urządzenie ma zaprogramowaną obsługę wielu języków, w tym angielski, polski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, portugalski, rosyjski i turecki.
Rozmiar ekranu LCD wynosi 3.2″, a bateria trzyma 20 godzin. Niestety model nie obsługuje smartfonów, więc monitoring jest możliwy wyłącznie z domu, w zasięgu 260 m.
Lionelo Babyline 7.1
Lionelo Babyline 7.1 to bezpośrednia konkurencja dla modelu Esperanza Jacob EHM002. Ta niania jest od niego nieco droższa, ale jednocześnie oferuje dwukrotnie dłuższą żywotność baterii.
Urządzenie jest wyposażone w moduł dwustronnej komunikacji, dzięki któremu rodzice mogą nie tylko widzieć i słyszeć dziecko, ale i wesprzeć je kiedy się niepokoi i nie może spać. Kamera posiada 60-stopniowy zakres widzenia oraz zaawansowany tryb nocny, wspierany czujnikiem światła o zasięgu 5 metrów.
Dzięki temu obraz na ekranie o przekątnej 3,2 cala nie traci czytelności nawet przy ogarniczonym świetle lub jego całkowitym braku. Wystarczy, że znajdujesz się w zasięgu 50 metrów wewnątrz pomieszczeń.
Niania Lionelo Babyline 7.1 wyposażona jest także w czujnik termiczny, dzięki czemu na bieżąco weryfikuje temperaturę w pomieszczeniu. Co ciekawe, urządzenie można zamontować nie tylko na dołączonym statywie, ale także na ścianie.
Oświetlenie LED jest wbudowane wokół oka kamery i może służyć dziecku jako lampka nocna. 8 wbudowanych kojących melodii można włączyć zdalnie, urządzenie oferuje także możliwość ustawienia alarmów lub powiadomień.
Niania elektroniczna Esperanza Juan EHM003
Esperanza Juan EHM003 to nieco tańszy model niż Jacob, ale jemu również nie brakuje funkcjonalnych udogodnień. Podobnie jak wyższy model tej samej marki, Juan także posiada wbudowaną funkcję VOX i dwukierunkowy interkom, tryb nocny oraz 8 wbudowanych kołysanek.
To dobra niania elektroniczna, która oferuje dodatkowo czujnik temperatury i może pracować nawet do 20 godzin w trybie VOX. Posiada zasilanie sieciowo-akumulatorowe i obsługuje jeden kanał transmisyjny. Jest tu też wskaźnik baterii i wskaźnik sygnału. Zasięg zewnętrzny wynosi 260 metrów, podczas gdy maksymalny zasięg wewnątrz pomieszczeń to 50 metrów.
To co różni ją o modelu, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu niań elektronicznych to wielkość ekranu. Mamy tu bowiem do czynienia z ekranem 2,4″.
Esperanza Gregorio EHM001
Ostatnią z najpopularniejszych polecanych niań elektronicznych spod szyldu Esperanza jest Gregorio EHM001. Podobnie jak modele, które znalazły się na wyższych miejscach naszego rankingu niań elektronicznych, Gregorio posiada wszelkie udogodnienia, które można było zaoferować w tej optymalnej cenie.
To najtańsza niania marki Esperanza, a mimo to ma wszystko, co może Ci się przydać. Funkcja VOX, dwukierunkowy interkom, 8 wbudowanych kołysanek itryb noktowizyjny znacznie ułatwiają życie rodzica. Szczególnie początkującego.
Prócz tego Gregorio EHM001, jak przystało na dobrą nianię elektroniczną, ma czujnik temperatury i oferuje do 20 godzin pracy (w trybie VOX). To, co odróżnia ten model od dwóch pozostałych tej marki, to mniejszy ekran. Wraz z niższą ceną rozmiar ekranu LCD zmniejsza się do 2.0″.
Babysense 7 V24R
Jeśli zainteresowała Cię wspomniana na wstępie funkcja monitorowania oddechu, spodoba Ci się Babysense 7 V24R. To jedna z najlepszych niań elektronicznych, wyposażona w wyświetlacz 2,4″ i kamerę z lampką nocną o regulowanej intensywności.
Monitor oddechu Babysense 7 obejmuje płytki sensoryczne, które umieszcza się pod materacem oraz jednostki sterującej, którą montuje się na ramie łóżeczka. Zestaw działa na baterie (4 baterie alkaliczne AA), które trzymają nawet do 6 miesięcy.
