• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

W obliczu multicookerów, ryżowarów, wolnowarów i kombiwarów, parowar może wydawać się kolejnym zbędnym urządzeniem kuchennym. Dlatego dziś postawnowiliśmy sprawdzić, jakie zalety może nieść ze sobą taki sprzęt oraz w jakich sytuacjach mógłby się sprawdzić.

Przeglądamy ofertę rynkową, weryfikujemy czy klasyczny plastikowy parowar jest zdrowy i wybieramy najzdrowszy parowar według kryterium tworzywa, z jakiego jest wykonany.

Jaki parowar wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów parowarów. Najczęściej spotykane są te, które są wykonane z plastiku. Wyglądem przypominają kombiwary z tą różnicą, że mają kilka pięter. Modele wykonane z tworzywa sztucznego budzą jednak tym większe obawy, im więcej mówi się o szkodliwości tworzyw sztucznych.

Choć plastikowy parowar dominuje w swojej kategorii, można też bez problemu znaleźć parowary z bezpiecznych tworzyw – zarówno elektryczne, jak i przeznaczone do stosowania na kuchenkach i płytach grzewczych. Niektórzy szukają też parowaru do zabudowy, ale tą kwestią zajmiemy się na końcu.

czy plastikowy parowar jest zdrowy

Czy plastikowy parowar jest zdrowy?

“Każdy etap produkcji i stosowania tworzyw sztucznych szkodzi zdrowiu ludzkiemu” – czytaliśmy w Environmental Health News początkiem tego roku. Konkluzję wyciągnięto z jednego z najbardziej kompleksowych raportów jeśli chodzi o ryzyko, jakie plastik stwarza dla ludzkiego zdrowia, środowiska i gospodarki.

Raport sporządziła Komisja ds. Tworzyw Sztucznych i Zdrowia Człowieka, którą tworzyła grupa badaczy z australijskiej fundacji Minderoo, Centrum Naukowego w Monako i Boston College. Ta sama Komisja wezwała Światowy Traktat Narodów Zjednoczonych do konkretnych działań obejmujących między innymi ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych i uregulowanie kwestii toksycznych chemikaliów dodawanych do tworzyw sztucznych. Traktat ma zostać przyjęty w 2024 roku.

Już przy okazji postu z okazji Światowego Dnia Wody poruszaliśmy kwestię wpłytu plastiku na środowisko, jednak teraz dysponujemy dodatkowymi informacjami, które potwierdzają, że używanie produktów z tworzyw sztucznych może narażać ludzi na działanie toksycznych substancji chemicznych.

Choć wielu producentów informuje przy swoich produktach, że użyte do produkcji tworzywa są wolne od BPA, raport wykazuje, że jest to wyłącznie jedna z tysięcy substancji chemicznych dodawanych do tworzyw sztucznych. Tymczasem, – jak mówi Andrea Gore, profesor farmakologii i toksykologii na Uniwersytecie Teksasu w Austin – „ciężar dowodu, że dana substancja chemiczna jest problematyczna, spada na społeczeństwo, gdy ludzie zaczynają mieć problemy zdrowotne”.

W swich rankingach często polecam na pierwszym miejscu urządzenia i akcesoria wykonane ze szkła, stali i innych bezpiecznych oraz trwałych materiałów. Uważam, że jest to lepsza inwestycja, a przy okazji nie musimy martwić się czy wybrane tworzywo sztuczne nie będzie miało szkodliwego wpływu na nas i naszą rodzinę.

Sprawdź także: Najzdrowsza patelnia na indukcję – Ranking

Najlepszy parowar szklany

Za najzdrowszy parowar można z łatwością uznać model szklany. Pod warunkiem, że rzeczywiście jest on pozbawiony elementów z tworzyw sztucznych, które mają styczność z parą lub potrawami jakie przygotowujemy.

Jeżeli masz wątpliwości czy plastikowy parowar jest zdrowy, możesz zdecydować się na taki model jak opisany niżej Florina Stima, ponieważ posiada on dokładnie taką samą konstrukcję jak klasyczne, plastikowe urządzenia.

najzdrowszy parowar szklany

Florina Stima

Florina Stima może być przykładem najlepszego parowaru szklanego. Oferuje on 3 poziomy gotowania, z czego każdy mieści 2 litry. Wkład oraz pokrywa są w całości wykonane ze szkła żaroodpornego, z kolei garnek jest ze stali nierdzewnej. Dodatkową zaletą zastosowania szkła jest fakt, że wszelkie warzywa, ryby czy drób nie zmienią swojego smaku ani wartościowych składników odżywczych.

