• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Wielu użytkowników zastanawia się dlaczego Microsoft określił w wymaganiach sprzętowych, że potrzebujemy TPM 2.0 dla Windows 11. Co się za tym kryje?

David Weston, dyrektor ds. bezpieczeństwa firm i systemów operacyjnych w Microsoft, napisał na oficjalnym blogu, że moduły TPM (Trusted Platform Modules) są odpowiedzią Microsoftu na rosnący problem cyberprzestępczości. Przekonuje, że komputery z modułami TPM oferują wyższy poziom bezpieczeństwa przed atakami takimi jak phishing czy ransomware.

TPM 2.0 dla Windows 11 – czy to konieczne?

Weston wyjaśnił, że Microsoft chce, aby komputery PC były bezpieczniejsze, dlatego postawił na połączenie sprzętu z oprogramowaniem firmware i wirtualizacją. Jednocześnie potrzebne są solidniejsze podstawy na przyszłość, które z kolei umożliwiają moduły TPM. Wszystkie nowe komputery z systemem Windows 11 będą dostarczane z wbudowanym modułem TPM 2.0.

Sprawdź: Windows 11

“Komputery przyszłości potrzebują tego nowoczesnego, sprzętowego źródła zaufania, aby zapewnić ochronę przed powszechnymi i wyrafinowanymi atakami. Wymaganie modułu TPM 2.0 podnosi standard bezpieczeństwa sprzętowego” – stwierdził na blogu.

To oczywiście uzasadniona decyzja, niemniej wiele osób twierdzi, że stosuje już skuteczne zabezpieczenia i nie widzi potrzeby inwestowania w TPM 2.0. Dopatruje się tutaj niejako wymuszenia modernizacji sprzętu – nowe wymagania sprawią, że wiele osób i firm, chcąc przenieść się na Windows 11, zostanie niejako zmuszonych do zakupu nowego sprzętu. Tego typu użytkownicy chcieliby, aby obsługa TPM 2.0 przez Windows 11 była opcjonalna, nie zaś obowiązkowa.

Jeśli zaś chodzi o Trusted Platform Module (TPM), to chip, który jest zintegrowany z płytą główną komputera lub dodawany osobno do procesora. Jego celem jest pomoc w ochronie kluczy szyfrowania, poświadczeń użytkownika i innych poufnych danych, które znajdują się za “barierą sprzętową”, aby złośliwe oprogramowanie i hakerzy nie mogli uzyskać dostępu do tych danych, ani manipulować nimi. Moduły TPM mogą być odrębnymi układami na płycie głównej komputera, ale ostatnio zostały też bezpośrednio zintegrowane z samym procesorem jako blok logiczny.

Weston dodał, że prawie każdy procesor w ciągu ostatnich 5 lat zawiera już moduł TPM, zwany Intel PTT lub AMD PSP fTPM.

Zobacz też:
Windows 11 – wymagania niskie, ale irytujące
Wymagania Windows 11. Czy będzie działał na twoim komputerze?

Źródło: PC World.com

Oceń ten post