• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Rowery górskie, zwane również „góralami” lub MTB (ang. Mountain Bike), to jednoślady wykorzystywane przede wszystkim podczas trudnych i wyjątkowo zróżnicowanych tras, w tym chociażby górskich i leśnych. Tego typu rowery cechują się wytrzymałą konstrukcją, a także wyjątkowo solidną ramą. Posiadają one również szerokie opony, których zadaniem jest zapewnianie odpowiedniej przyczepności.

W obrębie rowerów górskich dokonuje się jednocześnie podziału na kilka odrębnych kategorii, które różnią się między sobą poszczególnymi cechami. Kwestia ta nieraz jednak stanowi utrudnienie przy wyborze odpowiednio dopasowanego jednośladu. Pomocą może więc okazać się poniższy artykuł, który stanowi zbiór najważniejszych informacji dotyczących rowerów górskich.

Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Rower górski – który rodzaj wybrać?

Rower górski - który rodzaj wybrać?

W obrębie rowerów górskich wyróżnia się takie warianty, jak chociażby:

  • XC – to jednoślady dedykowane do Cross-Country, czyli dyscypliny sportowej, w której rowery wykorzystywane są do wyścigów. Tego typu sprzęty muszą cechować się niską wagą, a także odpowiednią geometrią ramy, która umożliwi szybką i wydajną jazdę po leśnych terenach.
  • Rekreacyjny – czyli wariant dedykowany przede wszystkim początkującym użytkownikom, którzy z roweru górskiego chcą korzystać przede wszystkim hobbystycznie i rekreacyjnie. Tego typu jednoślady najczęściej posiadają aluminiową lub stalową ramę, a przy tym umożliwiają montaż błotników, czy nawet bagażnika.
  • Trailowy (szlakowy, „ścieżkowiec”) – to wariant, który doskonale radzi sobie nawet z najtrudniejszymi trasami. Tego typu rowery górskie są przeważnie wykorzystywane przez doświadczonych użytkowników, a także osoby, które regularnie korzystają ze specjalnie zaprojektowanych torów.
  • Enduro – czyli tzw. „góral do zadań specjalnych”. Rower w typie enduro jest bowiem jednośladem dedykowanym do trudnych tras, które wymagają nie tylko doświadczenia, ale i wypracowania odpowiednich technik przydatnych w pokonywaniu rozmaitych przeszkód.
  • Downhill (DH) – to rowery górskie dedykowane dyscyplinie sportowej o tej samej nazwie. Podczas zawodów uczestnicy mają za zadanie zjechać po odpowiednio zaprojektowanych trasach w możliwie najkrótszym czasie. Tego typu jednoślady są stabilne, a przy tym bardzo płynnie pokonują nawet ostre zakręty. Ponadto określa się je również mianem pewnych, co gwarantuje chociażby ciężka i solidna rama.
  • e-MTB – podobnie jak wszystkie inne rodzaje rowerów, również jednoślady górskie doczekały się wersji elektrycznej. Takie sprzęty posiadają zasadniczo wszystkie cechy klasycznych rowerów górskich, jednak silnik elektryczny zapewnia użytkownikom wsparcie, które docenia się przede wszystkim w trakcie podjazdów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego? Najważniejsze cechy MTB

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego? Najważniejsze cechy MTB

Zasadniczo rzecz biorąc – rowery górskie (niezależnie od wariantu) posiadają kilka cech wspólnych. Wśród nich zaznacza się chociażby szerokie obręcze, opony z wyraźnym bieżnikiem, jakościowe systemy amortyzujące, specyficzną geometrię ramy, wytrzymały napęd, czy też niezawodne hamulce tarczowe. Decydując się na zakup roweru MTB należy jednak ustalić w tych kwestiach własne wymagania, a także preferencje, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Geometria

Geometria roweru to termin określający kształt ramy, kąty nachylenia rur, a także wszelkie pozostałe parametry, które wywierają bezpośredni wpływ na pozycję kierowcy znajdującego się na rowerze. Z łatwością można więc się domyślić, że aspekt ten ma duże znaczenie chociażby w kontekście wygody jazdy. Geometria będzie jednak świadczyła również o zwrotności roweru, a także kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz łatwością podjazdów i zjazdów.

W przypadku rowerów górskich użytkownicy mogą wybierać pomiędzy agresywniejszą geometrią, lub też stabilniejszymi rozwiązaniami, które zwiększają wygodę w trakcie jazdy.

Hamulce

Hamulce

Jeszcze nie tak dawno temu w rowerach górskich bardzo często spotykane były hamulce v-brake. Dziś jednak tego typu praktyki odeszły w zapomnienie, a hamulce v-brake zastępuje się hamulcami tarczowymi. Rozwiązanie to umożliwia bowiem natychmiastowe zwolnienie, lub też zatrzymanie roweru, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Co więcej, warianty tarczowe doskonale sprawdzą się nawet przy błotnistych trasach, a także podczas deszczu. Nie straszne są im również nieprzyjazne podłoża, przez co niezaprzeczalnie zwiększają bezpieczeństwo w trakcie przeróżnych zjazdów.

Rozmiar kół

Rowery górskie z założenia mają cechować się mocnymi obręczami, a także szerokimi oponami z wyraźnym bieżnikiem. Takie rozwiązanie gwarantuje bowiem odpowiednią przyczepność, tym samym zwiększając bezpieczeństwo jazdy. Ponadto w rowerach MTB przeważnie wykorzystuje się ogumienie w systemie Tubeless (bezdętkowym), gdyż jest ono lekkie, a zarazem mniej podatne na uszkodzenia niż klasyczne dętki.

Wybierając rower MTB warto zwrócić uwagę na rozmiar kół, gdyż kwestia ta wywiera bezpośredni wpływ na zwrotność jednośladu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań okazują się przy tym 29-calowe koła, które to gwarantują dużą stabilność roweru, a także bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Należy jednak wspomnieć, że mniejsze koła (np. 26”) będą natomiast gwarancją zwiększonej zwrotności, która pożądana jest przede wszystkim w trakcie nieco bardziej profesjonalnych i wyczynowych tras.

Jak wybrać rower górski? Podsumowanie

Jak wybrać rower górski? Podsumowanie

Wybór odpowiednio dopasowanego roweru górskiego, który spełni wszystkie najważniejsze oczekiwania i wymagania użytkownika, nieraz może okazać się odrobinę problematyczny. Całkowicie niewskazanym będzie jednak dokonywanie nieprzemyślanego zakupu, gdyż tego typu decyzje najczęściej kończą się dużym rozczarowaniem. Co więcej, jakościowy rower MTB nie będzie tanią rzeczą, przez co błędne dopasowanie może wiązać się ze sporymi kosztami.

Decydując się na zakup roweru górskiego zdecydowanie warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się tzw. bike fitting, czyli usługa, która ma na celu dobranie możliwie najbardziej dopasowanego do danych preferencji jednośladu. Z pewnością jest to więc coś, co warto rozważyć.

Zobacz również: Buty na rower – jakie wybrać? Co to są buty SPD?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)