Wraz z nadejściem jesieni, rozpoczął się również lubiany przez wielu sezon grzybobrania. Niestety obfite zbiory zarówno grzybów, jak i sezonowych owoców lub warzyw, niejednokrotnie wiążą się z problemami w ich składowaniu, a także przetwarzaniu.
Warto zaznaczyć, że suszenie jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności, a odpowiednio dobrane suszarki, zwane również dehydratorami, sprawdzą się w każdym domu – niezależnie od tego, czy ich zadaniem będzie suszenie grzybów, owoców czy też ziół lub warzyw.
Żeby kupić dobry dehydrator, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które będą miały bezpośredni wpływ zarówno na pracę sprzętu, jak i zadowolenie użytkownika z efektu końcowego. Poniższy artykuł zawiera wszystkie niezbędne informacje, które mogą pomóc Ci wybrać najlepszą suszarkę do grzybów dla Twoich potrzeb.
Koniecznie sprawdź: Aplikacja na grzyby – jaką aplikację do rozpoznawania grzybów wybrać?
Spis treści
Jak działa suszarka do grzybów?
Mechanizm pracy dehydratorów zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Opiera się bowiem na grzałce, która ogrzewa powietrze wewnątrz komory oraz wentylatorze, który rozprowadza ciepło po wszystkich piętrach urządzenia. Zamknięty obieg powoduje wydajne nagrzewanie przestrzeni wewnątrz suszarki.
Niezwykle istotną kwestią jest jednak temperatura we wnętrzu urządzenia. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, może doprowadzić nie tylko do rozkładu istotnych substancji odżywczych i witamin, ale także osłabienia smaku produktów. Co więcej, ciągłe utrzymywanie zbyt wysokiej wartości ciepła zamyka zewnętrzne pory, przez co wysuszenie wnętrza grzybów, owoców lub warzyw, może stać się praktycznie niemożliwe.
Najlepsza suszarka do grzybów – najważniejsze parametry
Decydując się na zakup suszarki do grzybów, szczególną uwagę należy poświęcić specyfikacji wybranego modelu, ponieważ to właśnie ona wpływa na pracę sprzętu, a także efekt końcowy. Do kluczowych kwestii należą:
Regulacja temperatury
Producent powinien jasno i precyzyjnie określić jakie temperatury osiąga produkt – ma to bowiem kluczowe znaczenie dla całego procesu suszenia. Niektóre modele posiadają 2 lub 3 stopnie regulacji mocy, jednak o wiele lepszą decyzją będzie wybór sprzętu wyposażonego w termoregulator. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne dostosowanie temperatury wewnątrz urządzenia do suszonych produktów, dając tym samym pewność oczekiwanych rezultatów.
Na to jakiej temperatury będą wymagały dane produkty, wpływa ich rodzaj, grubość kawałków, a także zawartość wody. W związku z tym, jeśli dany dehydrator ma pracować z różnorodnymi surowcami, termoregulator może okazać się niezbędny do prawidłowego działania.
Moc
Jest to parametr, który ma swoje odzwierciedlenie w efektywności pracy sprzętu. Warto zaznaczyć, że zbyt duża moc urządzenia może nieść za sobą niepożądane skutki w postaci zbyt mocno wysuszonych produktów – szczególnie, jeśli wybrany model nie posiada funkcji regulacji temperatury.
Jednak z drugiej strony, modele o mocy poniżej 200 W, prawdopodobnie nie poradzą sobie ze wszystkimi surowcami tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przedział w okolicy 400-500 W i wybór urządzenia z termoregulatorem, pozwalającym na dostosowanie ciepła wymaganego dla poszczególnych produktów.
Ilość, wielkość oraz wysokość sit
Sita, zwane również tackami lub półkami, to elementy suszarki służące do rozkładania produktów. Są niezwykle istotne z punktu widzenia komfortowego użytkowania sprzętu. Dobre dehydratory posiadają od 4 do 6 półek, jednak niektóre najlepsze suszarki do grzybów umożliwiają dokupienie dodatkowych elementów (i możliwość wyjmowania nieużywanych tacek).
Wielkość sit powinna być możliwie najbardziej adekwatna do ilości suszonych produktów. Dlatego też jeśli surowców będzie dużo – warto wziąć pod uwagę nieco większy model, dzięki któremu możliwe będzie jednorazowe wysuszenie nawet całych zbiorów. Należy jednak pamiętać o tym, że im większe będą sita, tym więcej miejsca zajmie samo urządzenie. Może to skutkować problemami w przechowywaniu oraz użytkowaniu sprzętu. Po prostu zadaj sobie pytanie jaka wielkość urządzenia odpowiada Twojemu optimum.
