• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Toyota zainwestowała 360 milionów złotych w fabrykę w Wałbrzychu. Wyprodukują tam napędy hybrydowe nowej generacji.

Wygląda na to, że Toyota postanowiła bardzo poważnie podejść do inwestycji w naszym kraju. Fabryka pod Wałbrzychem, która powstała już 20 lat temu przeszła właśnie bardzo gruntowną modernizację. Placówka, która rozpoczęła swoją działalność od produkcji manualnych skrzyń biegów będzie produkowała teraz hybrydowe napędy 5 generacji wykorzystywane w najnowocześniejszych modelach samochodów.

Toyota będzie zatem wytwarzała w Wałbrzychu silniki elektryczne MG1 i MG2. Pierwszy z nich to generator, pełniący rolę rozrusznika podczas uruchamiania silnika spalinowego. MG2 jest natomiast głównym silnikiem elektrycznym napędzającym koła oraz odzyskującym część energii podczas hamowania oraz zwalniania.

Sprawdź: Wideorejestrator samochodowy – najlepsze modele

W Wałbrzychu powstały zatem dwie zupełnie nowe linie produkcyjne. Toyota wydała na nie nieco ponad 360 milionów złotych. Warto również wspomnieć, że Polska fabryka jest jedyną w całej Europie będąca w stanie produkować napędy hybrydowe 5 generacji. Silniki z Polski trafią następnie do fabryk w Wielkiej Brytanii wytwarzających modele Hatchback oraz Kombi oraz do Turcji, gdzie produkuje się sedany.

Inwestycja nie jest oczywiście pierwszą, którą poczyniła Toyota w naszym kraju. Od 2018 roku na ulepszanie dwóch zakładów produkcyjnych Japończycy wydali już 2,3 miliarda złotych. Szczególnie duży procent tej kwoty pochłonęło stworzenie linii produkcyjnej do poprzedniej generacji przekładni hybrydowej kompatybilnej z silnikami 1,5 litra. Z pewnością nie będzie to też ostatnia taka inwestycja – Polska wyraźnie staje się hybrydowym centrum Europy.

Zobacz też:
Toyota kolejny raz mówi “Nie” samochodom elektrycznym
BMW chce wytwarzać energię podczas jazdy po wybojach
Tesla odpowiada na głośny pozew zbiorowy

Oceń ten post