• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

AMD coraz mocniej dominuje na rynku procesorów. Czy Intel ma już spory czy jeszcze nie aż tak duży problem?

Na początek zacznijmy od jasnego stwierdzenia. Sklep MindFactory nie mówi nam idealnie o całym europejskim rynku. Niemniej, jest w miarę dobrym wyznacznikiem i zwykle ich sprzedaż dość dobrze pokrywała się ze sprzedażą w innych sklepach. Dokładnie dlatego należy brać ich pod uwagę. Dodatkowo, lubią dzielić się danymi a to spory plus.

A jak wyglądają te dane? Dość ciekawie – wygląda na to, że Intel coraz mocniej przegrywa w segmencie procesorów. W MindFactory procesory Ryzen zajęły dziewięć pierwszych pozycji w kategorii najlepiej sprzedających się procesorów do komputerów stacjonarnych. Dopiero na dziesiątym miejscu znalazł się Intel Core i5-13600KF.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Surowe statystyki też nie są po stronie Intela. MindFactory sprzedało 3385 procesorów AMD w ciągu tygodnia i 1070 modeli od Intela. Różnica jest zatem naprawdę kolosalna. Co więcej, średnia cena sprzedaży nie jest aż tak różna. Za modele AMD płacono 278 euro a za Intela 317 euro. Ciężko więc mówić o tym, że „czerwoni” wygrywają, bo sprzedali więcej tanich modeli.

Niemiecki rynek oczywiście rządzi się swoimi prawami. W amerykańskim Newegg sprawy wyglądają nieco lepiej dla Intela. Zajmują tam 3, 4 oraz 5 miejsce na liście sprzedażowych hitów. AMD wciąż jednak wygrywa podium swoimi modelami Ryzen 5600 i 5700X. Sprawa wygląda więc jasno – muszą odzyskać popularność. Raptor Lake Refresh z pewnością w tym pomoże.

Zobacz też:
Intel Meteor Lake – znamy nowe i obiecujące przecieki
Ryzen 5 5600X3D – AMD szykuje kolejne CPU ze starszej generacji
Intel inwestuje w Polsce, ale podatnicy dopłacą 6 miliardów złotych

Oceń ten post