Jeśli natomiast chodzi o wysokość półek, warto mieć na uwadze fakt, że ich bliższe położenie względem siebie może uniemożliwiać suszenie większych kawałków produktów. Tu warto zaznaczyć, że dobre suszarki do grzybów często oferują użytkownikowi możliwość regulowania wysokości tacek.
Równomierne rozprowadzanie temperatury
Za tą kwestię odpowiada mechanizm grzewczo – wentylacyjny, którego zadaniem jest prawidłowe rozdysponowywanie odpowiedniej temperatury na wszystkich piętrach suszarki. Warto więc poświęcić odrobinę czasu i dokładnie sprawdzić co producent wybranego modelu oferuje w kwestii pracy tego mechanizmu. W innym wypadku konieczne może okazać się przekładanie półek w trakcie pracy urządzenia tak, żeby wszystkie znajdujące się na nich produkty otrzymywały dokładnie taką samą porcję gorącego nawiewu.
Jakość wykonania
W związku z tym, że suszarki do grzybów często posiadają plastikowe sita, należy zwrócić uwagę na to, czy tworzywo, z którego je wyprodukowano, jest odporne na działanie temperatury, a także czy nie zawiera szkodliwych substancji, które mogłyby uwalniać się pod wpływem ciepła. Dobre suszarki do grzybów są solidne i wygodne w użytkowaniu.
Sprawdź również: Zdrowe gotowanie – jak wybrać zupowar?
Dodatkowe funkcje dobrych suszarek do grzybów
Na chwilę obecną, najlepsi producenci prowadzą pewnego rodzaju wyścig, obejmujący głównie technologiczne, ale i funkcjonalne udogodnienia. Do najbardziej przydatnych z punktu widzenia użytkownika funkcji zaliczają się:
- Cicha praca – najlepsze suszarki do grzybów wyróżnia niezwykle cicha, a nawet bezgłośna pracą, która umożliwia korzystanie z urządzenia nawet w ciągu nocy.
- Wydłużony czas działania – niektóre produkty wymagają znacznie dłuższego procesu suszenia, niż pozostałe. W związku z tym, część sprzętów dostępnych na rynku, daje użytkownikowi możliwość korzystania z nich nawet przez kilkadziesiąt godzin bez konieczności przerywania pracy.
- Zabezpieczenia przed przegrzaniem – jest to funkcja, która wykrywa potencjalne ryzyko uszkodzenia urządzenia, a następnie wyłącza je, aby zapobiec awarii. Takie rozwiązanie okazuje się niezwykle przydatne wtedy, gdy ze sprzętu korzysta się często lub wyjątkowo długo.
- Timer – czyli możliwość ustawienia czasu pracy suszarki tak, aby był on adekwatny do wybranych surowców. Dzięki timerowi użytkownik nie musi doglądać pracy urządzenia, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na bardziej pasjonujące czynności.
Ranking suszarek do grzybów
Zelmer ZFD1005
Wśród najlepszych suszarek do grzybów warto w pierwszej kolejności wyróżnić model Zelmer ZFD1005. Ten dehydrator to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy chcą stawiać na sprzęty wysokiej jakości, od zaufanego producenta. Ostatecznie Zelmer cieszy się świetną renomą na rynku domowych urządzeń kuchennych, ale i samo urządzenie wyróżnia się pod względem materiałów wykonania i funkcjonalności.
Zelmer ZFD1005 pozwala bowiem nie tylko na suszenie grzybów, warzyw, owoców i ziół. Ten dehydrator pozwala nawet na suszenie mięsa. Tace są regulowane w zakresie 2-ch wysokości, dzięki czemu możesz komfortowo eksperymentować z różnego rodzaju surowcami. Co więcej, model jest wyposażony w 48-godzinny timer.
Temperaturą możesz sterować w zakresie 70°C, a zrobisz to za pomocą wygodnego, cyfrowego panelu sterowania. 32-centrymetrowe sita są regulowane w zakresie 2,5 – 3,5 cm i każde z nich możesz wyciągnąć, celem umycia pod bieżącą wodą.
Yoer VitaSave FD01S
Yoer VitaSave FD01S wyróżnia się kształtem, pojemnością i maksymalną dbałością o funkcjonalność. Podobnie jak numer jeden w naszym rankingu suszarek do grzybów, model VitaSave FD01S także nadaje się do suszenia mięsa, jest wyposażony w programator czasowy i nowoczesny panel sterowania.
5 przezroczystych sit oferuje sumarycznie powierzchnię suszenia równą 4000 cm², a dzięki termoobiegowi możesz liczyć na to, że do każdej półki będzie docierała optymalną ilość powietrza. To co wyróżnia ten model od nieco tańszego Zelmer ZFD1005 to fakt, że sita można myć w zmywarce.