Sama kamera działa na bezpiecznym połączeniu FHSS, dzięki któremu masz pewność chronionego, indywidualnego połączenia, odpornego na włamania. Kamera oferuje funkcję Zoom x 2, która pozwala Ci powiększyć obraz nawet dwukrotnie.
Jak przystało na najlepszą nianię elektroniczną, Babysense 7 V24R oferuje możliwość dwukierunkowej komunikacji, 4 wbudowane kołysanki i tryb nocnego monitorowania w całkowitej ciemności. Urządzenie oferuje także możliwość podłączenia trzech dodatkowych kamer.
Do wad tego zestawu trzeba jednak zaliczyć dość wysoką cenę.
TrueLife NannyCam V24
Pośród dobrych niań elektronicznych można też polecić model TrueLife NannyCam V24. Jej 2,4″ wyświetlacz LCD oferuje wyraźny obraz, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wideonianię podłącza się do gniazdka i działa ona dzięki technologii cyfrowej w paśmie 2,4 GHz. Dzięki temu działa niezależnie od łącza internetowego i zakłóceń, w zakresie do 300 metrów (w domu do 100 m).
Bateria wyświetlacza trzyma do 24 godzin. Dodatkowo możesz ustawić do 5 alarmów. Tryb nocny jest możliwy do uruchomienia dzięki diodom LED działającym w podczerwieni. Aktywują się one samoczynnie po zapadnięciu zmroku.
TrueLife NannyCam V24 ma też wbudowany czujnik temperatury, 8 kołysanek i funkcję interkomu. Podobnie jak pozostałe polecane nianie elektroniczne model oferuje także pracę w trybie VOX o modyfikowalnej czułości.
Truelife NannyCam H32
Wyższym modelem tej samej marki, Truelife, jest NannyCam H32. W nieco wyższej cenie użytkownik otrzymuje 3,2 calowy kolorowy wyświetlacz LCD. Jak przystało na dobrą nianię elektroniczną, model oferuje także termometr pokojowy, automatyczny tryb nocny i tryb VOX.
NannyCam H32 zapewnia wysokiej jakości transmisję dźwięku i obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. 8 kojących melodii może pomóc uspokoić dziecko, podobnie jak możliwość usłyszenia Twojego głosu dzięki interkomowi.
Podobnie jak w modelu NannyCam V24, H32 także trzyma do 24 godzin i oferuje zasięg do 300 metrów w wolnej przestrzeni i do 100 m w domu.
Niania elektroniczna Neno Vera
Bardzo zbliżone parametry co NannyCam H32 oferuje model Neno Vera. Ta wideoniania wyróżnia się jednak bardziej eleganckim designem.
Jak każda spośród najlepszych niań elektronicznych, Neno Vera jest wyposażona w system dwukierunkowej komunikacji, dzięki któremu możesz mówić do dziecka i słyszeć go w tym samym czasie.
Wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala oferuje czytelny obraz nie tylko w dzień, ale także w nocy, dzięki sześciu wbudowanym diodom IR.
Odbiornik został wyposażony w czujnik temperatury, dzięki czemu możesz stale monitorować komfort termiczny swojego dziecka. 8 wbudowanych melodii pozwoli mu spokojnie zasnąć.
Sama obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Dzięki lekkiej i poręcznej budowie zestaw możesz też z łatwością zabrać ze sobą w podróż czy do ogrodu.
Wadą tego modelu jest niska żywotność baterii. Wbudowany akumulator zapewnia nieprzerwaną pracę wyłącznie przez kilka godzin. Jeśli chodzi o zasięg – wynosi on do 50 metrów wewnątrz pomieszczeń i do 260 metrów w nieograniczonej niczym przestrzeni.
Philips Avent SCD835/26
W rankingu niań elektronicznych nie mogło zabraknąć topowego producenta elektroniki. Choć model Philips Avent SCD835/26 nie należy do najtańszych, część użytkowników preferuje postawić na znaną sobie markę.
Avent SCD835/26 to dobry wybór, ponieważ posiada wszystkie cechy, które powinna posiadać najlepsza niania elektroniczna. Jest wyraźny wyświetlacz LCD 2,7″ (6,9 cm) i podczerwień w trybie noktowizyjnym, który automatycznie uruchamia się w ciemności.
5 odprężających melodii może pomóc dziecku spokojnie zasnąć, przydatna będzie też z pewnością funkcja odpowiedzi. Nieco mniejszy w porównaniu do pozostałych polecanych niań elektronicznych jest zasięg w domu (50 m), a także żywotność baterii, która wynosi 12 godzin. Nie tu też niestety czujnika temperatury.