Parowar nadaje się do użytku na wszystkich rodzajach kuchenek, w tym także indukcyjnych. Dzięki niemu możesz łatwo i zdrowo gotować bez tłuszczu. Wewnątrz garnka masz do dyspozycji skalę, użytkowanie ułatwiają także nitowane uchwyty. Wszystkie tworzywa nadają się do mycia w zmywarce, dzięki czemu czyszczenie po przygotowaniu posiłku także jest proste i szybkie.

Najlepszy parowar stalowy

Najzdrowszym parowarem może być też model wykonany ze stali. Ponownie jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na wszelkie elementy, które mogą być wykonane z plastiku. Producenci niestety nie kwapią się, by informować o tworzywach zastosowanych w poszczególnych częściach produktu.

Parowar stalowy możemy kupić zarówno w wersji elektrycznej, jak i na płytę grzewczą.

najzdrowszy parowar ranking

Tefal VC502D

W wersji elektronicznej dostępny jest na przykład model Tefal VC502D. To jeden z tych parowarów, które powinny być w pełni wykonane ze stali. Dzięki trzem pojemnikom, umożliwia on jednoczesne gotowanie wielu składowych posiłku. Elektroniczny wyświetlacz z dotykowym panelem sterowania ułatwia proces gotowania i oferuje nad nim pełną kontrolę.

Osiem programów obejmuje tryby gotowania mięs, ryb oraz warzyw, rozmrażania potraw oraz utrzymania temperatury. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji także timer. Dzięki temu przygotowywanie konkretnych dań jest jeszcze łatwiejsze.

Co ciekawe, Tefal VC502D jest dość łatwy w przechowywaniu, ponieważ jego konstrukcja składa się do wysokości jednego poziomu.

najzdrowszy parowar stalowy

WMF Vitalis Compact Aroma

Choć WMF Vitalis Compact Aroma nie ma konstrukcji typowego, piętrowego parowaru, może sprawdzić się równie dobrze. Jest bowiem wykonany z równie bezpiecznej i wyjątkowo trwałej stali nierdzewnej Cromargan. Gotowanie na parze odbywa się w metalowym wkładzie o pojemności 3,5 litra.

Ta brytfanka może być myta w zmywarce, a także stosowana na różnorodnego rodzaju kuchniach, w tym indukcyjnych, gazowych oraz w piekarniku. Warto jednak zauważyć, że pokrywka prawdopodobnie posiada element gumowany lub z tworzywa sztucznego. Jest to więc garnek wygodny, łatwy do przechowywania, ale zmusza nas do pewnego kompromisu.

najzdrowszy parowar do zabudowy

Miele DG 2740

Czy da się kupić parowar do zabudowy?

Parowar do zabudowy to wyjątkowa rzadkość na rynku. Choć można znaleźć jakieś modele używane, na przykład Miele DG5030, łatwiej i taniej kupimy dobry piekarnik parowy. Moim zdaniem oferuje on nawet więcej zalet, ponieważ prócz pieczenia i gotowania z udziałem 100% pary (bez grzałek) można także korzystać ze zwykłej funkcjonalności piekarnika, w tym choćby grillowania.

Efekt jest prawdopodobnie taki sam, a przy tym oszczędzamy pieniądze i miejsce w kuchni. Trzeba tylko wiedzieć jak dobrze wybrać taki model, ponieważ piekarniki, które mają wyłącznie funkcję pary nie są tak efektywne jak prawdziwe piekarniki parowe, czyli te wyposażone w generator pary.

Do takich modeli należy Electrolux SteamBoost EOB7S31Z, Bosch ParaPlus HSG636BB1 czy Miele DG 2740.

Czy warto kupić parowar

Czy warto kupić parowar? Wybieramy najzdrowszy parowar

W parowarze łatwo i dość szybko przygotujesz mięsa, ryby, owoce morza oraz warzywa. Pozwala on także na przygotowanie zupełnie nowych, ciekawych dań, takich jak na przykład chińskie dim sum.

Jeśli zdecydujesz się na najzdrowszy parowar, czyli wykonany ze szkła albo stali nierdzewnej, możesz dodatkowo w pełni korzystać ze zdrowotnych zalet pary. Jej największą zaletą jest bowiem fakt, że zachowuje ona więcej składników odżywczych i witamin niż podczas zwykłego gotowania czy pieczenia.

Czy warto kupić parowar? Moim zdaniem owszem. Szczególnie, jeśli chcesz zdrowo się odżywiać.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post