Do urządzenia możesz dokupić dodatkowe półki, a sumarycznie, za jednym razem możesz ich użyć nawet dziesięć. 8-stopniowa regulacja temperatury jest możliwa w zakresie 35-70°C.
Lund 68272
Lund 68272 to jedna z najlepszych suszarek do grzybów, która powinna spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających grzybiarzy i zwolenników zdrowego żywienia. Co prawda nie należy do najtańszych, ale wyróżnia się dużą liczbą sit w zestawie (6 sztuk), które – dzięki wyjątkowej konstrukcji – można z łatwością wysuwać. Zupełnie jak w piekarniku.
Co więcej, dzięki dodatkowej małej tacce, ten model umożliwia nawet suszenie herbaty i kwiatów. Nadaje się także do mięsa oraz ryb. Jak przystało na dobry dehydrator, Lund 68272 jest wyposażony w system równomiernej cyrkulacji powietrza i ma intuicyjny, cyfrowy panel sterowania.
Dzięki czasomierzowi użytkownik ma możliwość zaprogramowania czasu suszenia pomiędzy pół, a 19,5 godziny. Regulacja temperatury pracy urządzenia jest możliwa w zakresie od 35°C do 70°C (co 5°C). Sita o powierzchni 30 x 32,5 cm są od siebie oddalone o 3,5 cm.
Niewiadów 970.02 PS
Niewiadów 970.02 PS to czwarta pozycja w naszym rankingu i jedna z najlepszych propozycji pośród tanich i dobrych suszarek do grzybów. Dlaczego? Ze względu na stosunek ceny do oferowanych możliwości. Model 970.02 PS dysponuje mocą 500 W, którą można regulować w zakresie 2-ch stopni. 4 sita o wysokości 5 cm i średnicy 30 cm oferują możliwość powiększenia o dodatkowe poziomy.
Dehydrator marki Niewiadów jest jednym z najpopularniejszych modeli wśród entuzjastów grzybobrania. Dzięki wentylatorowi to urządzenie sprawdzi się nie tylko w przypadku grzybów, ale i przy suszeniu ziół, warzyw i owoców różnego rodzaju. Jeśli szukasz minimalistycznego sprzętu i nie chcesz przepłacać za dodatkowe funkcje, których nie potrzebujesz – Niewiadów 970.02 PS może okazać się dla Ciebie najlepszą suszarką do grzybów.
Concept SO-2090
Mimo faktu, że Concept SO-2090 oferuje nieco niższą moc niż pozostałe produkty w naszym rankingu suszarek do grzybów, ten model wyróżnia się w innych kategoriach. Ma aż 7 półek o regulowanej wysokości i pozwala na suszenie grzybów, owoców, warzyw, ziół, kwiatów, ryb i makaronów.
Zintegrowany wentylator skutecznie rozprowadza gorące powietrze pomiędzy poszczególnymi sitami, a temperatura suszenia jest regulowalna w zakresie od 35 do 70 °C. Timer można ustawić na 24 godziny w przód. Sterowanie jest intuicyjne i łatwe dzięki nowoczesnemu, cyfrowemu wyświetlaczowi.
Suszarka do grzybów – czy warto?
Tradycyjne metody suszenia żywności mogą okazać się niezwykle problematyczne szczególnie jesienią, gdy wilgotność powietrza jest najwyższa z powodu częstych opadów. Zbiory potrafią zajmować dużo miejsca, a ich suszenie domowymi metodami może wymagać sporej ilości czasu.
Jednocześnie świeżo zebrane grzyby, owoce czy warzywa, mają krótką datę przydatności. Suszenie pozwala na długo zachować drogocenne witaminy i składniki odżywcze zbiorów, a każdy z zakonserwowanych w ten sposób surowców może później posłużyć na wiele sposobów, choćby jako dodatek do różnorodnych dań.
W związku z tym, zakup dobrego dehydratora do grzybów dla wielu osób może okazać się nieocenioną pomocą. Urządzenia tego typu pozwalają w łatwy, szybki i bezproblemowy sposób wysuszyć oraz zakonserwować praktycznie wszystko, na co ma się ochotę. Najlepsze suszarki do grzybów sprawdzą się także przy suszeniu ziół, kwiatów, a nawet mięs.
Suszarki do grzybów to sprzęty stosunkowo tanie, które znajdą swoje zastosowanie w praktycznie każdym domu. W związku z tym, jeśli klasyczne suszenie produktów na kaloryferach, kuchennych blatach, czy też przy użyciu piekarnika, okazują się zbyt uciążliwe – dehydrator będzie strzałem w dziesiątkę. To świetny pomysł na prezent dla rodziców, dziadków czy wujostwa.
Zobacz: Jaki wolnowar kupić? TOP 7 wolnowarów