Philips Avent Premium SCD923/26
To, co wyróżnia model Philips Avent Premium SCD923/26 pośród najlepszych niań elektronicznych to fakt, że z łatwością połączysz go z aplikacją mobilną Baby Monitor+. Aplikacja umożliwia monitoring zarówno poprzez sieć Wi-Fi, jak i mobilny Internet.
Kamera Full HD oferuje wysokiej jakości obraz we współpracy z ekranem o przekątnej 4,3 cala. W urządzeniu nie zabrakło również oczywiście funkcji widzenia nocnego, a dodatkowo nianię wyposażono w cyfrowe zbliżenie.
Dwukierunkowy interkom umożliwia komunikację w tym samym czasie, nawet przy braku internetu (dzięki falom radiowym). Twoje dziecko z pewnością znajdzie też swoją ulubioną kołysankę pośród 15 zaprogramowanych melodii.
Do wad tego modelu należy jednak zaliczyć cenę, która jest nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku pozostałych, godnych polecenia modeli z naszego rankingu niań elektronicznych. Także bateria ma krótką żywotność, ponieważ trzyma tylko 12 godzin w trybie ECO. Jeżeli jednak cena nie ma znaczenia, współpraca z aplikacją w modelu Avent Premium SCD923/26 może być w istocie wartościowym udogodnieniem.
Wideoniania Philips Avent Full SCD923/26
Jaki rodzaj niani elektronicznej warto wybrać?
Do wyboru dostępne są zasadniczo dwa rodzaje urządzeń, które różnią się między sobą systemami transmisji danych. Musisz zdecydować, który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
Pierwszą opcją są nianie elektroniczne w wersji analogowej, które nadają sygnał w sposób ciągły. Ich zasięg w opiniach użytkowników jest zazwyczaj bardzo dobry, natomiast problematyczną kwestią może być jakość transmisji danych.
Drugą możliwością jest niania cyfrowa, która generuje transmisję danych identyczną, jak domowe routery. Jej zasięg, w porównaniu do niani analogowej, jest nieco gorszy. Lepsza natomiast jest jakość transmisji, która przebiega praktycznie bezzakłóceniowo.
Ile kosztuje dobra niania elektroniczna?
Dobra niania elektroniczna nie musi być dużym wydatkiem, o czym świadczą takie modele jak Esperanza Gregorio czy Esperanza Juan. Droższe modele zazwyczaj oferują po prostu lepszej jakości wyświetlacze, które oferują bardziej czytelne obrazy nawet w nocy.
Ekrany 3.2″, dostępne w najlepszych nianiach elektronicznych, też nie muszą jednak kosztować dużo. Najtańszymi modelami z tego segmentu są Esperanza Jacob oraz Lionelo Babyline 7.1, które są droższe od wyżej omawianych wideoniań o zaledwie około 100 złotych.
Najdroższe wideonianie mogą sięgać kwot tysiąca złotych, ale wtedy mówimy już o zaawansowanych technologicznie funkcjach. Przykładowo Babysense 7 V24R oferuje dodatkowo monitorowanie oddechu, a Philips Avent Premium – współpracę z aplikacją.
Sprawdź również: Najlepsze nawilżacze ewaporacyjne [TOP 17]
Niania elektroniczna – jaką firmę wybrać?
Jeśli chodzi o producentów najlepszych niań elektronicznych sporo modeli do wyboru oferują marki BabySense, Alecto, Babymoov i VTech. Na szczególną uwagę zasługują jednak naszym zdaniem producenci, którzy mają mniejszy asortyment, ale konkurencyjne ceny przy zachowaniu pełni funkcjonalności urządzeń.
Do takich należy marka Luvion, Esperanza, Neno czy TrueLife. To właśnie modele tych producentów postanowiliśmy umieścić w naszym rankingu niań elektronicznych jako przykłady urządzeń o najlepszym stosunku ceny do jakości.
Niania elektroniczna z kamerą czy bez?
Niania elektroniczna z kamerą jest na tyle tanim urządzeniem, że naszym zdaniem warto wyposażyć się właśnie w tą wersję. Zmęczenie i obowiązki mogą w końcu pozbawić świeżo upieczonych rodziców wystarczającej ilości uwagi, a wtedy tą rolę powinna przejąć niania elektroniczna.
Warto zatem, żeby prócz monitorowania dźwięków mogła monitorować także ruchy dziecka. Takie rozwiązanie daje rodzicom większą kontrolę, a co za tym idzie – większy spokój.
To, co przemawia na korzyść niań elektronicznych audio to przede wszystkim znacznie niższa cena. Podczas gdy najtańsze wideonianie kosztują około 200 złotych, nianie audio można kupić nawet za połowę mniej pieniędzy.
