Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szereg rozmaitych czynników, takich jak wszechobecny kurz, spaliny, dym, a nawet smog. Zimą zalicza się do nich również wiatr i mróz, a także wyjątkowo suche powietrze pochodzące z grzejników. Co więcej, nie bez znaczenia jest również życie w pośpiechu i nieustannym biegu, a także błędnie dopasowana pielęgnacja, która nie jest w stanie zagwarantować dokładnego oczyszczenia. Wszystko to sprawia, że skóra może stać się podrażniona, nadmiernie sucha, czy też zaczerwieniona. Wówczas obserwowuje się przy tym drobne zmarszczki, a także wypryski, które często wywołują frustrację.
Jak więc prawidłowo zadbać o skórę, aby uchronić ją przed szkodliwymi czynnikami i wszelkimi zanieczyszczeniami? Co może okazać się przydatne i użyteczne w tym procesie? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Najlepsze olejki eteryczne do dyfuzora zapachowego – jakie wybrać?
Spis treści
Zanieczyszczenia powietrza – jak wpływają na skórę?
Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza w Polsce zdecydowanie nie należy do najlepszych. Przeważnie skupiamy się jednak na tym, jak ten fakt wpływa na nasze ogólne zdrowie i dobrostan, gdyż jesienią i zimą zanieczyszczone powietrze jest wdychane do płuc zasadniczo każdego dnia. Niestety, wywiera to również wpływ na stan i wygląd skóry, gdyż zanieczyszczenia nie tylko osadzają się na niej, ale i przenikają w gruczoły łojowe i mieszki włosowe. W związku z tym mogą one powodować przyspieszone starzenie się skóry, ale i wywoływać stres oksydacyjny, uszkadzać barierę hydrolipidową, czy nawet doprowadzać do rozpadu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. Oprócz tego zanieczyszczenia powietrza powodują również:
- Utratę blasku i zdrowego wyglądu cery;
- Utratę jędrności i elastyczności;
- Pojawienie się zmarszczek;
- Utratę zdolności do samoregeneracji;
- Podatność na podrażnienia;
- Zaczerwienienie.
Ponadto osoby, które mają skłonności do trądziku, AZS, łuszczycy lub innych chorób i dolegliwości skórnych mogą doświadczać nasilenia poszczególnych objawów, gdyż zanieczyszczenia powietrza są w stanie poważnie osłabić naturalną barierę naskórkową.
Stres oksydacyjny – co to jest?
Stres oksydacyjny, zwany również miejskim, to stan zaburzenia pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, czyli antyoksydantami. Wśród jego przyczyn zaznacza się między innymi zbyt szybkie tempo życia, niewystarczającą ilość snu, błędnie dopasowaną dietę, a także długotrwałe przebywanie wśród rozmaitych zanieczyszczeń, takich jak spaliny, dym i smog. Wówczas mamy do czynienia z nadmiarem wolnych rodników, które to z kolei przyczyniają się nie tylko do uszkodzeń bariery ochronnej skóry, czy też przyspieszenia procesów jej starzenia się, ale również mogą stanowić podłoże dla takich chorób, jak chociażby zaburzenia wzroku, czy miażdżyca. Stres oksydacyjny z pewnością nie jest więc czymś, co warto ignorować, gdyż może to wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Jak chronić skórę przed zanieczyszczeniami?
Jesienią i zimą, gdy skóra jest narażona na szereg zagrażających czynników, w tym również zanieczyszczeń, wskazanym jest poświęcenie jej nieco więcej uwagi. Skuteczna ochrona skóry może jednak okazać się odrobinę problematyczna, gdyż wymaga to wdrożenia kilku rozwiązań i wypracowania poszczególnych nawyków. Poniższe wskazówki mogą jednak okazać się wyjątkowo pomocne w tym zadaniu, a przy tym są również w stanie znacznie je usprawnić.
Zainwestuj w oczyszczacz powietrza
Zanieczyszczenia powietrza wywierają niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a przy tym również stan i wygląd skóry. I choć całkowicie niemożliwym jest odcięcie się od świata zewnętrznego w celu ograniczenia kontaktu ze spalinami, smogiem i kurzem, tak każdy z nas jest w stanie zadbać o to, aby polepszyć jakość powietrza we własnych domach i mieszkaniach. W tym celu koniecznym okazuje się jednak zakup jakościowego oczyszczacza, lub też oczyszczacza z nawilżaczem, który dodatkowo zadba o to, aby powietrze nie było zbyt suche. Dobrym rozwiązaniem może również okazać się zakup samego nawilżacza, co dotyczy przede wszystkim osób żyjących w stosunkowo czystych okolicach.
Zadbaj o dokładne oczyszczanie skóry
Zwyczajne umycie skóry ciepłą wodą, a czasem również wybranym płynem, nieraz okazuje się niewystarczające. Dotyczy to w szczególności skóry twarzy, która, w odróżnieniu od reszty ciała, w okresie jesienno-zimowy jest szczególnie narażona na kontakt z rozmaitymi zanieczyszczeniami, ponieważ nie jest zakryta ubraniami. Tak więc, aby zabiec osadzaniu się i przenikaniu zanieczyszczeń w głąb skóry, koniecznym jest zadbanie o prawidłowe jej oczyszczanie, co powinno mieć miejsce na porządku dziennym. W tym celu warto rozważyć zakup takich akcesoriów, jak chociażby szczoteczki do twarzy. Ich zadaniem jest bowiem skuteczne i precyzyjne mycie skóry, a przy tym również ujędrnianie jej, pobudzanie krążenia krwi, czy nawet rozprowadzanie ulubionych kosmetyków.
Wybierz odpowiednie kosmetyki
Jesienią i zimą, gdy ilość zanieczyszczeń powietrza znacząco wzrasta, warto jest wyposażyć się w kosmetyki, które w swoim składzie zawierają wartościowe antyoksydanty (np. w postaci witamin A, C, E, polifenoli i karotenoidów) lub też cechują się składem mającym zapewniać skórze skuteczną ochronę.
Postaw na wartościowe zabiegi
Do zabiegów, które skutecznie oczyszczają skórę, a przy tym znacznie polepszają jej wygląd i stan, zalicza się chociażby peeling kawitacyjny, a także mikrodermabrazję. I choć mogłoby się wydawać, że powinny być one wykonywane jedynie w profesjonalnych salonach, tak w rzeczywistości przeprowadzenie ich w domowym zaciszu nie powinno sprawić większych problemów. W tym celu konieczne będzie jednak wyposażenie się w odpowiednie urządzenia, które umożliwią przeprowadzenie zabiegu bez konieczności wychodzenia z domu.
Zobacz również: Gua Sha a roller do twarzy – jaki wybrać?
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy