• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Android Auto to jeden z najlepszych systemów dla kierowców, które możemy znaleźć w naszych samochodach. Niestety, często nie wykorzystujemy nawet odrobiny jego możliwości. Podpowiadamy więc, co warto zainstalować na Android Auto.

Oczywiście, aby móc cieszyć się Android Auto w naszym samochodzie, konieczny jest nam w tym celu system multimedialny kompatybilny z tę aplikacją. Nie powinno być to jednak zbyt dużym problemem, obecnie większość nowych pojazdów jest już w niego wyposażona. Nawet jeśli nie mamy w naszym samochodzie wbudowanego tabletu to nic straconego – dalej możemy cieszyć się możliwościami rozwiązania od Google.

W tym celu, musimy po prostu pobrać aplikację Android Auto na nasz telefon. Niestety, nie jest ona jeszcze dostępna oficjalnie w Polsce. Na szczęście, możemy łatwo pobrać ją z zewnętrznego źródła w postaci pliku .apk.

Zakładając, że mamy już naszą upragnioną aplikację, przejdźmy do głównego punktu programu: Co warto zainstalować na Android Auto? Podpowiadamy kilka interesujących propozycji, aby maksymalnie wykorzystać możliwości tego oprogramowania.

Google Maps na Android Auto – absolutny must-have

Google Maps na Android Auto

Jak to mówią, król jest jeden. A w tym przypadku są to mapy Google. Ciężko wyobrazić sobie zresztą korzystanie z Android Auto nie korzystając z Google Maps. W większości przypadków, dostaniemy je zresztą już domyślnie preinstalowane. Zapomnijcie o jakiejkolwiek innej nawigacji, szczególnie tej dodatkowo płatnej.

O zaletach Google Maps podczas nawigacji można mówić naprawdę dużo. Od prostego i przejrzystego interfejsu, poprzez tryb nocny i dzienny aż do wygodnej możliwości sterowania głosem. Najważniejsza funkcja to jednak rewelacyjne wręcz reagowanie na żywo na warunki na drodze.

Nawet jeśli znacie jakaś trasę na pamięć, nie zaszkodzi wam, jeśli włączycie nawigację. Być może akurat miał miejsce wypadek i niewielki objazd zaoszczędzi nam mnóstwo czasu. Z Google Maps niemal zawsze będziecie o tym wiedzieli – to must-have do zainstalowania i numer jeden w kategorii “Najlepsze aplikacje na Android Auto”.

Sprawdź: Automatyczna skrzynia biegów – jaka będzie dla nas najlepsza?

Krótka zapowiedź: Yanosik na Android Auto

Yanosik

Skoro jesteśmy już przy aplikacjach do nawigacji, to nie może zabraknąć tutaj czegoś z naszego własnego podwórka. Yanosik to narzędzie, bez którego wielu kierowców nie wyobraża sobie nawet dłuższej podróży. Nic zresztą dziwnego, ma jedną gigantyczną przewagę nad mapami Google – znacznie lepiej ostrzega nas o fotoradarach, kontrolach drogowych i wszelkich innych pułapkach czyhających na kierowców.

Niestety, jak na razie ten punkt w rankingu musicie potraktować jako zapowiedź. Na moment publikacji, czyli 4.08.2021 Yanosik na Android Auto jest dalej w fazie alfa. Dopiero część wybranych kierowców mogła z niego skorzystać i pobawić się w testerów.

Wieści są jednak świetne – aplikacja działa podobno płynnie i bez żadnego problemu. Twórcy zapowiedzieli, że oficjalna premiera to już kwestia tygodni lub maksymalnie miesięcy. Już wkrótce będziecie mogli więc cieszyć się najskuteczniejszym w Polsce „antyradarem” również w Android Auto. Fajnie, prawda?

Spotify

Android Auto Spotify

Dla wielu kierowców, nie ma żadnego prowadzenia samochodu bez słuchania muzyki. No, może poza parkowaniem, kiedy trzeba ją wyłączyć, żeby lepiej widzieć. Tak czy inaczej, Spotify jest również dostępne w bardzo wygodnej wersji na Android Auto.

Czemu jednak instalować w ogóle Spotify na Android Auto? Powód jest banalnie prosty – dzięki temu będziemy mogli sterować nim bardzo łatwo za pomocą przycisków w samochodzie, a w szczególności na kierownicy. Aplikacja jest tak dobrze zoptymalizowana, że wygląda jakby był to po prostu domyślny odtwarzacz muzyki wbudowany w nasz samochód. To solidne pierwsze miejsce w kategorii muzyka w rankingu pt. “Najlepsze aplikacje na Android Auto”.

Warto również wspomnieć, że Spotify może pochwalić się naprawdę świetnym asystentem głosowym. Bez najmniejszych przeszkód możemy poprosić go o puszczenie naszej ulubionej piosenki, wybranie danej playlisty, czy nawet zaskoczenie nas jakimś nowym ciekawym utworem. A o to tu przecież chodzi – aby nie musieć sterować aplikacjami ręcznie.