Niania elektroniczna z monitorem oddechu – Babysense 7 V24R
Dobra niania elektroniczna – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Najlepsze nianie elektroniczne muszą posiadać kilka istotnych cech, by zapewnić maksimum komfortu użytkowania.
- Rodzaj zasilania – to właśnie od niego zależy możliwość umieszczenia sprzętu w wybranym miejscu. Jeśli więc na szafce, komodzie czy przy łóżeczku, nie ma kontaktu, do którego można podpiąć sprzęt zasilany przewodowo – warto postawić na model z wbudowanym akumulatorem lub zasilany bateryjnie.
- Zasięg – świadczy o funkcjonalności wybranego modelu. Parametr ten określany jest w metrach i określa odległość, która gwarantuje bezproblemową transmisję. Istnieje niepisana zasada mówiąca o tym, że od zasięgu podanego przez producenta, powinno się odjąć mniej więcej połowę i dopiero to daje rzeczywistą odległość nadawania. Przy szacowaniu zasięgu producent nie są bierze pod uwagę czynników zewnętrznych, takich jak grubość ścian lub warunki atmosferyczne panujące na dworze, które – wbrem pozorom – również mogą mieć znaczenie. Nieraz zdarza się również, że producenci celowo zawyżają ten parametr, zdając sobie sprawę, że łatwo uzasadnić jego odchyły.
- Nianie elektroniczne nadają sygnał na różnych częstotliwościach, dlatego też istotną kwestią jest ilość obsługiwanych kanałów. Jeśli sprzęt nie będzie oferował różnorodności w tej kwestii, może przechwytywać sygnał z innych urządzeń, przez co nie będzie spełniał swojej najważniejszej funkcji.
- Wielkość monitora – powinna być dostosowana przede wszystkim do preferencji użytkownika. Nie warto jednak wydawać większej sumy pieniędzy na urządzenie, na którym niewiele będzie widoczne. Dlatego w naszym rankingu niań elektronicznych braliśmy pod uwagę jakość wyświetlacza.
- Tryb nocny – funkcja ta wykorzystuje podczerwień, w celu zapewnienia optymalnej widoczności nawet po zmroku. Zdecydowanie jest to coś, za co warto dopłacić. Jako że światło podczerwone jest niewidoczne dla ludzkich oczu, nie będzie przeszkadzało czy też budziło dziecka.
- Dodatkowe funkcje – najlepsze nianie elektroniczne mają takie funkcje jak aktywacja ruchem, monitorowanie wilgotności powietrza lub zwiększona ilość stacji odbiorczych. Przydatna może okazać się także możliwość zapisywania nagranego obrazu w celu ponownego odtworzenia.
Czytaj także: Ranking oczyszczaczy powietrza 2022
W jakich przypadkach niania elektroniczna sprawdzi się najlepiej?
Istnieje kilka sytuacji, w których dobra niania elektroniczna może okazać się nieocenioną pomocą w sprawowaniu opieki. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, w którymś z poniższych przypadków, z pewnością nie będziesz wyobrażać sobie życia bez niani w przyszłości.
– Mieszkanie w dużym domu/mieszkaniu – spore powierzchnie zdecydowanie utrudniają przemieszczanie się, szczególnie, jeśli mówimy o kilkunastu spacerach w ciągu dnia. Niania elektroniczna znacznie redukuje tą liczbę, zapewniając odrobinę więcej własnej przestrzeni czy też możliwości odpoczynku.
– Praca w domu – home-office dla wielu osób jest kwestią problematyczną. Na barkach spoczywa wówczas zarówno obowiązek pracy, opieki nad całym domem, jak i doglądania dziecka. W takim wypadku dobra niania elektroniczna może okazać się wręcz konieczna do normalnego funkcjonowania.
– Większa ilość małych dzieci – każde dziecko wymaga dużej ilości uwagi rodzica, dlatego też przy noworodku lub malutkim dziecku warto zainwestować w nianię, która dopilnuje dziecka podczas zabawy czy spędzania czasu z rodzeństwem.
– Kontrola pracy zatrudnionej osoby – niania elektroniczna sprawdzi się również jako dodatkowy system doglądania osoby opiekującej się dzieckiem. Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje bowiem nie tylko przy prowadzeniu samochodu. Ciężko jest zostawić swoją pociechę z obcą osobą, szczególnie po raz pierwszy. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, oczywiście uprzednio informując o tym nowego opiekuna.
Sprawdź też: Najlepsze mopy parowe [TOP 10]
Materiał sponsorowany.