• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jeśli gdzieś w naszym układzie słonecznym może istnieć życie pozaziemskie bez wątpienia jest to księżyc Jowisza – Europa. Sonda NASA doleci na niego już w 2030.

Europa jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza, nieco mniejszym zatem od ziemskiego. Jej budowa jest jednak znacznie bardziej interesująca od tej srebrnego globu. Powierzchnia Europy pokryta jest lodową skorupą, kilkanaście kilometrów pod nią znajduje się natomiast olbrzymi ocean, o głębokości nawet do 90km.

Nietrudno zatem się domyślić, że są to warunki, w których jak najbardziej mogą żyć proste organizmy. Warstwa lodu blokuje szkodliwe promieniowanie kosmiczne, temperatura jądra Europy i pole grawitacyjne Jowisza ogrzewają natomiast wodę. Oczywiście, mowa tutaj raczej o mikroorganizmach podobnych do bakterii niż bardziej rozwiniętych formach życia.

Ranking: najlepsze telewizory 2020 – oglądaj podbój kosmosu w najlepszej jakości

Sonda NASA – Europa Clipper wystartuje z Ziemi w 2024 roku. Do końca 2030 ma wejść na orbitę Jowisza. Niestety, NASA musiała zrezygnować z planów wprowadzenia sondy na orbitę samej Europy – obecne tam promieniowanie mogłoby zbyt zaszkodzić instrumentom pomiarowym.

W ciągu ponad trzech lat, Clipper dokona 45 przelotów nad powierzchnią Europy. Dzięki wpływom grawitacyjnym pozostałych księżyców, możliwe będzie zbadanie niemal jej całej powierzchni. Misja pozwoli zbadać panujące tam warunki, w szczególności skład wody.

Sonda zostanie wyposażona w liczne przyrządy pomiarowe. W szczególności kluczowe będą kamery, spektrometry, magnetometr i oczywiście termometry.

Dokładne zbadanie przez Europy będzie kolejnym ważnym punktem w eksploracji kosmosu. Tym razem misja pomoże nam również zrozumieć czy jesteśmy sami w kosmosie.

Zobacz też:
NASA pracuje nad jakością jedzenia w kosmosie
Sonda Hope dotarła na orbitę Marsa
Nowy łazik NASA sprawdzi jak brzmi Mars

Źródło: NASA

Oceń ten post