Zobacz: Najbezpieczniejsze auta na autostrady – ranking

iHeartRadio – najlepsze radio Internetowe

IHeartRadio

Być może w samochodzie, jak wielu innych kierowców, wolicie jednak posłuchać radia. To zrozumiałe – jest znacznie bardziej interaktywne i daje nam poczucie uczestniczenia w jakimś wydarzeniu na żywo. Niemniej, radio ma dwie spore wady: ogrom reklam i problemy z zasięgiem, jeśli słuchamy lokalnych stacji na trasie.

Bardzo ciekawą alternatywą będzie tutaj radio internetowe, a konkretniej iHeartRadio. Znajdziemy tam program muzyczny w niemal każdym interesującym nas gatunku, talk-showy z największymi gwiazdami i wszystko inne, czego moglibyśmy oczekiwać po stacji radiowej.

Oczywiście, w iHeartRadio znajdziemy niestety reklamy. Jest ich jednak znacznie mniej niż w tradycyjnych radiostacjach. Jeśli jednak nam to bardzo przeszkadza, możemy zdecydować się na plan premium – wtedy możemy cieszyć się już muzyką bez żadnych ograniczeń. Opcja premium to jednak wydatek rzędu 10 dolarów miesięcznie.

Podcasty Google

Google Podcast

Skoro jesteśmy już przy radio i Spotify, to nie sposób nie wspomnieć również o podcastach Google. Jeśli lubicie korzystać z tej aplikacji, to mamy dla was dobrą wiadomość. Najczęściej jest już domyślnie wbudowana w Android Auto.

Oczywiście, znajdziemy w niej podcasty na praktycznie każdy interesujący nas temat. W dodatku, sporo produkcji jest również dostępnych po Polsku – to doskonały wybór dla wszystkich, którzy nie czują się zbyt pewnie z angielskim.

Najważniejsza funkcja, to podobnie jak w przypadku Spotify pełna integracja z asystentem głosowym. Do wyboru mamy naprawdę sporo funkcji, jedynie za pomocą głosu możemy wybrać najnowszy odcinek czy wybrać losowy podcast z danej dziedziny.

Co zainstalować na Android Auto? – z pewnością Messengera

Messenger bez Facebooka

 

Pisanie SMSów czy korzystanie z komunikatorów podczas jazdy jest nie tylko nielegalne, ale jest przy okazji zwyczajnie absurdalnie wręcz fatalnym pomysłem. Co jednak zrobić, jeśli chcemy pozostać na bieżąco z naszymi znajomymi? Oczywiście, że ściągnąć Messengera na Android Auto.

Spokojnie, nie będziecie wcale musieli nic pisać na niewygodnej klawiaturze tabletu podczas jazdy samochodem. Mijałoby się to przecież z jakimkolwiek sensem. Zamiast tego, wszystkie przychodzące wiadomości przeczyta wam lektor. Nie będziecie musieli nawet na chwilę oderwać wzroku od kierownicy.

Zapytacie pewnie całkiem słusznie jak komuś odpisać. Oczywiście, że głosowo. Wystarczy, że podyktujemy treść wiadomości. Niestety, musimy mieć tutaj na uwadze, że system nie działa jeszcze zbyt wybitnie w naszym języku.

Zobacz: Wideorejestratory samochodowe – który model warto kupić?

Audible

Audible na Android Auto

Nie samą muzyką człowiek żyje, prawda? Czasami w dłuższych trasach samochodowych idealnym rozwiązaniem będzie audiobook. Dzięki temu, możemy przecież poznać treść wszystkich interesujących nas książek, nie odrywając wzroku od drogi.

Bez wątpienia, jeśli chodzi o audiobooki to najlepszym wyborem będzie Audible. W ich bibliotece znajdziemy setki tysięcy różnych tytułów. Od najnowszych bestsellerów po stare klasyki. Nie zabraknie również wielu książek naukowych czy podręczników do nauki języka.

Nieco mylące dla polskich użytkowników może być to, że aplikacja teoretycznie nie jest dostępna w naszym języku. Spokojnie, w ich bibliotece jest też bardzo dużo książek po polsku. Ale może to przy okazji dobra okazja, żeby poduczyć się języka?

Cinkciarz też trafił na Android Auto

Cinkciarz

Dużo podróżujecie samochodem, ale chcecie być zawsze na bieżąco z wiadomościami ze świata finansjery? Cinkciarz ma dla was idealne rozwiązanie. Spokojnie, nie chodzi tutaj o kantor online w waszym aucie.

Zamiast tego, w aplikacji Cinkciarz na Android Auto znajdziecie publikowane dwa razy dziennie podcasty, omawiające najważniejsze wydarzenia i sytuacje na światowych rynkach. To po prostu skrót całej niezbędnej wiedzy w pigułce.

Oczywiście, całą aplikacją możemy sterować za pomocą głosu. Nie musicie odrywać rąk od kierownicy. Inaczej mijałoby się to z celem.

Zobacz też:
Samochód z automatem – jak jeździć? 5 najczęstszych błędów
Okulary blokujące niebieskie światło – TOP 5

Oceń ten post