• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Steam to niezwykle popularna wśród graczy platforma. Mało kto zna jednak jej wszystkie funkcje – pokażemy wam 5 z nich, o których mogliście nie mieć pojęcia!

Co to jest Steam?

Steam to jedna z najpopularniejszych platform cyfrowej dystrybucji gier na świecie. Stworzona przez Valve Corporation w 2023, a zatem 20 lat temu, zyskała już miliony użytkowników na całym globie. Co sprawia, że Steam jest tak wyjątkowy i jakie korzyści niesie dla społeczności graczy?

Steam umożliwia użytkownikom zakup i pobieranie gier komputerowych oraz innych programów multimedialnych bezpośrednio na ich komputery. Dzięki temu nie ma potrzeby chodzenia do sklepu i kupowania fizycznych kopii gier – wszystko odbywa się online. Dzisiaj to standard, ale jeszcze niedawno była to mała rewolucja. Dodatkowo, to miejsce do dyskusji dla społeczności graczy. Użytkownicy mogą tworzyć profile, dołączać do grup tematycznych, a nawet zakładać własne fora dyskusyjne.

Platforma posiada także funkcję zwaną Steam Workshop, która pozwala użytkownikom na tworzenie i udostępnianie modyfikacji do gier. Dzięki temu, społeczność może rozszerzać funkcjonalność oraz możliwości rozrywki. W skrócie – to serce społeczności gamingu. Oczywiście, sam Steam jest darmowy a pobierzecie go z tego miejsca.

Ukryte funkcje na platformie Steam – czy znasz je wszystkie?

Steam

Ze Steama korzysta tak naprawdę każdy gracz. Mało kto zna jednak jego ukryte funkcje. A te bardzo mocno uławiają nam korzystanie z serwisu. Przygotowałem więc dla was krótką listę rzeczy, które zdecydowanie warto poznać!

Zdalne pobieranie

Kupiliście nową grę, nie możecie się doczekać aż pogracie w nią po szkole czy pracy, wchodzicie do domu, odpalacie komputer, nastawiacie pobieranie i… czekacie 5 godzin. Nieprzyjemnie, prawda? Sprytny użytkownik może jednak tego łatwo uniknąć! Steam oferuje przecież zdalne pobieranie.

Wystarczy nam do tego aplikacja mobilna, przez którą swoją drogą możemy kupić też gry. Wystarczy wejść w bibliotekę a znajdziecie tam opcję zdalnej instalacji. Jedyny warunek to oczywiście to, żeby wasz komputer był uruchomiony. Jednym kliknięciem możecie kazać mu rozpocząć instalację gry. Będzie gotowa akurat na wasz powrót do domu!

Instalacja lokalna

Steam

Niektóre gry potrafią zajmować mnóstwo miejsca na dysku. Problem staje się jednak nieporównywalnie poważniejszy, jeśli macie limitowany internet. Pobieranie nowego tytułu może zużyć wszystkie nasze limity. Jest jednak pewien ciekawy trick. Jeśli w waszej sieci znajduje się komputer, na którym gra jest już pobrana, to możecie zainstalować ją na innym komputerze w pełni lokalnie.

Wejdźcie w Steam – Ustawienia – Pobieranie i zaznaczcie opcję Przesyłanie plików gry poprzez sieć lokalną i zaznaczcie, czy chcecie dzielić się plikami tylko ze swoim kontem, czy też może z przyjaciółmi w tej samej sieci. Przy okazji, to często znacznie szybsza opcja niż tradycyjne pobieranie, nawet jeśli macie nielimitowany internet!

Dzielenie się grami

Steam

Chociaż dzielenie się kontem na Netflixie odeszło do historii, to Steam wciąż oferuje taką opcję. Problem w tym, że mało osób z niej korzysta – a szkoda. Za jej pomocą możemy dzielić się z rodziną lub przyjaciółmi naszymi grami, całkowicie za darmo. Wystarczy wejść w opcje i zakładkę Rodzinne i upoważnić tam konkretne konta do współdzielenia naszej biblioteki. Spokojnie, nasze osiągnięcia, przedmioty czy zapisy pozostaną tylko i wyłącznie nasze.

Upoważnionych może być jednocześnie do 10 komputerów i 5 kont. Każde z kont może korzystać z twojej biblioteki na dowolnym z autoryzowanych przez ciebie komputerów. Haczyk jest jeden – dana biblioteka może być używana jednocześnie przez tylko jednego użytkownika. Właściciel ma zawsze priorytet.

Tryb mini

Steam to dość duża i bardzo krzykliwa aplikacja pełna kolorowych grafik, reklam i tym podobnych. Jeśli preferujecie minimalizm, to mamy dla was doskonałą wiadomość. Wystarczy skorzystać z trybu mini, czyli bardzo eleganckiego interfejsu, który zajmie może 1/10 naszej przestrzeni na ekranie.

Jak to zrobić? Wejdźcie w opcję Wyświetl i wybierzcie po prostu opcję Tryb Mini. Steam natychmiast przełączy się do nowego interfejsu. Wyjść z niego możemy dokładnie w ten sam sposób, kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę.

Sekretne gry

Wiecie zapewne, że ze Steama na przestrzeni 20 lat zniknęło mnóstwo gier. To naturalne – developerzy usuwali niektóre z nich. Co jednak ciekawe, wciąż możemy je pobierać! No, przynajmniej niektóre z nich. Sposób jest dość trudny, ale ciekawy. Przede wszystkim, musimy uruchomić Steam a następnie… aplikacje Uruchom. Spokojnie, nie planuję właśnie ukraść waszych przedmiotów z ekwipunku.

Wpiszcie hasło steam://install/*numer* i zamieńcie oczywiście *numer* na wybrany z listy poniżej numer. Znajdują się tam różne usunięte gry, w większości retro. Wpisanie tej komendy uruchomi proces ich instalacji. Fajnie, prawda? Co ciekawe, wszystkie są w pełnie darmowe.

Age of Empires online {Servers down} steam://install/105430
Arcane Saga Online steam://install/238110
Arctic Combat steam://install/212370
Arma 2:free version steam://install/107400
Battle for Graxia steam://install/90530
Brawl Busters steam://install/109410
Bullet Run steam://install/211880
Codename Gordon steam://install/92
District 187 steam://install/221080
Dungeon Fighter Online steam://install/212220
F.E.A.R. Online {Servers down} steam://install/223650
Fnaf world steam://install/427920
Haunted Memories steam://install/241640
Maple Story(US-version) steam://install/216150
Pandora Saga steam://install/106010
Renaissance Heroes steam://install/221790
Rusty Hearts steam://install/36630
Spacewar steam://install/480
TERA steam://install/389300
TERA EU steam://install/323370
Vanguard: Saga of Heroes F2P steam://install/218210
Wizardry Online steam://install/221360

Zobacz też:
Nagrody EISA 2023 – znamy już najlepszy smartfon, smartwatch i słuchawki tego roku
Tajemnice Messengera – poznaj 10 ciekawych funkcji i trików

Oceń ten post